W papierosach znajduje się kilkadziesiąt substancji, które są niebezpieczne dla zdrowia. Szacuje się z powodu palenia papierosów i szkodliwego działania dymu papierosowego co 5 sekund umiera jedna osoba. Mimo że statystyki są przerażające, to liczba palaczy wcale nie maleje.
Palenie wywołuje raka płuc
Rak płuc to jeden z najczęściej występujących nowotworów. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów, w Europie, co piąty rak płuc jest konsekwencją palenia papierosów. Ale to niejedyny nowotwór, na którego rozwój palacze są narażeni.
Badania pokazują, że osoby, które palą papierosy znacznie częściej chorują na raka krtani, gardła, jamy ustnej, przełyku, wątroby, żołądka, dolnych dróg moczowych, nosa i zatok, jelita grubego, odbytnicy, jajnika, trzonu macicy, trzustki, nerki i białaczki szpikowej. Palenie papierosów odpowiada za aż 90 proc. przypadków zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Jak podkreślają badacze dym papierosowy może przyczynić się do uszkodzenia praktycznie każdego narządu w ludzkim ciele.
Zobacz także: Co zrobić, żeby nie zachorować na raka?
Koronawirus groźniejszy dla palaczy
Mimo że koronawirus SARS-CoV-2 to zupełnie nowy patogen, o którym badacze wiedzą jeszcze niewiele, to coraz częściej mówi się, że osoby palące papierosy znajdują się w grupie ryzyka.
COVID-19, czyli choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2, uderza przede wszystkim w układ oddechowy. Patogen atakuje głównie płuca, które u palaczy są już zniszczone przez dym tytoniowy. Badania pokazują, że palenie tytoniu przyczynia się do ciężkiego przebiegu choroby, a nawet zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19 niemal dwukrotnie - 9,4 proc. wśród palących, a 5,6 proc. wśród osób niepalących papierosów.
Jak zerwać z nałogiem?
Bardzo często osoby palące nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, a jeśli zaczynają mieć jakieś dolegliwości, to zazwyczaj nie łączą ich z paleniem papierosów. Mimo że zerwanie z nałogiem nie jest proste, to jest możliwe. Wymaga jednak determinacji i silnej woli. Od czego zacząć? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że chęć zapalenia papierosa utrzymuje się przez ok. 2-3 minuty. Przekierowanie myśli na coś innego może pomóc. Specjaliści zalecają także, aby unikać miejsc i sytuacji, w których ktoś pali. Dobrym pomysłem będzie także skorzystanie ze specjalistycznej pomocy.
Zobacz także: Test: skuteczne metody rzucania palenia
Nie ma bezpiecznych papierosów
Eksperci kampanii Płuca Polski podkreślają, że każdy palacz musi zrozumieć, że nie istnieje bezpieczna liczba papierosów (odnosi się to także do e-papierosów), które można wypalić, a nikotyna bez względu na sposób podania jest niebezpieczna i szkodliwa.
Zerwanie z nałogiem to jedyny sposób, aby uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem, które prędzej czy później się pojawią. A różnicę będzie można odczuć niemal od razu. Już po 20 minutach normuje się puls, ciśnienie krwi, a także poprawia się praca serca. Po 2-3 dniach od wypalenia ostatniego papierosa poprawia się odczuwanie smaków i zapachów. Po kolejnych dwóch tygodniach układ krążenia pracuje sprawniej, tj. staje się bardziej wydolny, co może się przełożyć na lepszą kondycje.
Zobacz film i dowiedz się jak pomóc bliskiej osobie zerwać z nałogiem: