Wodorowy test oddechowy – jak się do niego przygotować?

Fot: Henfaes / gettyimages.com

Wodorowy test oddechowy wymaga właściwego przygotowania. Na dzień przed badaniem nie wolno spożywać alkoholu, należy unikać nabiału i produktów bogatych w skrobię. Należy też ograniczyć bogatobłonnikowe posiłki.

Wodorowy test oddechowy opiera się na wykrywaniu wodoru w wydychanym powietrzu. Wodór jest gazem wydzielanym jako produkt fermentacji bakteryjnej, która teoretycznie jest fizjologicznym zjawiskiem w organizmie, ponieważ cały przewód pokarmowy usiany jest bakteriami. Jednak wodór wydzielany w zbyt dużej ilości staje się przyczyną wzdęć, bólu brzucha czy zaburzeń wypróżniania, co świadczy m.in. o zaburzeniach naturalnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego czy zaburzeniach trawienia i wchłaniania w obrębie przewodu pokarmowego.

Na czym polega wodorowy test oddechowy?

Oddechowy test wodorowy wykonywany jest za pomocą specjalnej aparatury, która rejestruje ilość wydychanego wodoru. Fermentacja, czyli enzymatyczny proces przeprowadzany przez bakterie w jelitach, wykorzystuje cukry zawarte w spożywanych pokarmach. Układ pokarmowy człowieka usiany jest przez mikroflorę stanowiącą fizjologiczną barierę ochronną organizmu. Zdarza się jednak, że w przebiegu niektórych procesów chorobowych czy antybiotykoterapii dochodzi do zaburzeń w zakresie prawidłowej flory jelitowej i rozrostu flory patologicznej. Tym samym proces fermentacji jest nasilony. Innym wskazaniem do wykonania testu wodorowego są nietolerancje (np. nietolerancja laktozy) i zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Wodorowy test oddechowy – przygotowanie

Przed wykonaniem wodorowego testu oddechowego konieczne jest pozostanie na czczo, czyli nieprzyjmowanie pokarmów na co najmniej 8 godzin przed badaniem. Konieczne jest przyjście z umytymi zębami, aby nie zalegały między nimi resztki jedzenia. Powinno się również wykluczyć na dzień przed badaniem nabiał, rośliny strączkowe oraz produkty zawierające dużą ilość cukrów, a także powstrzymać się od picia alkoholu i palenia papierosów. Na badanie należy zabrać ze sobą przybory do mycia zębów.

Badanie polega na wdmuchiwaniu powietrza przez ustnik. Po tym wypija się odpowiednio sporządzony roztwór. W przypadku nietolerancji laktozy może być to roztwór laktozy. Po wypiciu danego płynu badany ponownie myje zęby i w zaleconych odstępach czasu wdmuchuje powietrze przez ustnik do analizatora. Testu wodorowego nie wykonuje się u osób z galaktozemią czy wrodzoną nietolerancją fruktozy.

Wynik wodorowego testu oddechowego

Zdarza się, że wyniki testu są fałszywie ujemne bądź dodatnie, jeśli skład flory fizjologicznej przewodu pokarmowego ulega zmianie czy też przed badaniem nie przestrzega się zaleceń i spożywa się produkty bogatobłonnikowe. Prawidłowy wynik pomiaru dotyczy pierwszego pomiaru, przed wypiciem roztworu. Nie powinien wówczas przekraczać 10 ppm. Wynik powyżej 20 ppm stanowi podstawę do rozpoznania patologii.

Powikłania po wodorowym teście oddechowym

Leczenie i dalsze postępowanie uzależnione jest od obecnych objawów. Dopiero po odniesieniu otrzymanego wyniku na zgłaszane przez chorego objawy można wyciągnąć wniosek z badania. Badanie jest niebolesne, nieinwazyjne i nie niesie za sobą ryzyka jakichkolwiek powikłań.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 21.06.2018,
Opublikowano: 21.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

sylwia 09.12.2018r.

ok

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej