Każdego roku na udar mózgu zapada aż 80 tysięcy osób. Aby z nim wygrać konieczna jest szybka reakcja. Im wcześniej chory trafi do lekarza, tym większą ma szanse na pełne wyleczenie. U takich pacjentów można wykonać trombektomię. Na czym polega taki zabieg i kiedy się go wykonuje?
Udar mózgu prowadzi do nagłego zaburzenia czynności mózgu. W zależności od tego, czy doszło do wylewu czy zatrzymania przepływu krwi medycyna wyróżnia dwa rodzaje udarów – niedokrwienny (skrzep blokuje przepływ krwi, diagnozowany jest w 80 proc. przypadków) oraz krwotoczny (dochodzi do pęknięcia naczynia i rozlania się krwi w mózgu). Oba są równie niebezpieczne i wymagają natychmiastowego wezwania pogotowia. Do najbardziej charakterystycznych objawów udaru należą:
- nagłe zaburzenie czucia lub drętwienie jednej strony ciała;
- wykrzywienie twarzy, najczęściej jest to opadający kącik ust;
- nagłe osłabienie kończyny po jednej stronie ciała;
- problemy z mówieniem (chory mówi bardzo niewyraźnie, bełkotliwie);
- problemy z widzeniem (osoby z udarem często niedowidzą na jedno oko);
- zawroty głowy (pacjenci nagle upadają, wpadają np. na meble);
- niepewny chód, jak u osoby pod wpływem alkoholu.
Jak wyleczyć udar?
W leczeniu udaru najważniejszy jest czas, im wcześniej chory trafi do lekarza, tym większe są jego szanse na wyjście z choroby bez większego szwanku. Zazwyczaj w leczeniu udaru stosuje się dwa rodzaje zabiegów – trombolizę lub trombektomię. Pierwszy z nich można wykonać nie później niż 6 godzin od wystąpienia objawów, drugi maksymalnie po 4,5 godzinie. Tromboliza polega na podaniu leków, które rozpuszczają skrzep. Podczas trombektomii mechanicznej do tętnicy mózgowej wprowadza się specjalny cewnik. Pozwala to zlokalizować skrzeplinę i bezpiecznie ją usunąć.
Zobacz film i dowiedz się kiedy wykonuje się takie zabiegi:
Udar mózgu – kto jest w grupie ryzyka?
Warto pamiętać, że udar jest podstępną chorobą i może pojawić u każdego niezależnie od wieku oraz stylu życia. Mimo to w grupie największego ryzyka znajdują się osoby, które mają:
- chore serce lub naczynia;
- zaburzenia gospodarki lipidowej;
- nadwagę lub są otyłe;
- problem z alkoholem.
Choć udar mózgu nie zna płci, to znacznie częściej chorują kobiety po 55. roku życia oraz te osoby, które miały w rodzinie przypadki zachorowania na udar mózgu.
Jakie objawy daje udar? Dowiesz się tego z filmu: