Zakrzepica żył głębokich – co zrobić, aby nie zachorować?

Zobacz film: Co zrobić, aby nie zachorować na zakrzepicę? Źródło: 36,6.

Zakrzepica to schorzenie, które może doprowadzić nawet do śmierci chorego.  Jej zdiagnozowanie czy bycie w grupie ryzyka wcale nie oznacza, że stoimy na przegranej pozycji. Pamiętając i stosując się do prostych zasad można nad nią zapanować lub nie dopuścić do jej rozwoju. Co zrobić, aby uniknąć zakrzepicy?

Zakrzepica prowadzi do tworzenia się zakrzepów, które utrudniają lub całkowicie blokują przepływ krwi w żyle. Czasem zdarza się, że skrzeplina samoistnie się odrywa od naczynia, trafia do płuc i wywołuje niezwykle groźny dla życia i zdrowia zator. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji specjalisty.

Zakrzepica – jak ją rozpoznać?

Do najbardziej charakterystycznych objawów zakrzepicy należą:

  • tępy ból, który nasila się podczas chodzenia;
  • obrzęk (grzbietu stopy lub podudzia);
  • podwyższona temperatura ciała, zwłaszcza kończyny;
  • zasinienie skóry, zmniejszające się przy unieruchomieniu oraz uniesieniu kończyny;
  • powiększenie żył powierzchownych.

Warto pamiętać, że zakrzepica jest wyjątkowo podstępną chorobą. Czasem zdarza się, że rozwija się po cichu i nie daje żadnych objawów. Spora część chorych trafia do specjalisty dopiero wtedy, gdy skrzep się oderwie i dojdzie do zatoru płucnego. Zobacz film i przekonaj się jak bardzo niebezpieczna może być zakrzepica żył głębokich:

Zobacz film: Czy zakrzepica może być niebezpieczna dla zdrowia? Źródło: 36,6.

Mimo że choroba może mieć podłoże genetyczne, to czasem schorzenie fundujemy sobie sami. Zakrzepica znacznie częściej pojawia się u osób otyłych, unikających aktywności fizycznej oraz palących. W grupie ryzyka znajdują się także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz te, które przyjmują antykoncepcję hormonalną.

Podstawą rozpoznania w przypadku podejrzenia zakrzepicy jest bardzo dokładny wywiad z pacjentem. Aby był on jak najpełniejszy stosuje się skalę Wellesa (więcej o skali przeczytasz tutaj). W zależności od zdobytych punktów chory kierowany jest na dalsze badania.

Co zrobić, aby nie zachorować?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że ogromny wpływ na rozwój zakrzepicy ma styl życia. Osoby, które wykonują siedzącą pracę powinny co pewien czas wstawać i zrobić parę kroków, choćby wokół biurka (warto także stawać na palcach i często ruszać nogami). Takie krótkie przechadzki są wskazane także podczas lotów samolotem, zwłaszcza tych, które trwają dłużej niż sześć godzin. Panie powinny oduczyć się zakładania nogi na nogę. Takie nawyki sprzyjają powstawaniu nie tylko szpecących żylaków, ale także zakrzepicy.

Ważne jest, aby przyjmować odpowiednią ilość płynów (woda poprawia i usprawnia przepływ krwi) i zdrowo się odżywiać (zbilansowana dieta pomaga nie tylko utrzymać prawidłową wagę, ale także chroni przed chorobami układu krążenia). Nie można także zapominać o aktywności fizycznej.

Szósty odcinek programu 36,6 °C już za nami! Co z niego zapamiętałeś?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz


Data aktualizacji: 18.10.2018,
Opublikowano: 15.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej