Wizyta u ginekologa w czasie pandemii. Jak to wygląda w praktyce?

Fot: M_a_y_a / gettyimages.com

Upławy, pieczenie czy swędzenie – to objawy, które każdą kobietę skłonią do jak najszybszego kontaktu z ginekologiem. Niestety pandemia spowodowała, że dostęp do specjalistów jest ograniczony. Jak i gdzie zatem szukać pomocy w nagłych przypadkach?

Wraz z wybuchem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 leczenie i diagnostyka przeniosły się do świata wirtualnego. Kontakt z lekarzem zastąpiła rozmowa telefoniczna – która jeszcze do niedawna uchodziła za błąd w sztuce – lub wideoporada. Czy tak samo w czasie pandemii wyglądają wizyty u ginekologa?

Tak, choć nie wszystko da się załatwić przez telefon i są sytuacje, kiedy ta wizyta w placówce jest absolutnie konieczna – mówi w rozmowie z serwisem Zdrowie TVN dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog i położnik w Szpitalu Medicover.

Ginekologia w czasie pandemii

Wielu lekarzy korzysta z nowoczesnych technologii i bada swoich pacjentów online. Ginekologia jest na tyle specyficzna, że w oparciu o samą rozmowę trudno jest postawić diagnozę, badania ginekologicznego też nie da się przeprowadzić zdalnie.

Kiedy należy udać się do ginekologa? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Ginekolog - czym zajmuje się ten specjalista? Źródło: Getty Images / iStock

Podczas rozmowy telefonicznej wiele kobiet nie potrafi lub po prostu brzydzi się opisywać swoje objawy, a to bardzo utrudnia postawienie diagnozy. Dlatego spora grupa kobiet decyduje się na samoleczenie i sięga po leki na infekcje intymne wydawane bez recepty.

Warto zaznaczyć, że tego rodzaju środki, choć łatwo dostępne i wydawane bez recepty mogą być skuteczne i faktycznie przynoszą ulgę, ale pod warunkiem, że zostaną zastosowane odpowiednio wcześnie. Kiedy takie doraźne środki nie działają – wizyta jest konieczna – mówi specjalistka.

Wizyta u ginekologa w czasie pandemii – czy to bezpieczne?

Pandemia spowodowała, że placówki medyczne musiały wprowadzić odpowiednie środki bezpieczeństwa. W poradniach czy szpitalach przebywa znacznie mniej pacjentów, co drugie krzesło w poczekalni musi być wolne.

Przed wejściem pacjentki mają sprawdzaną temperaturę, są pytane czy mogły mieć kontakt z osobą zakażoną, a także o to, czy nie mają dolegliwości, które mogły sugerować zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Dodatkowo rozdawane są maseczki i jednorazowe rękawiczki. Odpowiednio zabezpieczony jest także personel – mamy przyłbice, maseczki – mówi specjalistka.

Mimo tych zabezpieczeń wizyta w palcówce powinna się odbyć tylko wtedy, gdy jest naprawdę niezbędna.

Jeśli pacjentce kończą się pigułki antykoncepcyjne lekarz może wystawić e-receptę. W sytuacji, gdy pacjentka powinna powtórzyć cytologię, a poprzednie badanie dało wynik prawidłowy – wizytę bez obaw można przesunąć nawet o pół roku. Konsultację z lekarzem trzeba odbyć w sytuacji, gdy samoleczenie nie pomaga lub pojawiają się jakieś niepokojące objawy, np. ból czy bardzo obfite miesiączki. Przy takich dolegliwościach nie da się zdalnie postawić prawidłowej diagnozy i trzeba kobietę zbadać. Warto zaznaczyć, że takie wizyty, dla bezpieczeństwa, są skrócone do niezbędnego minimum – mówi dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog i położnik w Szpitalu Medicover.

Zobacz także: Poród brzuszny zastosowany w Polsce

Ciąża w czasie pandemii

Jak zauważa specjalistka pandemia spowodowała, że część przyszłych mam, zwłaszcza tych, które są w kolejnej ciąży, ogranicza wizyty. Kobiety, które spodziewają się pierwszego dziecka nie rezygnują z wizyt. Stan epidemii nie daje lekarzom prawa do odwołania stacjonarnych wizyt kontrolnych w ciąży, określonych w ustawie.

U kobiet w ciąży żadnego badania nie da się wykonać online czy przez telefon. Badanie USG czy ocena szyjki macicy muszą się odbyć w placówce. Jeśli jednak ciąża przebiega fizjologicznie i nic się nie dzieje, nie ma potrzeby, aby kobieta w ciąży przychodziła do lekarza. W sytuacji, gdy miała zlecone jakieś badania ich wyniki można teraz podesłać lekarzowi mailem i jeśli są one prawidłowe, kontakt telefoniczny z pacjentką będzie wystarczający – mówi ginekolog.

Zobacz także: Domowa apteczka. O co warto ją uzupełnić?
Data aktualizacji: 28.04.2020,
Opublikowano: 22.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej