Zakwaszenie żołądka – jakie daje objawy? Na czym polega dieta odkwaszająca?

Fot. FatCamera / Getty Images

Zakwaszenie żołądka najskuteczniej leczy się przez stosowanie odpowiednio opracowanej przez wykwalifikowanego dietetyka diety odkwaszającej. Dochodzi do niego w wyniku nadmiernej produkcji kwasów trawiennych, które uszkadzają pokrywającą żołądek warstwę śluzu.

Zakwaszenie żołądka stwierdza się, gdy zawartość kwasu solnego w soku żołądkowym przekracza 20 mmol HCl wydzielanego w ciągu godziny. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest nawracająca zgaga, dla której typowe jest uczucie pieczenia za mostkiem promieniujące do krtani i gardła. Towarzyszące nadkwaśności dolegliwości łagodzą leki, zioła lub specjalna dieta.

Czym jest zakwaszenie żołądka?

Zakwaszenie żołądka rozwija się w wyniku nadmiernej produkcji kwasów trawiennych, które uszkadzają pokrywającą żołądek warstwę śluzu przy jednoczesnym zmniejszeniu produkcji substancji zobojętniających, co w konsekwencji przyczynia się do zachwiania równowagi składników soku żołądkowego. Zakwaszenie, określane też często jako nadkwaśność, stwierdza się, gdy zawartość kwasu solnego w soku żołądkowym przekracza 20 mmol HCl wydzielanego w ciągu godziny. Nadmiar kwasu solnego obniża pH soku żołądkowego.

Przyczyny zakwaszenia żołądka

Przyczyn zakwaszenia żołądka jest wiele, ale za najczęstszą uważa się nieprawidłowo zbilansowaną dietę w postaci nadmiaru węglowodanów i niewłaściwe łączenie składników pokarmowych. Prawdopodobieństwo nadkwasoty jest wyższe u osób często spożywających napoje alkoholowe oraz posilających się nieregularnie, w pośpiechu i spożywających zbyt obfite posiłki. Na dolegliwości narażeni są także zjadający za dużo słodyczy, tłustych, ciężkostrawnych, smażonych potraw i owoców cytrusowych. Niektórzy badacze są zdania, że czynnikiem podnoszącym ryzyko zakwaszenia żołądka jest przewlekły stres.

Test na zakwaszenie żołądka

W domu można samodzielnie przeprowadzić test sody na zakwaszenie żołądka. W tym celu należy wypić miksturę przygotowaną z ¾ szklanki letniej niegazowanej wody i rozpuszczonej w niej 1 płaskiej łyżeczki sody oczyszczonej. Następnie ocenia się czas, jaki upłynie od wypicia wody sodowej do momentu odbicia się gazem. Jeśli odbicie nastąpi:

  • przed upływem 40 s, istnieje wysokie ryzyko nadkwasoty,
  • po 40–90 s, zakwaszenie żołądka jest prawidłowe,
  • po upływie 90 s, zakwaszenie żołądka jest niskie.

Niestety test na zakwaszenie żołądka wodą sodową jest dość mało wiarygodny, dlatego też najlepiej wykonać specjalistyczny pomiar wartości pH bezpośrednio z próbki soków żołądkowych pobranej z żołądka.

Objawy zakwaszenia żołądka

Objawy zakwaszenia żołądka to: wymioty, nudności, ból brzucha, gazy, uczucie ciężkości na żołądku, zaparcia, odbijanie, zgaga (uczucie pieczenia za mostkiem promieniujące do krtani i gardła) i brak apetytu. Zakwaszony żołądek może predysponować do rozwoju refluksu i choroby wrzodowej żołądka. Towarzyszy nerwicy i zapaleniu żołądka.

Zobacz film: Przyczyny, objawy i leczenie choroby wrzodowej. Źródło: 36,6

Na czym polega dieta odkwaszająca?

Osobom zmagającym się z nadkwaśnością żołądka zaleca się wprowadzenie diety odkwaszającej (alkalizującej), która zapewnia neutralizację nadmiaru kwasów żołądkowych. Zaleca się, aby składała się nawet w 80% z produktów zasadotwórczych.

Odkwaszanie żołądka przyniesie spożywanie pokarmów bogatych w pełnowartościowe białko, które jest zawarte w chudym mięsie drobiowym, rybach i nabiale. Dieta opiera się na dużej ilości warzyw i owoców, takich jak: czerwona kapusta, szpinak, szparagi, brokuły, sałata, jarmuż, bakłażan, seler, ogórki, karczochy, jabłka, papaja, borówki, ananas, kiwi, mandarynki, daktyle i figi. W jadłospisie powinny się znaleźć: ryż, makaron, pszenne pieczywo i sucharki. Do przygotowywania posiłków najlepiej używać oliwy z oliwek, oleju rzepakowego, lnianego, sezamowego i słonecznikowego. Ponadto należy przestrzegać ogólnych zasad posilania się, czyli posiłki spożywać w spokojnej atmosferze, dokładnie przeżuwać każdy kęs pokarmu, zjadać 5–6 mniejszych posiłków w ciągu dnia w równych odstępach czasowych. Nie bez znaczenia jest także sposób przyrządzania jedzenia. Należy unikać smażenia, a gotować na parze, piec lub dusić. Konieczne jest przyjmowanie dużej ilości wody niegazowanej, a także herbat ziołowych czy soków owocowych i warzywnych. Najlepiej wyeliminować alkohol.

Jak odkwasić żołądek?

Oprócz odpowiedniego sposobu odżywiania w leczeniu nadkwasoty żołądka stosuje się leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego. Lekiem najczęściej stosowanym na zakwaszenie są inhibitory pompy protonowej (IPP), takie jak omeprazol, esomeprazol, pantoprazol i lanzoprazol. Są to bezpieczne i dobrze tolerowane środki, które należy przyjmować rano na czczo. Szybkie ustąpienie dolegliwości dadzą H₂-blokery, środki zobojętniające kwas solny i osłaniające błonę śluzową.

Oprócz specjalistycznych farmaceutyków na zakwaszenie żołądka warto sięgnąć także po zioła. Zalecane są: kłącze perzu, kwiatostan lipy, korzeń prawoślazu, liść melisy, ziele krwawnika pospolitego, porost islandzki, ziele majeranku, ziele szanty zwyczajnej i ziele srebrnika. Wszystkie zioła w ilości po 50 g należy wymieszać. Następnie 1 kopiastą łyżkę stołową mieszanki zalewa się 1 szklanką wrzątku, po czym odstawia pod przykryciem do zaparzenia na 15 minut. Napar przecedza się i w razie konieczności lekko podgrzewa. Zaleca się spożywanie go 3 razy dziennie po szklance, na 20 minut przed posiłkiem. Zioła te wykazują działanie wspomagające i osłaniające, które zawdzięczają śluzom roślinnym chroniącym błonę śluzową żołądka przed szkodliwym działaniem kwasu. Ponadto obniżają poziom cukru we krwi i działają przeciwskurczowo, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo o przeciwbakteryjnie.

Zobacz film: Wrzody żołądka – skąd się biorą? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Konturek S.J., Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Warszawa, PZWL, 2006.

2. Yamada T., Postępy w gastroenterologii, Lublin. Czelej, 2010.

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 10.04.2018 r.

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 09.02.2019r.

Tekst nie mówi o tym, by pozbywać się kwaśnej treści żołądkowej. Tekst mówi o nadmiernej kwaśności treści żołądkowej. Jak najbardziej, fizjologicznie treść żołądka jest kwaśna. Jednak artykuł nie odnosi się do walki z fizjologiczną kwaśną treścią żołądkową, lecz mówi o przywróceniu optymalnego dla żołądka pH.

Ziemniaczek 18.01.2019r.

Redakcja dalej pisze bzdury. Zwieracz dolny przełyku nie działa prawidłowo właśnie wtedy kiedy odczyn w żołądku jest zbyt mało kwaśny. Nie piszcie takich głupot bo ludzie jeszcze wam uwierzą i zrobią sobie krzywdę zobojętniając kwas. Woda zamiast kwasu w żołądku prowadzi do bardzo groźnych chorób.

Redakcja serwisu 19.11.2018r.

Uwaga w komentarzu jest błędna — zgaga to objaw, który wynika z podrażnienia przełyku kwaśną treścią z żołądka. Napięcie zwieracza dolnego przełyku nie pracuje względem pH w żołądku.

Mirek 04.11.2018r.

Cos tu nie halo z poziomem wiedzy redaktori.. Wlasnie niedokwaszenie zoladka powoduje np. zgage na skutek otwierania sie zwieracza zoladka. Ech pismaki z TVNu ŻENADA !!!

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Ból brzucha po jedzeniu – przyczyny, o czym świadczy i jak się go pozbyć

Ból brzucha po jedzeniu to przypadłość, która dotyka wiele osób. Najczęściej świadczy o niestrawności, lecz przyczynami mogą być także choroby przewodu pokarmowego: refluks żołądka, choroba wrzodowa, zatrucie, nietolerancja pokarmowa, zespół jelita drażliwego oraz choroby pęcherzyka żółciowego.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Płukanie żołądka – wskazania do przeprowadzenia i przebieg zabiegu

Płukanie żołądka to zabieg umożliwiający usunięcie z żołądka substancji, które mogą okazać się groźne dla życia i zdrowia. Polega ono na wprowadzeniu do narządu sondy żołądkowej – miękkiej gumowej rurki, za pomocą której wtłacza się do niego wodę, a następnie ją usuwa.

Czytaj więcej
Przepuklina rozworu żołądkowego – przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina rozworu żołądkowego nazywana jest potocznie przepukliną żołądka. Schorzenie dotyczy układu pokarmowego, polega na osłabieniu lub uszkodzeniu przepony. Leczenie opiera się zarówno na środkach farmakologicznych, jak i na operacji oraz lekkostrawnej diecie.

Czytaj więcej
Zgaga - jakie są jej przyczyny, objawy i jak ją leczyć?

Choroba refluksowa może doprowadzić do stanu zapalnego i zmian metaplastycznych w przełyku. Szacuje się, że aż 25-40% dorosłych doświadcza zgagi raz w miesiącu, a od około 7% do 10% ma ją codziennie. Zgaga występuje częściej u mężczyzn i osób w wieku powyżej 40 lat.

Czytaj więcej
Jak sobie poradzić z niestrawnością i wzdęciami z powodu przejedzenia? Poznaj 8 domowych sposobów

Wzdęcia i niestrawność to częste przypadłości, które mogą zakłócać przyjemność biesiadowania w czasie świąt. Winne są nie tyle same potrawy, co ich nadmiar i długie godziny spędzone za stołem w pozycji siedzącej. Jak sobie poradzić z objawami niestrawności domowymi sposobami?

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Burczenie w brzuchu – co powoduje tę dość krępującą dolegliwość?

Burczenie w brzuchu może być spowodowane przez wiele przyczyn. Z jednej strony stanowić może oznakę prawidłowej pracy układu trawiennego, z drugiej zaś informować o głodzie. Niekiedy bywa objawem chorobowym i pojawia się w przebiegu np. alergii pokarmowej.

Czytaj więcej
Sok z selera – właściwości i działanie. Jak samodzielnie zrobić sok z selera?

Sok z selera stał się w ostatnim czasie niezwykle popularnym daniem. Jego picie promuje wielu celebrytów, a na portalach społecznościowych tworzone są konta propagujące jego prozdrowotne właściwości. Napój najczęściej przygotowuje się z odmiany naciowej.

Czytaj więcej