Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd zagraniczny – co warto wziąć pod uwagę?

Fot: Peter Dazeley / gettyimages.com

Niezależnie od charakteru podróży zagranicznej warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne, które pozwoli uniknąć ewentualnych wysokich kosztów leczenia. Ochrona tego rodzaju przyda się w nagłych przypadkach – podczas choroby i gdy podróżny ulegnie wypadkowi. Ubezpieczenie zapewnia opiekę medyczną.

Osoby podróżujące po Unii Europejskiej powinny zaopatrzyć się w kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten umożliwia korzystanie z pomocy medycznej na terenie danego kraju na identycznych zasadach, jak jego obywatele. Oznacza to, że koszty leczenia dla posiadacza Karty nie będą wyższe, a będzie on zobowiązany uiścić taką samą opłatę, jak mieszkaniec regionu. Myśląc o ubezpieczeniu zdrowotnym, można również wykupić wybrane ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą – Unia Europejska

Wybierając się w podróż do jednego z krajów unijnych, warto zaopatrzyć się w EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest ona gwarancją uzyskania pomocy medycznej w danym kraju na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców tego państwa. Oznacza to, że dokonanie płatności za daną usługę może być konieczne, ale kwota do uiszczenia nie będzie przekraczała tej powszechnie przyjętej i stosowanej. Karta EKUZ pozwala uniknąć wysokich opłat za leczenie w obcym kraju, jest bowiem dowodem ubezpieczenia NFZ. Z EKUZ można korzystać na terenie 31 państw, jednak przed wyjazdem do danego kraju dobrze jest sprawdzić, jak w nim wygląda opieka zdrowotna. Przed wybraniem się do konkretnej przychodni czy specjalisty trzeba upewnić się, czy należą do publicznej służby zdrowia. Posiadanie EKUZ nie pomoże jednak w pokryciu kosztów transportu chorego do Polski ani kosztów przeprowadzonej akcji ratunkowej. Ważną informacją może okazać się wiadomość, że w kurortach pewnych krajów dostępna jest tylko prywatna opieka medyczna, która także nie jest refundowana.

Zobacz także: Medycyna podróży. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje

Ubezpieczenie turystyczne – co trzeba wiedzieć?

Przed wyjazdem za granicę warto przemyśleć kwestię wykupienia ubezpieczenia turystycznego. Towarzystwa ubezpieczeniowe dostarczają podróżującym wiele możliwości, oferując różnego rodzaju polisy – wycieczka z konkretnym ubezpieczeniem to gwarancja spokoju i komfort psychiczny. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą może obejmować ochronę nie tylko na wypadek choroby, lecz także od skutków różnego rodzaju wypadków, np. podczas uprawiania ekstremalnych sportów. Ubezpieczenia turystyczne zdejmują z poszkodowanego konieczność poszukiwania placówki medycznej, do której może się udać. Ubezpieczony powinien jedynie zadzwonić na numer alarmowy, pod którym uzyska od opiekuna komplet niezbędnych informacji, przede wszystkim adres, pod jaki powinien się zgłosić, by otrzymać pomoc. Często, nawet kiedy konieczne jest skorzystanie z pomocy płatnej, ubezpieczyciel zwraca koszty, jednak niezbędne jest przedstawienie dowodów – rachunków za wizytę u lekarza. Warto pamiętać, aby gromadzić wszelkie dokumenty – mogą okazać się bardzo potrzebne po powrocie do domu.

Zobacz także: Leczenie na wakacjach - EKUZ będzie ważny dłużej

Jak długo trwa taka ochrona? Wszystko zależy od tego, na jaki czas została podpisana umowa. Inaczej rzecz ma się w sytuacji, gdy wycieczka została kupiona od biura podróży – wraz z umową dotyczącą zorganizowanego wyjazdu podpisana zostaje umowa o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Dobrze jednak, jeśli przed wyjazdem podróżny zapozna się z warunkami umowy, w tym z informacjami dotyczącymi ubezpieczenia turystycznego i jego zakresu. Gdyby okazał się on niewystarczający, warto przemyśleć możliwość jego rozszerzenia (dokupienia dodatkowych pakietów). Ubezpieczenie zdrowotne przy wyjeździe za granicę powinno obejmować świadczenia, które potrzebne będą w danym kraju.

Jakie ubezpieczenie na wakacje wybrać? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Ubezpieczenie na wakacje - jak je wybrać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Ubezpieczenie zdrowotne dla wyjeżdżających za granicę – rodzaje

NNW, czyli ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków to podstawowe ubezpieczenie, które stanowi gwarancję wypłacenia świadczenia w sytuacji, gdy na skutek nieszczęśliwego wypadku ucierpiało zdrowie poszkodowanego. Inaczej rzecz ma się w przypadku ubezpieczenia nazywanego KLZ (koszty leczenia za granicą), które ma na celu pokrycie kosztów leczenia, hospitalizacji, konsultacji medycznych, jednak tylko do ustalonej kwoty. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą można także rozbudować, np. na wypadek podjęcia pracy zarobkowej. Taką chęć należy zadeklarować przed podpisaniem umowy. Ubezpieczyciel dopyta, o jaki rodzaj pracy chodzi, czy wiąże się ona z dodatkowym ryzykiem, czy jest to praca fizyczna, czy umysłowa. Ubezpieczenie zdrowotne dla osób pracujących za granicą może obejmować dowolny okres, często sięgają po nie również pracownicy sezonowi. Wybór odpowiedniej polisy powinien być dobrze przemyślany, a zakres ubezpieczenia dobrany w zależności od tego, w którym kraju podejmowane będzie zatrudnienie. Tylko starannie dobrane ubezpieczenie zdrowotne zagraniczne umożliwi zwrot kosztów leczenia i transportu medycznego do kraju.

Zobacz także: Wypadek w pracy: definicja, dokumenty i odszkodowanie

Data aktualizacji: 11.02.2020,
Opublikowano: 12.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej