Z czym się wiąże progresja choroby nowotworowej?

Fot. Willowpix / Getty Images

Wiadomość o chorobie nowotworowej to bardzo trudny czas dla chorego i jego najbliższych. Obawa o zdrowie i życie jest spotęgowana przez strach i kiepskie samopoczucie, co niejednokrotnie utrudnia diagnostykę i leczenie. Po zakończeniu terapii nie zawsze mówi się o całkowitym wyleczeniu, ponieważ u chorego może wystąpić progresja choroby nowotworowej.

Pacjenta, u którego pojawiły się nowe ogniska przerzutowe guza, należy poddać natychmiastowemu leczeniu. Nie zawsze jest to wykonalne, ponieważ stan zdrowia chorego może uniemożliwić podjęcie terapii. Progresja choroby i brak kwalifikacji do ponownego leczenia rokują bardzo niepomyślnie.

Choroba nowotworowa w Polsce

W Polsce choroba nowotworowa znajduje się na drugim miejscu pod względem zgonów wśród pacjentów. Obecność nowotworu jest szokiem dla pacjenta i jego najbliższych, zwłaszcza gdy choroba atakuje niespodziewanie.

Wczesne rozpoznanie nowotworu złośliwego odgrywa kluczową rolę w leczeniu. Szybkie wdrożenie procedur może uratować życie choremu, a nawet prowadzić do całkowitego wyleczenia. Niestety w przypadku chorób onkologicznych o pełni zdrowia można mówić dopiero po latach, gdy choroby nie wykrywa się w tkankach. Zanim to nastąpi, chorego określa się mianem pacjenta po przebytym leczeniu, u którego nie wystąpiły nowe ogniska przerzutowe. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma on progresji choroby nowotworowej, lecz jest w fazie remisji, która wiąże się z ryzykiem nawrotu.

Polecamy: Rodzaje, rokowania i leczenie nowotworów złośliwych

Zobaczcie film, z którego dowiecie się, jak ważna jest dieta podczas choroby nowotworowej:

Zobacz film: Jak ważna jest dieta podczas walki z nowotworem. Źródło: 36,6

Co to jest progresja choroby nowotworowej i dlaczego wiąże się z remisją?

„Remisja choroby” to termin medyczny stosowany przez lekarzy w celu oceny efektów leczenia, które zostało wdrożone po uprzednim zdiagnozowaniu choroby. Dzięki temu wiadomo, w jakim stanie znajduje się pacjent. Jednym z etapów jest progresja choroby. Dochodzi do niej, gdy guz zwiększa masę o ponad 25% lub w momencie powstania nowych ognisk nowotworowych, czyli przerzutów. W takim przypadku rokowania mogą być niekorzystne dla chorego, ponieważ wdrożone leczenie okazuje się niewystarczające do pokonania raka.

Inne etapy remisji to:

  • częściowa remisja – stwierdza się ją, gdy guz nowotworowy zmniejsza objętość o ponad połowę, co można uznać za sukces terapeutyczny;
  • całkowita remisja – chorobę określa się tym terminem, jeśli jej objawy ustąpiły po zakończeniu leczenia. Nie jest to jednak pełne wyleczenie. Chory musi być pod kontrolą lekarzy przez najbliższe 3 lata lub 5 lat. Jeśli choroba nie ujawni się ponownie, człowieka można uznać za zdrowego;
  • stabilizacja choroby – stan chorego jest stabilny. Nie poprawia się ani nie pogarsza;
  • polepszenie choroby – stwierdza się, gdy stan pacjenta poprawia się, ale objętość guza nie ulega zmianie.

Niestety przy progresji choroby nowotworowej nie można mówić o poprawie. Świadczy ona o braku efektywności leczenia. Jeśli stan ogólny chorego na to pozwala, leczenie jest wdrażane ponownie. W większości przypadków jednak nie jest to możliwe. Pacjenci onkologiczni są często zbyt słabi, aby przyjąć kolejną chemię.

Czy progresję choroby stwierdza się tylko w przypadku chorób onkologicznych?

„Progresja” nie jest określeniem wyłącznie onkologicznym. Terminu używa się w wielu innych specjalizacjach, m.in. w dermatologii, laryngologii, neurologii oraz hematologii. Bardzo często spotyka się go także w gastrologii, zwłaszcza przy chorobie Crohna, czyli nieswoistym zapaleniu jelit. Jej przebieg jest pełen zaostrzeń i remisji, zupełnie jak w schorzeniach dermatologicznych.

Polecamy: Markery nowotworowe – rodzaje, normy. Kiedy oznaczyć markery nowotworowe?

Kiedy można mówić o całkowitym wyleczeniu przy chorobie nowotworowej?

Rozpoznanie choroby nowotworowej wymaga wielu badań diagnostycznych, zwłaszcza obrazowych i histopatologicznych. Leczenie musi być wdrożone najszybciej, jak to możliwe, ponieważ nierzadko może uratować życie chorego. Dobór terapii jest uwarunkowany rozmiarem i stopniem zaawansowania nowotworu. Bardzo często rozważa się leczenie chirurgiczne w połączeniu z radioterapią i chemioterapią. Nie zawsze osiąga się korzystny efekt terapeutyczny. Wiele zależy od wieku i stanu ogólnego chorego.

Pełne wyleczenie choroby nowotworowej jest możliwe, ale udaje się to jedynie niewielkiemu odsetkowi pacjentów. Śmiertelność przy schorzeniach onkologicznych jest bardzo wysoka, a chorzy w okresie remisji powinni się liczyć z ryzykiem nawrotu guza lub tworzeniem się jego nowych ognisk. Przez wiele lat od momentu zakończenia leczenia muszą być pod ścisłą kontrolą lekarzy prowadzących i regularnie wykonywać badania kontrolne. Brak komórek nowotworowych przez 5 lat uznaje się za pełne wyleczenie, lecz nie jest to regułą. U niektórych chorych nowotwór może powrócić w najmniej oczekiwanym momencie. Nawet po ustalonym czasie remisji.

Bibliografia:

  1. P. Cichon, K. Drucis, M. Magnus, Rola szybkiej diagnostyki w hamowaniu progresji choroby — rozważania w świetle przypadków klinicznych raka piersi i doświadczeń własnych, Forum Medycyny Rodzinnej 2016, tom 10, nr 2, 102–109.
Data aktualizacji: 17.05.2019,
Opublikowano: 17.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej