Z powodu palenia papierosów co 5 sekund umiera jedna osoba

Fot: krisanapong detraphiphat / gettyimages.com

Mimo apeli lekarzy i licznych badań, które jednoznacznie pokazują, że palenie papierosów jest bardzo groźne dla zdrowia, to palaczy wcale nie ubywa. Szacuje się, że tylko w Polsce 8 mln ludzi pali papierosy. Z okazji obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Bez Papierosa eksperci kampanii Płuca Polski apelują do palaczy, aby podjęli walkę z nałogiem. 

W papierosach znajduje się kilkadziesiąt substancji, które są niebezpieczne dla zdrowia. Szacuje się z powodu palenia papierosów i szkodliwego działania dymu papierosowego co 5 sekund umiera jedna osoba. Mimo że statystyki są przerażające, to liczba palaczy wcale nie maleje.

Palenie wywołuje raka płuc

Rak płuc to jeden z najczęściej występujących nowotworów. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów, w Europie, co piąty rak płuc jest konsekwencją palenia papierosów. Ale to niejedyny nowotwór, na którego rozwój palacze są narażeni.

Badania pokazują, że osoby, które palą papierosy znacznie częściej chorują na raka krtani, gardła, jamy ustnej, przełyku, wątroby, żołądka, dolnych dróg moczowych, nosa i zatok, jelita grubego, odbytnicy, jajnika, trzonu macicy, trzustki, nerki i białaczki szpikowej. Palenie papierosów odpowiada za aż 90 proc. przypadków zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Jak podkreślają badacze dym papierosowy może przyczynić się do uszkodzenia praktycznie każdego narządu w ludzkim ciele. 

Zobacz także: Co zrobić, żeby nie zachorować na raka?

Koronawirus groźniejszy dla palaczy

Mimo że koronawirus SARS-CoV-2 to zupełnie nowy patogen, o którym badacze wiedzą jeszcze niewiele, to coraz częściej mówi się, że osoby palące papierosy znajdują się w grupie ryzyka.

COVID-19, czyli choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2, uderza przede wszystkim w układ oddechowy. Patogen atakuje głównie płuca, które u palaczy są już zniszczone przez dym tytoniowy. Badania pokazują, że palenie tytoniu przyczynia się do ciężkiego przebiegu choroby, a nawet zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19 niemal dwukrotnie - 9,4 proc. wśród palących, a 5,6 proc. wśród osób  niepalących papierosów.

Jak zerwać z nałogiem?

Bardzo często osoby palące nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, a jeśli zaczynają mieć jakieś dolegliwości, to zazwyczaj nie łączą ich z paleniem papierosów. Mimo że zerwanie z nałogiem nie jest proste, to jest możliwe. Wymaga jednak determinacji i silnej woli. Od czego zacząć? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że chęć zapalenia papierosa utrzymuje się przez ok. 2-3 minuty. Przekierowanie myśli na coś innego może pomóc. Specjaliści zalecają także, aby unikać miejsc i sytuacji, w których ktoś pali. Dobrym pomysłem będzie także skorzystanie ze specjalistycznej pomocy. 

Zobacz także: Test: skuteczne metody rzucania palenia

Nie ma bezpiecznych papierosów

Eksperci kampanii Płuca Polski podkreślają, że każdy palacz musi zrozumieć, że nie istnieje bezpieczna liczba papierosów (odnosi się to także do e-papierosów), które można wypalić, a nikotyna bez względu  na sposób podania jest niebezpieczna i szkodliwa.

Zerwanie z nałogiem to jedyny sposób, aby uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem, które prędzej czy później się pojawią. A różnicę będzie można odczuć niemal od razu. Już po 20 minutach normuje się puls, ciśnienie krwi, a także poprawia się praca serca. Po 2-3 dniach od wypalenia ostatniego papierosa poprawia się odczuwanie smaków i zapachów. Po kolejnych dwóch tygodniach układ krążenia pracuje sprawniej, tj. staje się bardziej wydolny, co może się przełożyć na lepszą kondycje.

Zobacz film i dowiedz się jak pomóc bliskiej osobie zerwać z nałogiem:

Zobacz film: Jak pomóc bliskiej osobie rzucić palenie? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 31.05.2020,
Opublikowano: 31.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej