Udar cieplny – objawy, pierwsza pomoc i leczenie

Fot: fotolia.com

Udar cieplny to ostatnia faza reakcji organizmu na przegrzanie i niemożność odprowadzenia nagromadzonego nadmiaru ciepła. Jest bardzo poważnym stanem chorobowym, zwłaszcza w przypadku dzieci, a także osób starszych i przewlekle chorych, stanowiącym niekiedy zagrożenie życia.

Udar cieplny najczęściej bywa konsekwencją działania intensywnego promieniowania słonecznego i przegrzania głowy oraz szyi. Niebezpieczeństwo jego wystąpienia znacząco wzrasta także w dni pochmurne, gdy temperatura powietrza przekracza 30°C, a dodatkowo panuje wysoka wilgotność powietrza. Udar cieplny, czyli zaburzenie termoregulacji organizmu, bywa też efektem nadmiernego wysiłku fizycznego wykonywanego w wysokiej temperaturze.

Udar cieplny – objawy

Udar cieplny często bywa mylony z wyczerpaniem upałem, czyli stanem znacznie łagodniejszym, wywołanym zazwyczaj odwodnieniem organizmu będącym konsekwencją nadmiernego pocenia się i nieprzyjmowania odpowiednich ilości płynów. Charakteryzuje się narastającym zmęczeniem, uczuciem osłabienia i niepokoju oraz obfitą potliwością, w miarę pogarszania się stanu chorego następuje też spadek ciśnienia, zwolnienie tętna, a skóra staje się blada i lepka. Czasami wyczerpanie upałem prowadzi też do zaburzeń świadomości czy omdleń.

Udar cieplny, który pojawia się, gdy w organizmie zostają zaburzone mechanizmy termoregulacji i schładzania, jest zaburzeniem znacznie poważniejszym, przede wszystkim dlatego, że towarzyszy mu bardzo wysoka gorączka, przekraczająca niejednokrotnie 40°C. Utrzymująca się zbyt długo taka temperatura może prowadzić do uszkodzenia komórek nerwowych, a nawet nieodwracalnej denaturacji, czyli ścinania się białek, co w konsekwencji grozi śmiercią.

Udar cieplny bywa bardzo groźny, ponieważ często występuje nagle, choć niekiedy poprzedzają go bóle i zawroty głowy, wymioty i nudności, a także szybko postępujące zmęczenie. Skóra staje się wówczas gorąca, zaczerwieniona i sucha, oddech jest szybki i płytki, a tętno może wzrosnąć do 160–180 uderzeń na minutę. Udarowi cieplnemu czasami towarzyszą zaburzenia świadomości i uczucie dezorientacji, w końcowej fazie dochodzi też do utraty przytomności, drgawek i zapaści układu krążenia.

Zobacz także: Hipertermia – czym grozi przegrzanie organizmu?

Leczenie udaru cieplnego

Na udar cieplny najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze, jego ryzyko zwiększają również:

  • osłabienie spowodowane przewlekłymi chorobami;
  • brak snu;
  • otyłość;
  • spożywany w nadmiarze alkohol;
  • przebycie udaru cieplnego w przeszłości;
  • niektóre leki, zwłaszcza moczopędne (m.in. beta-blokery wykorzystywane w leczeniu nadciśnienia), ale również preparaty z grupy fenotiazyn (stosowane w terapii zaburzeń psychicznych), środki antyalergiczne czy antycholinergiczne, używane do łagodzenia dolegliwości związanych z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, układu oddechowego czy moczowo-płciowego.

W przypadku udaru cieplnego najważniejsza jest szybka pomoc lekarska, ponieważ konieczne może okazać się dożylne podanie płynów lub środków pobudzających pracę serca. Zaburzenie wymaga natychmiastowej hospitalizacji, by monitorować i kontrolować temperaturę ciała. W razie utrzymywania się drgawek podaje się dożylnie środki uspokajające.

Zobacz także: Udar słoneczny grozi zgonem: objawy udaru słonecznego, przyczyny i pierwsza pomoc

Po przejściu udaru cieplnego należy odpoczywać przez kilka dni, najlepiej pozostając w łóżku. Temperatura ciała może zmieniać się jeszcze przez kilka następnych tygodni.

Udar cieplny – pierwsza pomoc

Szansą na uratowanie chorego, który przechodzi udar cieplny, są szybko podjęte działania przez osoby z otoczenia. W pierwszej kolejności należy jak najszybciej przenieść chorego w chłodne, najlepiej klimatyzowane miejsce, położyć z nogami umieszczonymi powyżej tułowia, poluzować ciasną odzież, podać niewielką ilość chłodnych płynów i zadzwonić po pogotowie.

W oczekiwaniu na profesjonalną pomoc osobę z udarem cieplnym trzeba schłodzić, najlepiej zanurzając w wannie z chłodną wodą, ewentualnie umieszczając pojemniki z lodem pod ramionami, w pachwinach, wokół szyi i kostek. Można ją również owinąć w zimne, mokre prześcieradło lub ręcznik, a także energicznie wachlować, by w ten sposób obniżyć temperaturę ciała. Nie wolno jednak wywołać dreszczy, w wyniku których organizm zacznie wytwarzać ciepło.

Udar cieplny u dziecka

Niemowlęta i małe dzieci są szczególnie narażone na udar cieplny, ponieważ ich organizmy łatwiej absorbują ciepło, a termoregulatory nie są jeszcze w pełni zdolne do intensywnego wysiłku. Jeśli dziecko zaczyna być marudne, płakać, intensywnie się pocić albo ma dreszcze, należy jak najszybciej zabrać je w chłodniejsze i zacienione miejsce, rozebrać i podać coś do picia. Gdy to nie pomaga, a stan dziecka się pogarsza – skóra jest sucha i zaczerwieniona, dochodzi do zaburzeń świadomości, omdleń czy drgawek – trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie.

Udaru cieplnego można uniknąć, dbając o nawodnienie organizmu, w upalne dni pijąc nawet wtedy, gdy nie odczuwa się pragnienia. Należy też unikać wytężonego wysiłku fizycznego między godziną 10:00 a 16:00, często odpoczywać w chłodniejszych miejscach, nosić jasną i przewiewną odzież.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 20.06.2022,
Opublikowano: 20.06.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej