Koronawirus. Czy dodawanie witaminy D do jedzenia zatrzyma pandemię?

Fot: Arx0nt / gettyimages.com

Brytyjscy naukowcy apelują do rządu, aby takie podstawowe produkty, takie jak mleko czy chleb były wzbogacane o witaminę D. Suplementacja ma nie tylko chronić przed niedoborem tej witaminy, ale także wspomóc walkę z pandemią.

Witamina D ma ogromny wpływ nie tylko na kości, ale również na odporność. Od pewnego czasu mówi się, że jej niedobory przekładają się na wyższe ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dlatego też badacze są zdania, że dodawanie jej do podstawowych produktów może być pomocne w walce z pandemią.

Zobacz także:

Koronawirus. Czy witamina D pomoże w walce z pandemią?

Mimo że suplementacja witaminy D nie jest lekiem na całe zło i nie sprawi, że ludzie nagle staną się odporni, to dr Gareth Davies - zwolennik wzbogacania żywności w witaminę D - uważa, że takie działanie mają sens.

Lekarz i jego zwolennicy powołują się na badania przeprowadzone w Hiszpanii. Tamtejsi naukowcy wykazali, że pacjenci z niskim poziomem witaminy D byli bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 i gorzej znosili chorobę.

Za suplementacją witaminy D przemawia także eksperyment przeprowadzony przez badaczy z uniwersytetu w Kordobie. Pacjenci, którzy trafili do szpitala działającego przy uczelni, otrzymywali silną formę witaminę D. Chorzy ci rzadziej trafiali na intensywną terapię i żaden z uczestników eksperymentu nie umarł. Mimo że badanie wydaje się obiecujące, to objęło zaledwie 76 osób. To zdecydowanie za mało, aby stwierdzić, że podawanie witaminy D może pomóc pacjentom z COVID-19. 

Być może badacze z Public Health England (PHE) oraz ministerstwa (Department of Health and Social Care), którzy walczą o wzbogacenie żywności w witaminę D zyskają mocny argument po badaniach, które właśnie się zaczęły.

Prof. Adrian Martineau, ekspert od infekcji dróg oddechowych kieruje testem klinicznym na Queen Mary University. W jego ramach 5 tysięcy osób będzie przez całą zimę suplementować witaminę D. Badacze chcą sprawdzić, ilu uczestników testu zachoruje na COVID-19 i jaki przebieg będzie miała u nich choroba. 

Czy warto suplementować witaminę D?

Organizm sam potrafi pozyskać witaminę D. Wystarczy 15 minut na słońcu, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie. Niestety jesienią czy zimą, kiedy słonecznych dni jest mało, o niedobory nietrudno. Co zatem zrobić? Dodawanie witaminy D do jedzenia - od lat praktykuje się to w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii czy Finlandii - niewiele pomaga. Nie brakuje głosów, że znacznie lepiej sprawdzają suplementy diety.

Witamina D - jaka dawka jest bezpieczna?

Specjaliści przyjmują, że 2 000 jednostek to najbezpieczniejsza dzienna  dawka witaminy D, która jednocześnie daje najlepszy efekt terapeutyczny.  Nadmiar witaminy D może być toksyczny i przyczynić się m.in. do rozwoju zmian nowotworowych.

Najlepiej, by właściwą dawkę suplementu witaminy D ustalił lekarz na podstawie badania poziomu witaminy we krwi.

Witamina D - czy i kiedy warto ją suplementować? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Czy warto suplementować witaminę D? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 03.11.2020,
Opublikowano: 03.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej