Uwaga! TVN: Wygrał z COVID-19, teraz pomaga innym chorym

Zobacz film: Uwaga! TVN: Ozdrowieńcy mogą oddawać osocze Źródło: Uwaga! TVN

Mimo że nie ma leku na COVID-19 ani szczepionki, to medycyna potrafi sobie radzić z chorobą. Jedną z bardziej obiecujących metod leczenia jest podawanie pacjentom osocza ozdrowieńców. Jednym z nich jest pan Michał, który po tym, jak sam wygrał z koronawirusem, zaczął pomagać innym chorym.

Michał Dybowski niepokojące objawy zaobserwował u siebie po powrocie z zagranicy. Jak mówi w rozmowie z reporterem programu Uwaga! TVN, towarzyszyło mu uczucie niepokoju, miał wysoką gorączkę, bóle mięśniowe i problemy z oddychaniem, szybko się męczył. Wtedy pomyślał, że to może być COVID-19.

Badania potwierdziły przypuszczenia pana Michała i mężczyzna trafił do izolatki w szpitalu zakaźnym.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jak doszło do zarażenia?

Nie mam pojęcia jak się zaraziłem. Chodząc w Hiszpanii po sklepach? Chodziłem po najpotrzebniejsze artykuły i były rozdawane rękawiczki i maseczki. A może podczas lotu do domu? Może na lotnisku, gdzie wszyscy wysiedliśmy i weszliśmy do jednej hali bagażowej – mówi w rozmowie z reporterem.

Pan Michał był jednym z tych pacjentów, którzy przechodzili chorobę dość łagodnie. Po trzech dniach pobytu w szpitalu, mężczyzna szpitalną izolatkę zamienił na własne mieszkanie.

W momencie, kiedy zacząłem nagrywać mój wideoblog i moi sąsiedzi dowiedzieli się, że jestem chory… sąsiad zapytał, czy nie potrzebuje zakupów. I tak został głównym dostarczycielem. Inny sąsiad, z którym nigdy nie rozmawiałem, zostawił mi kartkę na drzwiach i napisał „Sąsiedzie, wydaje nam się, że jesteś na kwarantannie, jakbyś czegoś potrzebował to zadzwoń” – opowiada pan Michał.

Coś dobrego dla innych

Kiedy izolacja się skończyła i dwa kolejne testy wykazały, że pan Michał jest zdrowy, mężczyzna zdecydował się oddać swoje osocze, aby pomóc innym pacjentom, którzy nie mieli tyle szczęście, co on i znoszą chorobę znacznie gorzej.

Nabór pacjentów, którzy przebyli chorobę COVID-19 i chcieliby zostać dawcami osocza prowadzi warszawski szpital MSWiA.

To jest terapia stosowana w chorobach zakaźnych od wielu lat. Jest stosowana, jako terapia dodatkowa do innych leków i jest to bardzo bezpieczna metoda - zapewnia prof. Grażyna Rydzewska z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Jeżeli, by się udało, chciałbym stworzyć kampanię informacyjną namawiającą ozdrowieńców, żeby pomagali innym – dodaje pan Michał.

Terapia osoczem - jak to działa?

Kiedy organizm pokona daną chorobę zakaźną, zaczyna wytwarzać przeciwciała, które chronią przed ponownym zarażeniem. Identycznie jest w przypadku pacjentów, którzy pokonali COVID-19. Pobranie osocza od tzw. ozdrowieńców i podanie chorym może znacząco poprawić ich stan i skrócić czas leczenia.

Takie osocze może być podawane zarówno osobom, u których choroba jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju, a także pacjentom w stanie ciężkim. Jednak w pierwszym przypadku terapia przyniesie znaczne lepsze efekty. U pacjentów w ciężkim stanie, u których choroba jest już bardzo rozwinięta, poprawa będzie mniejsza. Mimo to ich układ odpornościowy zyska czas na to, aby lepiej poznać zagrożenie i zacząć samemu z nim walczyć.

Data aktualizacji: 09.05.2020,
Opublikowano: 09.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej