Woda w wędlinie, tłuszcz w kiełbasie, czyli co dominuje w mięsie

Fot. Kadr z filmu Co nas truje?

Wydaje Ci się, że w wędlinie jest mięso? Kiełbasa składa się głównie z mięsa, prawda? Niestety - dzięki sprytnym trikom producentów w mięsie nie znajdziemy głównie mięsa, ale tłuszcz i wodę. Do tego dochodzą także konserwanty, które do najzdrowszych nie należą. 

Zapewne zdarzało się Wam podsmażać wędlinę na patelni. Zauważyliście wtedy, że wycieka z niej woda, a samo mięso kurczy się. Teoretycznie nie ma w tym nic dziwnego, ale czy wiedzieliście, że w wędlinie nawet 40-50 proc. to woda? Niestety eksperyment przeprowadzony w warunkach laboratoryjnych potwierdza, że mięso to już nie mięso, a woda. 

Na filmie zobaczycie wynik eksperymentu oraz to, co zostało z wędliny po odparowaniu wody:

Zobacz film: Produkcja wędlin - ile zawierają wody? Źródło: Co nas truje

Dlatego uważajmy - dobra szynka, to sucha szynka. Wędlina zrobiona zgodnie ze sztuką powinna zawierać nie więcej niż 10 proc. wody. 

Polecamy: Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?

O wiele gorzej wypada kiełbasa, która składa się także z tłuszczu! To, co w warunkach laboratoryjnych pozostało z kiełbasy budzi wątpliwości. W kiełbasie jest około 20-30 proc. tłuszczu. Tłuszcz, który spożywamy wraz z mięsem jest bardzo szkodliwy. Może powodować liczne choroby, także nadciśnienie czy miażdżycę. Na filmie zobaczycie, co znajduje się w kiełbasie, a czego nie widać gołym okiem:

Zobacz film; Co powoduje spożywanie wędlin i mięsa w nadmiarze? Źródło: Co nas truje?

Wędliny i kiełbasy zawierają także konserwanty, czyli substancje bardzo szkodliwe dla naszych organizmów. W wędlinie znajdziemy nitraty i fosforany, a także radioaktywny pluton i alkohol. Dzienne spożycie wędliny nie powinno przekraczać 25 g, czyli... jednego plasterka. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj: Spożycie wędlin a ryzyko zachorowania na nowotwór. To ma związek

Opublikowano: 04.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej