Uśmiech sardoniczny w przebiegu zakażenia tężcem – leczenie

Fot: decade3d / gettyimages.com

Uśmiech sardoniczny polega na skurczu mięśnia okrężnego ust. Występuje przy zakażeniach laseczką tężca. W łagodnej postaci rokowanie jest dobre, natomiast gdy pojawią się objawy ogólne, rokowanie jest złe.

Uśmiech sardoniczny to określenie mogące mieć wiele znaczeń. Już w starożytności określano tym mianem grymas przypominający szeroki uśmiech, który był wywołany skurczem mięśni mimicznych twarzy po zatruciu tzw. kropidłem szafranowym. W języku potocznym uśmiech sardoniczny określa pogardliwy, szyderczy uśmiech, natomiast w medycynie kojarzy się przede wszystkim ze skurczem mięśni twarzy wywołanym toksyną tężca.

Uśmiech sardoniczny a tężec

Tężec należy do rzadko spotykanych chorób ze względu na szeroko dostępną profilaktykę pierwotną i wtórną zakażeń tą bakterią. Czynnikiem etiologicznym jest laseczka tężca Clostridium tetani, która wydziela neurotoksynę, tzw. tetanospazminę. Powoduje ona wzrost napięcia mięśniowego i skurcz mięśni szkieletowych. Toksyna potrafi przeniknąć do ośrodkowego układu nerwowego, gdzie nieodwracalnie hamuje wpływ niektórych neuroprzekaźników na mięśnie szkieletowe. W związku z tym, jednym z objawów jest tzw. uśmiech sardoniczny, czyli skurcz mięśni mimicznych twarzy. Człowiek wygląda wtedy, jakby szczerzył zęby do sztucznego uśmiechu. Laseczki tężca są bardzo niebezpieczne, ponieważ nie działają na nie żadne czynniki szkodliwe zewnętrzne (np. temperatura czy dezynfekcja). Mogą przez wiele lat przetrwać w glebie. Są wydalane do środowiska z odchodami zwierząt, a zarazić można się przez zanieczyszczenie uszkodzonej skóry zakażoną glebą.

Zobacz film: Kiedy zaszczepić się przeciwko tężcowi. Źródło: 36,6.

Uśmiech sardoniczny i tężec – czynniki ryzyka

Główną przyczyną zakażenia tężcem i powstania uśmiechu sardonicznego jest niedopilnowanie szczepień i profilaktyki tężca przy uszkodzeniach skóry, zranieniach, ranach itd. Szczególnie wrażliwe na zakażenie są osoby, u których stwierdza się obecność ciała obcego w ranie, ranę zanieczyszczoną substancjami stanowiącymi potencjalne źródło zakażenia:

  • ślina zwierzęcia,
  • odchody zwierząt,
  • ziemia,
  • odpady rzeźnicze.

Wysokiego ryzyka są rany miażdżone, bardzo głębokie, kłute, a także nieopatrzone w ciągu pierwszej doby. Ważną grupę stanowią pacjenci we wstrząsie, oparzeni czy z odmrożeniami. U tych osób upośledzone jest krążenie, a warunki beztlenowe w ranie stanowią doskonałe środowisko dla bakterii. Rany obficie krwawiące, niezanieczyszczone, a także powierzchowne niosą dużo mniejsze ryzyko zakażenia niż te głębokie, zanieczyszczone czy słabo ukrwione.

Zobacz film: Wirus czy bakteria - prosty test. Źródło: 36,6.

Objawy tężca

Okres wylęgania choroby wynosi około 7 dni. Wszystko zależy od rodzaju rany. Początkowo chory może odczuwać niepokój, dreszcze, gorsze uogólnione samopoczucie. Poci się intensywnie, odczuwa wzmożone napięcie w mięśniach, ma problem ze snem. W okolicach rany chory zgłasza ból i drętwienie. Najczęściej choroba z czasem przybiera uogólniony obraz w postaci zwiększonego napięcia i skurczów mięśni. Z czasem dochodzi do zwiększonego napięcia mięśni żwaczy i wzrostu napięcia mięśnia okrężnego ust. To właśnie określane jest uśmiechem sardonicznym. Bodźce zewnętrzne, typu hałas, światło czy dotyk, nasilają to napięcie.

Mogą pojawić się objawy uogólnione, jak zaburzenia ciśnienia, rytmu serca, a także skurcz mięśni oddechowych czy zatrzymanie krążenia, co może skutkować zgonem. W postaci lekkiej zakażenia tężcem występują uśmiech sardoniczny i szczękościsk. Postać umiarkowana obejmuje szczękościsk, uśmiech sardoniczny, sztywność i okresowe skurcze mięśni. Objawy ogólne klasyfikowane są jako postać ciężka.

Leczenie objawów tężca

Kiedy występuje wyłącznie uśmiech sardoniczny, czyli postać lekka, rokowanie jest dobre. Postacie umiarkowana i ciężka stanowią wskazanie do leczenia na oddziale intensywnej terapii. W leczeniu stosuje się ludzką antytoksynę tężcową (alternatywnie końską), by skrócić i złagodzić przebieg choroby. Pomocne jest stosowanie metronidazolu. Koniecznie należy oczyścić ranę, usunąć martwe i zakażone tkanki. Żywienie jest możliwe przez zgłębnik. Faza ciężka leczona jest w zależności od pojawiających się objawów.

Zobacz film: Infekcja wirusowa a infekcja bakteryjna - jak je odróżnić? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 19.06.2018,
Opublikowano: 19.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej