W 2018 roku zmarło 414 tys. Polaków. Co nas zabija?

Fot. Darrin Klimek / Getty Images

W 2018 roku zmarło 414 tys. Polaków. Taka ilość zgonów była przewidziana dopiero na 2023 rok. Co nas zabija? Przede wszystkim - nieświadomość, palenie tytoniu, niewłaściwa dieta oraz nadciśnienie tętnicze. 

Zabija nas brak świadomości tego, co nas truje. A truje nas dosłownie wszystko. W 2018 roku zmarło 414 tys. Polaków, czyli o 3 proc. więcej niż w roku 2017 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. 

Niepokojące jest to, że taką liczbę zgonów prognozowano dopiero na 2023 rok. W 2017 roku statystyczna długość życia kobiet wynosiła 81,1 roku, zaś u mężczyzn - 74 lata.

Jak czytamy w raporcie Narodowego Instytutu Zdrowia - Państwowego Zakładu Higieny "Sytuacja zdrowotna ludności Polski" wynika, że Polacy najbardziej szkodzą sami sobie i przyczyniają się do skrócenia długości życia. 

Palenie tytoniu

Negatywny wpływ palenia tytoniu na zdrowie został udowodniony. W dymie papierosowym znajdziemy około 4 tysięcy różnych substancji, które działają m.in. rakotwórczo. Zaliczamy do nich:

  • aceton, 
  • benzopiren, 
  • chlorek winylu, 
  • ciała smołowate, 
  • kadm, 
  • naftylamina, 
  • toluidyna, 
  • uretan,
  • cyjanowodór, 
  • trutkę na szczury (arsen),
  • środki owadobójcze jak DDT,
  • środki konserwujące,
  • butan czy metanol służące do wyrobu benzyny,
  • odkryty przez Marię Skłodowską –Curie radioaktywny polon.

W papierosach znajdziemy także nikotynę, substancje uzalezniającą, która działa obkurczająco na naczynia krwionośne, zwiększa częstość rytmu serca, stymuluje niewłaściwe, niekontrolowane podziały komórkowe oraz przyczynia się do bezpłodności.

Poza papierosami (także tymi elektronicznymi) truje nas zanieczyszczone powietrze. Przed smogiem warto się bronić. 

Więcej o tych tematach przeczytacie tutaj: Skuteczne rzucenie palenia – czy trudno jest zerwać z nałogiem? oraz Smog – przyczyny, definicja, pomiary poziomu smogu

Nadciśnienie tętnicze czy niewłaściwa dieta?

Polacy nie mają świadomości, że przed wieloma chorobami może uchronić nas zdrowy tryb życia. Mowa tu m. in. o cukrzycy typu 2, nadciśnieniu tętniczym, otyłości, a nawet - niektórym nowotworom. 

DO rozwoju nadciśnienia tętniczego, a więc jednej z najczęstszych przyczyn zawałów serca i udarów mózgu przyczynia się nadmierne spożycie soli. Z kolei tłuste jedzenie podwyższa poziom cholesterolu i może powodować miażdżycę. Brak ruchu również wpływa na nasze zdrowie i może znacząco poprawić jakość życia. Ruch to zdrowie, a zbyt dużo pozycji siedzącej powoduje bóle kręgosłupa!

Więcej o nadciśnieniu dowiecie się z filmu poniżej, a o zdrowej diecie więcej znajdziecie tutaj: Dieta warzywna - jakie przynosi efekty? Zasady i jadłospis diety warzywnej

Zobacz film: Czy zła dieta może doprowadzić do rozwoju nadciśnienia? Źródło: Co nas truje

Świadomość i badania

Dlaczego nie chodzimy do lekarza profilaktycznie? Dlaczego nie wykonujemy mammografii czy USG piersi, mimo że znajdujemy się w grupie ryzyka? Czy jest to strach przed diagnozą czy po prostu niechęć i nieświadomość konieczności takich badań? 

Nowotwory we wczesnym stadium rozwoju są w większości wyleczalne - dają pacjentom o wiele większe szanse na przeżycie - np. nowotwór szyjki macicy w pierwszej fazie daje 99 proc. szans na wyleczenie, niestety kolejne jego stopnie zaawansowania znacząco zmniejszają długość życia pacjentek. Podobnie jest z nowotworem jelita grubego, jednak tutaj pacjenci powinni wykonywać kolonoskopię, czyli inwazyjne badanie, które jednak może uratować życie: #20 minut, które uratuje Ci życie. Dlaczego nie trzeba się bać kolonoskopii?

Dlaczego do lekarza chodzimy tylko wtedy, kiedy widzimy lub czujemy, że powinniśmy? Jak to zmienić? Zobaczcie: USG piersi i jajników - niezbędne w profilaktyce nowotworowej

Na filmie możecie poznać pierwsze objawy raka piersi:

Zobacz film: Po czym można poznać raka piersi? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 04.02.2019,
Opublikowano: 04.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej