Zaburzenia krzepnięcia krwi – objawy, przyczyny i leczenie upośledzonego krzepnięcia krwi

Fot. CreVis2 / Getty Images

Zaburzenia krzepnięcia krwi mogą pojawić się w przebiegu wielu schorzeń, co określa się mianem wtórnych zaburzeń. Może się zdarzyć, że upośledzone krzepnięcie krwi wystąpi już u noworodka, jako zaburzenia pierwotne.

Zaburzenia krzepnięcia krwi to dość szerokie pojęcie obejmujące bardzo zróżnicowaną grupę patologii. Nieprawidłowe krzepnięcie może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, oraz mieć różne przyczyny i mechanizmy powstawania. Najczęściej zaburzenie krzepnięcia krwi obejmuje upośledzenie tego procesu, co prowadzi do nadmiernych, patologicznych krwawień. Należy jednak pamiętać, że do zaburzeń krzepnięcia zalicza się również stany nadkrzepliwości, czyli nadmiernego krzepnięcia krwi.

Zaburzenia krzepnięcia krwi – czym są i jakie mają przyczyny?

Pod pojęciem zaburzeń krzepnięcia krwi kryje się wiele mechanizmów, w których przebiegu krew nie krzepnie prawidłowo. Z jednej strony może dochodzić do upośledzonego krzepnięcia i krwawień (powstawania skaz krwotocznych), z drugiej strony pojawiają się patologie obejmujące nadmierną krzepliwość krwi. Aby uzmysłowić sobie, dlaczego dochodzi do tego typu upośledzenia, należy przybliżyć sam proces krzepnięcia. Uczestniczą w nim bowiem trzy główne elementy:

  • śródbłonek naczyniowy, czyli wewnętrzna warstwa naczyń krwionośnych,
  • w układzie krwionośnym mamy obecne również białka hamujące proces krzepnięcia krwi wewnątrz naczyń.

Aby procesy krzepnięcia zachodziły prawidłowo, musi panować między nimi homeostaza, czyli równowaga. W zależności od tego, który element układu został zaburzony, zaburzenia krzepnięcia krwi dzieli się na związane z nadmierną krzepliwością oraz z upośledzeniem krzepnięcia. Drugi typ może wynikać z patologii naczyń krwionośnych, upośledzenia funkcji płytek krwi czy niewłaściwej reakcji osoczowych czynników krzepnięcia.

Przyczyny zaburzeń krzepnięcia krwi są bardzo różne. Dzieli się je przede wszystkim na wrodzone i nabyte. Pierwotne (wrodzone) zaburzenie krzepnięcia to przede wszystkim hemofilia o typie A lub B, która ujawnia się już u dzieci. Wtórne zaburzenia zależą od czynnika, który się przyczynił do ich powstania. Mogą więc wystąpić na tle zakażeń układowych, na skutek niektórych nabytych schorzeń albo też być efektem stosowanych leków czy niedoboru niektórych witamin (do upośledzenia krzepnięcia krwi może dojść przy niedoborze witaminy C lub K). Niektóre leki przeciwzakrzepowe – stosowane m.in. w profilaktyce choroby zakrzepowo-zatorowej, przy migotaniu przedsionków – działają jako tzw. antagoniści witaminy K, na czym właśnie oparte jest ich działanie przeciwkrzepliwe. Nadkrzepliwość mogą wywołać środki antykoncepcyjne, choroby nowotworowe, choroby o podłożu autoimmunologicznym jak np. zespół antyfosfolipidowy. Aby określić przyczynę zaburzeń krzepnięcia krwi, konieczne jest wykonanie szeregu badań specjalistycznych, choć samo wykrycie schorzenia wymaga jedynie określenia podstawowych parametrów z krwi.

Jak działa układ krążenia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6

Objawy zaburzenia krzepnięcia krwi

Zaburzenia krzepnięcia krwi powodują charakterystyczne zmiany w postaci skaz krwotocznych, czyli krwawień o mniejszym bądź większym nasileniu. Objawy są różne w zależności od mechanizmu tworzenia się danego zaburzenia krzepnięcia krwi. Przede wszystkim mówi się o powstawaniu wybroczyn na ciele, czyli czerwonych zmian przypominających wysypkę, nieblednących pod wpływem ucisku.

Kolejnym objawem są podbiegnięcia krwawe, czyli zasinienia miejscowe pojawiające się nawet przy niewielkim uderzeniu. Bardzo istotnym objawem zaburzeń krzepnięcia krwi jest nasilone, przedłużające się krwawienie po jakimkolwiek przerwaniu ciągłości tkanek, np. po usunięciu zęba czy pobieraniu krwi. Bardzo niebezpieczne mogą okazać się krwawienia do tkanki mięśniowej czy stawów, gdyż może to prowadzić do kalectwa.

Nadmierna krzepliwość krwi jest odmiennym zaburzeniem. Jej objawy to przede wszystkim incydenty zakrzepowo-zatorowe, które pojawiają się zarówno w obrębie tętnic, jak i żył.

Zaburzenia krzepnięcia krwi: leczenie

Leczenie zaburzeń krzepnięcia krwi jest uzależnione od przyczyny tego stanu. Nadkrzepliwość leczy się poprzez stosowanie leków przeciwkrzepliwych. Leczenie skaz krwotocznych nie jest już takie proste, ponieważ tu tym bardziej konieczne jest znalezienie czynnika sprawczego. Konieczne jest wykonanie badań określających czas krzepnięcia krwi czy liczbę płytek. W razie podejrzenia hemofilii czy innej skazy osoczowej konieczne jest określenie poziomu poszczególnych czynników osoczowych uczestniczących w procesie krzepnięcia. W tych ostatnich przypadkach leczenie polega na uzupełnieniu brakującego czynnika krzepnięcia. Zawsze w przypadku zaburzeń krzepnięcia najważniejsze jest jak najszybsze leczenie przyczynowe.

Bibliografia:

1. Sokołowska B. Repetytorium z fizjologii hemostazy, Acta Haematologica Polonica 2010, 41, Nr 2, str. 245–252 .

Data aktualizacji: 12.04.2019,
Opublikowano: 12.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej