Yin yoga – co to jest i czym się charakteryzuje?

fizkes/getty images

Yin yoga to stworzony przez Paulie Zinka styl oparty na filozofii Tao, w której występują dwie przeciwstawne energie – pierwiastki yin i yang. To spokojna, pasywna odmiana jogi, która skupia się na pracy z powięzią, czyli błoną będącą zewnętrzną osłoną mięśni.

Yin yoga to styl, którego głównym założeniem jest uwolnienie ciała od napięcia, a w dalszej perspektywie zmiana zapisanych w pamięci komórkowej wzorców ruchowych. Pozwala na poprawę mobilności, zwiększenie zakresu ruchu w stawach oraz stymuluje system immunologiczny. Wśród wykonywanych w niej asan są pozycje pomagające rozciągnąć kostki, otworzyć kości miednicy, rozluźnić mięśnie kręgosłupa, bioder oraz ścięgien stawów kolanowych.

Yin yoga – co to jest?

Yin yoga to styl stworzony w Stanach Zjednoczonych przez mistrza kung-fu, Paulie Zinka, w latach 70. XX wieku. Początkowo określana była jako „sztuka yin yogi” (ang. art of yin yoga) lub „joga taoistyczna” (ang. Taoist yoga), jednak z czasem upowszechniła się nazwa, pod jaką jest znana obecnie. Termin „yin yoga” zaczerpnięty został z filozofii taoistycznej, w której zakłada się istnienie przeciwstawnych energii – Yin i Yang. Pierwsza z nich jest zimna, związana ze światłem księżyca, zlokalizowana w więzadłach, powięziach, kościach i stawach, druga zaś ciepła, związana ze słońcem i ulokowana w mięśniach oraz krwi. Ta nowoczesna forma jogi nazywana bywa także „akupunkturą bez igieł” lub „jogą powięzi”. Obecnie jej największymi popularyzatorami są: Bernie Clark, Sarah Powers i Paul Grilley.

Czym charakteryzuje się yin yoga?

Cechy charakterystyczne jogi yin to wolne tempo, spokojny, wydłużony oddech i pozostawanie w danej pozycji przez dłuższy czas. Pozycje yin yogi są pasywne, czyli wykonywane przy bardzo małym wysiłku mięśniowym. Wykorzystuje się przede wszystkim pozycje leżące i siedzące, skupiające się na tkankach łącznych położonych w kręgosłupie, miednicy i biodrach. Zasadniczym celem yin yogi jest zwiększenie zakresu ruchu w stawach.

W przeciwieństwie do yang jogi, czyli jogi mięśniowej, stara się minimalizować pracę mięśni. Skupia się na możliwie jak największym oddziaływaniu na powięź, czyli błonę zbudowaną z tkanki łącznej włóknistej zbitej, stanowiącą zewnętrzną osłonę mięśni. Jej zadaniem jest utrzymywanie w jedności całe ciało, udział w procesach hemodynamiki i biochemicznych, tworzenie macierzy komunikacji międzykomórkowej i funkcja immunologiczna (ochrona przed chorobotwórczymi drobnoustrojami i nasilanie procesów zdrowienia). Dodatkowo znajdują się w niej receptory i zakończenia nerwowe informujące o położeniu ciała w przestrzeni oraz subiektywnym poczuciu jego wnętrza. Joga yin to nie tylko korzyści fizyczne, lecz także możliwość zagłębienia się w siebie, zmniejszenia negatywnego wpływu stresu na organizm.

Jak ćwiczyć yin yogę?

Yin yoga opiera się na pięciu zasadach:

  1. Odnajdź swój sweet point, czyli granicę – w pozycję wchodzi się powoli i świadomie, dostosowując ją do stanu ciała. Zatrzymuj się, jeśli odczujesz nawet niewielki opór. Proces ten nazywa się „poszukiwaniem granicy”. W danym pogłębieniu asany pozostaje się tak długo, aż nasz organizm da sygnał, że jest możliwe całkowite jej pogłębienie.
  2. Ćwicz na rozluźnionych mięśniach, aby pozycja mogła oddziaływać na tkankę łączną.
  3. Trenuj cierpliwość – wyzwaniem jest pozostawanie w bezruchu. Ludzie nauczeni są życia w ciągłym pośpiechu i ruchu, a w jodze yin praktyka wymaga co najmniej kilkuminutowego pozostania w pozycji. Zdaniem niektórych czas jest ważniejszy niż intensywność – lepiej przyjąć półpozycję na dłużej, niż wejść w pełny jej zakres i utrzymać go tylko przez chwilę. Pomocne w utrzymaniu pozycji jest branie głębokich i długich oddechów.
  4. Wsłuchaj się w swoje ciało – konieczna jest świadomość własnego ciała i zmiany odczuć podczas przyjmowania różnych pozycji.
  5. Nie spiesz się – między pozycjami warto spędzić chwilę w pozycji przejściowej, bo zapewni to reset ciała. Zmiana pozycji powinna nastąpić w dwóch sytuacjach: kiedy odczuwa się ból i przejście granicy (zmianę).

Jakie są asany w yin yodze?

W yin yodze wymienia się takie asany jak m.in. anahatasana, bananasana, gąsienica, kot ciągnący swój ogon, kucanie na palcach, kucki, kwadrat, łabędź i śpiący łabędź, motyl, półmotyl, pozycja dziecka, ważka, sarna, sfinks i foka, siodło, skręt w pozycji leżącej, smoki, szczęśliwe dziecko, sznurowadło, ślimak, wielbłąd oraz żaba.

Cenne wskazówki przy jodze yin

Yin yogi nie powinny ćwiczyć osoby z poważnymi problemami zdrowotnymi, np. cierpiące na padaczkę, wysokie ciśnienie tętnicze krwi, po niedawnych operacjach. Decyzję o rozpoczęciu trenowania trzeba skonsultować z lekarzem. Podczas ćwiczeń nie powinno się używać żadnych perfum, ponieważ częścią praktyki jest głębokie oddychanie, którego nie należy zaburzać wdychaniem sztucznych oparów. Na 1–2 godziny przed treningiem nie powinno się nic spożywać. Uprawiać jogę warto w luźnym, komfortowym ubraniu, które nie krępuje ruchów. Ważne jest, aby zapewnić cichą i spokojną przestrzeń do ćwiczeń.

Zobacz film: Jak praktykować jogę?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. J. Cruise, Yin Joga. Najspokojniejszy trening świata, Białystok 2016.

2. B. Clark, The complete guide to yin yoga: the philosophy and practice of yin yoga, Ashland 2012.

3. P. Grilley, Yin Yoga: outline of a quiet practice, Ashland 2002.

4. P. Grilley, Yin Yoga: principles & practice, Ashland 2012.

Data aktualizacji: 10.11.2020,
Opublikowano: 11.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej