Twardzina układowa – objawy i leczenie choroby, rokowania i długość życia

Fot: Guido Mieth / gettyimages.com

Twardzina układowa jest przewlekłą chorobą tkanki łącznej, objawiającą się postępującym zwłóknieniem skóry i narządów wewnętrznych, co może prowadzić do ich niewydolności. Od stopnia zajęcia organów zależy długość życia chorego na twardzinę układową.

Twardzina układowa jest chorobą występującą dość rzadko, szacuje się, że dotyczy około 0,025% ogólnej populacji. W Polsce cierpi na nią około 10 000 osób. Charakterystyczne symptomy schorzenia pojawiają się zazwyczaj między 30. a 50. rokiem życia, czterokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Większa zachorowalność, w porównaniu do osób rasy białej, występuje u ludzi o czarnym kolorze skóry.

Twardzina układowa – objawy

Twardzina układowa występuje zwykle pod dwiema postaciami: uogólnioną i ograniczoną. Pierwsza z nich charakteryzuje się szybko postępującym włóknieniem skóry twarzy, tułowia oraz kończyn, czemu towarzyszy uszkodzenie narządów wewnętrznych, zazwyczaj serca, płuc, nerek i układu pokarmowego. Twardzina układowa ograniczona dotyczy głównie zmian skórnych twarzy oraz kończyn górnych i dolnych.

Wczesne objawy twardziny układowej to bardzo często zespół symptomów zwany objawem Raynauda, który niekiedy nawet o kilka lat poprzedza wystąpienie pełnopostaciowej choroby. Składają się na niego przede wszystkim wywołane stresem albo niską temperaturą napadowe skurcze drobnych naczyń krwionośnych, co przejawia się blednięciem lub sinieniem skóry palców rąk i nóg, czemu towarzyszy też uczucie ziębnięcia lub nadmiernego rozgrzania tych części ciała. Napady mogą trwać od kilku minut do kilku godzin.

Najbardziej charakterystycznym objawem twardziny układowej jest stwardnienie skóry, będące konsekwencją kumulacji włókien kolagenowych. We wczesnym okresie choroby zmiany dotyczą przede wszystkim rąk, stóp i twarzy, następnie obejmują też przedramiona, podudzia i klatkę piersiową, a w skrajnej postaci całe ciało.

Początkowo skóra staje się bardzo gładka i napięta, co wywołuje przykurcze prowadzące do tzw. szponowatego zesztywnienia palców, czemu dodatkowo sprzyja postępujący proces włóknienia ścięgien. Na opuszkach palców mogą pojawiać się owrzodzenia, którym towarzyszy ból, infekcje, a niekiedy także martwica. Na twarzy często pojawiają się miejscowe przebarwienia i charakterystyczne promieniste zmarszczki wokół ust, dochodzi również do zaniku czerwieni wargowej.

Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Zobaczcie:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6

W miarę postępu twardziny układowej rozwija się proces włóknienia układów i narządów wewnętrznych:

  • przewodu pokarmowego (często następują trudności w połykaniu pokarmów stałych, czemu towarzyszy refluks żołądkowo-przełykowy);
  • płuc (śródmiąższowa choroba płuc i zmiany naczyniowe, które prowadzą do tętniczego nadciśnienia płucnego często są przyczyną zgonów osób zmagających się z twardziną układową);
  • nerek (tzw. twardzinowy przełom nerkowy charakteryzuje się szybko postępującą niewydolnością tego narządu);
  • serca (objawia się kołataniem serca i zasłabnięciami, z czasem dochodzi do niewydolności tego organu);
  • mięśni (następuje ich zanik, czemu towarzyszy osłabienie siły mięśniowej).

Twardzina układowa i długość życia

Długość życia osoby chorej na twardzinę układową zależy od stopnia zaawansowania i postaci schorzenia. Stosunkowo dobre prognozy występują przy chorobie ograniczonej tylko do skóry – 80–90% pacjentów ma szansę na przeżycie co najmniej 10 lat.

Rokowania w twardzinie układowej są mniej optymistyczne w przypadku pojawienia się powikłań: nadciśnienia płucnego, ciężkiego zwłóknienia płuc czy niewydolności serca.

Twardzina układowa – leczenie

Przyczyny twardziny układowej nie są do końca znane. Pod uwagę bierze się zarówno podłoże genetyczne, jak i czynniki hormonalne czy środowiskowe – ryzyko rozwoju choroby zwiększa się u osób mających częsty kontakt z rozpuszczalnikami organicznymi (benzenem, toluenem, trójchloroetylenem), chlorkiem winylu lub żywicami epoksydowymi. Charakterystyczne dla twardziny układowej zaburzenia mogą też wywoływać niektóre leki (np. penicylamina, bleomycyna, β-blokery, L-hydroksytryptofan, pentazocyna) czy narkotyki (kokaina).

W leczeniu twardziny układowej ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby oraz spowodowanych przez nią powikłań narządowych. Wykrycie zmian umożliwiają podstawowe analizy laboratoryjne oraz badania specjalistyczne, m.in.: endoskopia, manometria, scyntygrafia, tomografia komputerowa wysokiej rozdzielczości, radiologia, elektromiografia.

Zahamowanie zmian patologicznych w przebiegu twardziny układowej jest możliwe tylko we wczesnej fazie choroby. W przypadku rozwijającego się włóknienia postępowanie terapeutyczne służy już tylko łagodzeniu objawów oraz leczeniu powikłań. Stosuje się wówczas preparaty potencjalnie ograniczające włóknienie oraz leki immunosupresyjne, jednak ich skuteczność nie zawsze jest zadowalająca.

Szansą dla pacjentów mogą być nowoczesne terapie, które choć nie leczą choroby, to potrafią ją wyciszyć na bardzo długo. Jedną z nich jest terapia antyfibrotyczna i o jej wprowadzenie apelują specjaliści.

Poza farmakologią, chorym z twardziną układową zaleca się również fototerapię – naświetlanie promieniami ultrafioletowymi powoduje zmiękczenie oraz redukcję grubości skóry.

Bibliografia:

http://diagnostykalaboratoryjna.eu/journal/DL_4_2012._str_441-453.pdf

Data aktualizacji: 29.06.2020,
Opublikowano: 29.06.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Smutna 20.05.2020r.

Podstępna choroba …. zabrała mi Mamę miesiąc temu {*}

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej