Wskaźnik BMI – co to jest? Jakie są normy, skala i tabela BMI?

Fot: Focus Pocus LTD / fotolia.com

BMI jest specjalnym wskaźnikiem, który pozwala określić prawidłową masę ciała. Aby uzyskać informacje na temat danego wskaźnika MBI dla danej osoby, należy podać jej wagę ciała oraz wzrost. To pozwala oszczacować, czy waga jest prawidłowa. Taka metoda kontroli stanowi najprostszy sposób rozpoznawania otyłości.

Co to jest BMI? - takie pytanie zadaje wiele osób, które nie miały z nim styczności. Wskaźnik BMI (z ang. Body Mass Index) jest wskaźnikiem masy ciała, nazywanym również wskaźnikiem Queteleta. Ta metoda określania wagi ciała człowieka jest jedną z najczęściej wykorzystywanych w badaniach klinicznych i zwykłych, codziennych praktykach. Wszystko dlatego, że jest stosunkowo prosta do obliczenia. Zwłaszcza teraz, kiedy ogólnodostępne są specjalne kalkulatory na stronach internetowych, które obliczają wskaźnik po wpisaniu wagi, wzrostu oraz określeniu płci.

Zobacz film: Jak obliczyć BMI? Źródło: Bez skazy

BMI: jak obliczyć wskaźnik?

Najwygodniejszą formą sprawdzenia BMI jest użycie jednego ze wspomnianych kalkulatorów online. W tym przypadku nie można mieć jednak pewności, że wynik będzie w pełni miarodajny. Jeszcze zanim powstały internetowe kalkulatory, popularny był prosty wzór na BMI, który zakłada podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez wzrost podany w metrach. Powstały wynik jest ostatecznym wskaźnikiem i wymaga sprawdzenia go w tabeli BMI. Pozwala ona sprawdzić wartości, według których można określić czy:

  • waga ciała jest prawidłowa,
  • waga ciała jest zbyt niska (niedowaga),
  • waga ciała jest zbyt duża (nadwaga).

Istnieją dwie klasyfikacje zakresu wartości BMI: podstawowa i rozszerzona. Ta pierwsza jest bardzo ogólna i mniej dokładna od rozszerzonej. Podstawowa klasyfikacja BMI wygląda następująco:

  • do 18,5 - niedowaga,
  • 18,5-24,99 - waga prawidłowa,
  • 25-29,9 - nadwaga,
  • 30-34,9 - otyłość pierwszego stopnia,
  • 35-39,9 - otyłość drugiego stopnia,
  • powyżej 40 - otyłość trzeciego stopnia.

Bardziej szczegółowa klasyfikacja stanu żywienia według BMI jest zazwyczaj stosowana przez lekarzy w celu dokładnego określenia zaawansowania otyłości pacjentów. Podstawowa wersja jest mało precyzyjna i wdrażanie leczenia na jej podstawie mogłoby być ryzykowne. Rozszerzona klasyfikacja zakresu wartości BMI przedstawia się tak:

  • poniżej 16 - wygłodzenie,
  • 16-16,9 - wychudzenie
  • 17-18,5 - niedowaga,
  • 18,5-24,9 - waga prawidłowa,
  • 25-29,9 - nadwaga,
  • 30-34,9 - otyłość pierwszego stopnia,
  • 35-39,9 - otyłość drugiego stopnia,
  • 40-44,9 - otyłość trzeciego stopnia,
  • 45-49,9 - otyłość czwartego stopnia,
  • 50-59,9 - otyłość piątego stopnia,
  • 60-69,9 - otyłość szóstego stopnia,
  • 70-79,9 - otyłość siódmego stopnia,
  • 80-89,9 - otyłość ósmego stopnia,
  • 90-99,9 - otyłość dziewiątego stopnia,
  • powyżej 100 - otyłość dziesiątego stopnia.

Należy podkreślić, że wszystkie wskaźniki BMI zostały stworzone i opracowane dla osób dorosłych. Nie istnieje nic takiego, jak: BMI dzieci i BMI nastolatków. Jeżeli chce się określić rozwój dzieci lub młodzieży można wykorzystać siatki centylowe, które pozwalają sprawdzić prawidłowość rozwoju z zakresu wzrostu, masy ciała i obwodu głowy.

Wskaźnik BMI: jakie są jego zalety i wady?

Wyniki obliczeń wskaźnika BMI nie zawsze w pełni oddają stan zdrowia danej osoby. Wszystko dlatego, że w obliczeniach nie można uwzględnić chociażby zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie czy posiadania dużej masy mięśniowej. To z kolei sprawia, że wyniki mogą być niemiarodajne. Jest tak bardzo często w przypadku sportowców, którzy regularnie ćwiczą na siłowni i mają mocno rozbudowane mięśnie. U takich osób wskaźnik BMI może być bardzo wysoki i nawet wskazywać otyłość. W rzeczywistości natomiast dana osoba wcale nie musi cierpieć na nadwagę czy otyłość, lecz być w bardzo dobrej formie. Podobnie wygląda sytuacja z wysokimi atletami – w ich przypadku wskaźnik BMI wskazuje najczęściej na niedowagę.

Szacowanie przyrostu ciała na podstawie wskaźnika BMI nie powinno być również bezwzględnym wyznacznikiem w przypadku kobiet w ciąży. Z racji tego, że ciężarne kobiety przybierają różnie na wadze w zależności od trymestru, wskaźnik BMI w ich przypadku może być nie do końca miarodajny.

Jeżeli chodzi o zalety BMI, to na pewno jest nią łatwość dokonania obliczeń. U osób, które nie budują masy mięśniowej wyniki obliczeń powinny oddawać rzeczywisty stan zdrowia. Dzięki wskaźnikowi BMI można szybko dowiedzieć się o ewentualnych nieprawidłowościach w kwestii stanu zdrowia i podjąć działania mające na celu poprawę takiego stanu rzeczy. Czasami wystarczy zmiana trybu życia, wprowadzenie większej aktywności lub modyfikacja diety. Najlepszym wskaźnikiem BMI jest ten pomiędzy 18,5, a 25. Osoby posiadające taki wskaźnik zazwyczaj są w pełni zdrowe i są w małym stopniu narażone na zachorowanie na takie choroby, jak cukrzyca typu 2, otyłość czy miażdżyca.

Kiedy zaczyna się otyłość? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Kiedy zaczyna się otyłość? Źródło: Klinika urody.

Bibliografia

  1. https://www.cdc.gov/healthyweight/assessing/bmi/adult_bmi/
Data aktualizacji: 30.08.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

k 20.06.2019r.

bmi 10

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej