Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Fot: GettyImages-PredragImages

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Przyczyn złego samopoczucia i bólu w klatce piersiowej może być wiele, zarówno tych błahych, jak i bardzo poważnych, a nawet zagrażających życiu. Skuteczne leczenie oraz zapobieganie ponownemu pojawieniu się niepokojących objawów zależy od znalezienia właściwej przyczyny dolegliwości. Uczucie ciężkości zawsze jest sygnałem ostrzegawczym, sugerującym, że w organizmie dzieje się coś złego, dlatego też nie wolno go ignorować.

Sprawdź jakie ma funkcje i jak jest zbudowany układ krążenia:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia Źródło: 36,6

Uczucie ciężkości w klatce piersiowej: najczęstsze przyczyny

Ciężki oddech i ból w klatce piersiowej nie musi od razu zwiastować poważnej choroby serca lub ataku, często przyczyna bywa mniej poważna. Bardzo często tego typu dolegliwości pojawiają się u osób żyjących w permanentnym stresie, znerwicowanych, doznających stanów lękowych. 

Długie napięcie może skutkować nerwicą, ta zaś objawia się poprzez uczucie ciężkości w klatce piersiowej, duszność i ból. Stres lub atak paniki wywołuje symptomy mogące sugerować poważne schorzenie, które w rzeczywistości są tzw. nerwobólami. Taki nieleczony i przedłużający się stan może przerodzić się w nerwicę serca stanowiącą zagrożenie dla ogólnego zdrowia pacjenta. Do podstawowych objawów mogą dołączyć inne: drętwienie rąk, zawroty głowy, kołatanie serca. 

Nerwica serca wymaga leczenia, często poza farmakologią wdraża się leczenie specjalistyczne – psychoterapię. Co interesujące, w przebiegu nerwicy serca badania nie pokazują żadnych nieprawidłowości funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

Na ciężkość w klatce piersiowej mogą uskarżać się także osoby, które spożyły zbyt obfity posiłek lub podjęły bardzo intensywny wysiłek fizyczny. Podobne objawy daje również refluks żołądkowo-przełykowy. Towarzyszy mu pieczenie, ucisk w klatce piersiowej, kaszel i chrypka.

Ciężkość w klatce piersiowej – kłopoty z sercem

Ucisk w klatce piersiowej zlokalizowany tuż za mostkiem może być objawem zawału mięśnia sercowego. Charakterystycznym symptomem jest w tym przypadku ból, który promieniuje do barku, a nawet do żuchwy. Oprócz tego mogą pojawić się poty oraz nieuzasadnione uczucie lęku, a także nudności, wymioty i ogólne osłabienie. W sytuacji, gdy podejrzewa się zawał, należy natychmiast wezwać pogotowie. Inną chorobą serca, o której może świadczyć ból w klatce piersiowej i uczucie dławienia lub duszenia się, jest choroba niedokrwienna serca. Objawy dławicy piersiowej przypominają zawał, ale ustępują zazwyczaj po kilku minutach. Chorzy skarżą się wówczas na duszności oraz ból w podbrzuszu.

Przyczyną uczucia ciężkości w klatce piersiowej bywa także zapalenie wsierdzia o charakterze bakteryjnym bądź wirusowym. Charakterystyczny jest w tym przypadku ból nasilający się w pozycji leżącej i przy wykonywaniu wdechu. Chory wymaga pomocy specjalisty i wdrożenia odpowiedniego leczenia, ponieważ nieleczone schorzenie prowadzić nawet do rozwoju sepsy i śmierci.

Inne przyczyny uczucia ciężkości w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej nie musi być spowodowany kłopotami z sercem lub nerwicą. Istnieje szereg innych chorób, które objawiają się uczuciem ciężkości w klatce piersiowej. Zalicza się do nich choroby układu oddechowego, takie jak zapalenie płuc czy odma opłucna. Zapalenie płuc daje szereg objawów – oprócz bólu przy oddychaniu pojawia się m.in. kaszel, osłabienie i gorączka. Odma opłucnowa wymaga pomocy lekarskiej, może bowiem doprowadzić do zatrzymania krążenie, nie należy więc zwlekać z wezwaniem pogotowia.

Ciężko w klatce piersiowej może być także wtedy, gdy choruje tarczyca. Przyczyną dyskomfortu jest najczęściej niedobór jodu. W takiej sytuacji wyniki badań nie wykazują żadnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu sercowo-krążeniowego. Dyskomfort w postaci uczucia ciężkości w klatce piersiowej może być spowodowany przemęczeniem, brakiem snu, kłopotami z kręgosłupem, przetrenowaniem, a także niedoborami magnezu i witamin.

Jak leczyć uczucie ciężkości w klatce piersiowej?

Aby skutecznie wyeliminować dolegliwości, należy je najpierw zdiagnozować, aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie. Wszelkie bóle serca, uczucie ciężkości i problemy z oddychaniem wymagają konsultacji lekarskiej. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie pogotowia ratunkowego. Uczucia ciężkości można się pozbyć, stosując farmakologię, jeśli zdiagnozowana zostanie konkretna choroba. Często też wystarczy zbilansowana dieta, uzupełnienie niedoborów i odpoczynek. Niezbędna może okazać się pomoc psychologa lub psychoterapeuty. 

Data aktualizacji: 18.08.2023,
Opublikowano: 19.08.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej
Opis metody, wskazania oraz przeciwwskazania do zastosowania hemodylucji podczas operacji

Hemodylucja krwi to metoda wykorzystywana podczas niektórych poważnych operacji. Polega ona na zaplanowanym i kontrolowanym pobraniu bezpośrednio przed zabiegiem pewnej objętości krwi od pacjenta poddawanego operacji i uzupełnieniu jej niedoboru płynami podawanymi dożylnie.

Czytaj więcej