Zaburzenia schizoafektywne – jakie dają objawy? Przebieg i leczenie

Fot: kieferpix / gettyimages.com

Przyczyny zaburzeń schizoafektywnych nie są znane. Można jednak wymienić wiele czynników ryzyka ich wystąpienia, jak np. niskie wykształcenie czy rodzinne predyspozycje do chorób psychicznych. Objawy obejmują zarówno zaburzenia z pogranicza schizofrenii, jak i zaburzenia afektywne.

Zaburzenia schizoafektywne to epizody zaostrzeń objawów zarówno z pogranicza schizofrenii, jak i manii czy depresji. U jednego chorego wobec tego w jednym czasie może dojść do pojawienia się schizofrenii, choroby afektywnej i psychozy psychoaktywnej. W międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD10 zaburzenia schizoafektywne zaliczane są do schizofrenii, jednak leczenie tych zaburzeń jest nieco odmienne.

Objawy zaburzeń schizoafektywnych

Aby rozpoznać zaburzenia schizoafektywne, konieczne jest spełnienie przez chorego wszystkich poniższych warunków:

1. Występowanie objawów zaburzeń afektywnych co najmniej po jednym z każdej grupy:

  • objawy depresyjne, czyli obniżenie nastroju niezależnie od czynników zewnętrznych, utrata zainteresowań, męczliwość i brak energii, wyrzuty sumienia bez wyraźnej przyczyny, myśli i tendencje samobójcze, zaburzenia koncentracji, zahamowanie ruchowe, zaburzenia snu, zaburzenia łaknienia;
  • epizod manii, czyli podwyższenie nastroju przez co najmniej 4 dni, wzmożona aktywność, rozmowność, zmniejszona potrzeba snu, nasilenie potrzeb seksualnych, lekkomyślne zachowania;
  • epizody mieszane, czyli w ciągu kilku godzin dochodzi do kilku objawów z grupy zaburzeń depresyjnych i maniakalnych;
  • inne, niespecyficzne zaburzenia afektywne.

2. Obecność objawów schizofrenicznych:

  • echo myśli, odsłonięcie myśli, nasyłanie myśli;
  • urojenia;
  • rozkojarzenie;
  • zaburzenia katatoniczne, np. zastyganie.

3. Objawy afektywne i schizofreniczne wystąpiły podczas jednego epizodu.

4. Wykluczenie innych przyczyn wystąpienia objawów, jak np. uzależnienie od środków psychoaktywnych czy objawy odstawienia.

Zobacz film i dowiedz się jakie objawy może dawać depresja:

Zobacz film: Pierwsze objawy depresji. Źródło: 36,6.

Rozpoznanie różnicowe zaburzeń schizoafektywnych

Jeśli chory spełnia kryteria rozpoznania wymienione powyżej (1–4), wtedy dopiero stawia się rozpoznanie zaburzeń schizoafektywnych. Jeśli któreś z kryteriów nie jest spełnione, rozpoznaje się niespecyficzne zaburzenia schizoafektywne, czyli schizofrenię prostą, zaburzenia afektywne z objawami psychotycznymi, psychozę, zaburzenia urojeniowe, niespecyficzną psychozę nieorganiczną lub organiczną, nadużywanie środków psychoaktywnych.

Zaburzenia schizoafektywne – czynniki ryzyka

Nie ma jednoznacznych przyczyn wystąpienia zaburzeń schizoafektywnych ani danych pozwalających na oszacowanie wpływu czynników dziedzicznych na występowanie tych zaburzeń. Wynika to z bardzo zróżnicowanych grup pacjentów badanych. Nie można wykluczyć tendencji rodzinnych do występowania chorób psychicznych, jak również bierze się pod uwagę warunki socjoekonomiczne, stopień wykształcenia, pochodzenie, a także rozwój zawodowy jako czynniki wpływające na rozwój zaburzeń schizoafektywnych.

Leczenie zaburzeń schizoafektywnych

Leczenie zaburzeń schizoafektywnych musi uwzględniać zmienny przebieg danej patologii i dostosowywać się do aktualnego obrazu choroby. W przypadku leczenia epizodu manii w chorobie schizoafektywnej można łączyć leki przeciwpsychotyczne, leki normotymiczne, doraźnie stosować benzodiazepiny. W przypadku nasilonych epizodów depresyjnych można zastosować lit, a w leczeniu drugiego rzutu – karbamazepinę, kwas walproinowy, ewentualnie dodać wtedy lit.

Przy nasilonych objawach psychotycznych, psychozie schizoafektywnej wprowadza się połączenie leków przeciwpsychotycznych, normotymicznych, benzodiazepin. Brak poprawy skłania do stosowania klozapiny, kwasu walproinowego lub litu.

Gdy pacjent ma pewne przeciwwskazania do stosowania leków lub są one nieskuteczne, należy rozważyć elektrowstrząsy.

Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 29.10.2018,
Opublikowano: 29.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej