Trosicam - co to za lek? Kiedy go stosować i jak robić to bezpiecznie?

Fot: courtneyk / gettyimages.com

Trosicam to lek przeciwbólowy zaliczany do tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Farmaceutyk pomaga złagodzić ból towarzyszący zwyrodnieniom oraz niektórym schorzeniom układu kostno-stawowego. Kiedy można po niego sięgnąć i jak stosować go bezpiecznie?

Trosicam należy do tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zmniejsza stan zapalny oraz ból, który towarzyszy chorobom stawów czy kręgosłupa. Farmaceutyk najczęściej stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu objawów zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów oraz długotrwałym leczeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (choroba kręgosłupa).

Trosicam - skład

Lek ma postać tabletek, a jego substancją czynną jest meloksykam. Każda tabletka zawiera 7,5 mg meloksykamu. Dodatkowo w składzie leku znajdują się mannitol (E421), aspartam (E951), sorbitol (E420), kwas cytrynowy bezwodny, aromat jogurtowy (substancje smakowo-zapachowe identyczne z naturalnymi, preparaty aromatyzujące, aromaty naturalne, maltodekstryna kukurydziana, trioctan glicerolu EP), aromat owoców leśnych (substancje smakowo-zapachowe identyczne z naturalnymi, preparaty aromatyzujące, aromaty naturalne, maltodekstryna kukurydziana, trioctan glicerolu EP, skrobia modyfikowana), krospowidon, powidon K30, talk, sodu laurylosiarczan i magnezu stearynian.

Trosicam - przeciwwskazania

Trosicam nie może być podawany osobom, które są uczulone na substancję czynną, inny składnik leku, kwas acetylosalicylowy lub inny niesteroidowy lek przeciwzapalny. Farmaceutyku nie można zastosować u pacjentów, u których w przeszłości po przyjęciu innych leków z tej grupy lub kwasu acetylosalicylowego wystąpiły objawy astmy (świszczący oddech), polipy nosa wraz z wodnistym katarem, obrzęki skórne lub pokrzywka. Przeciwwskazaniem do podania leku są także wrzody żołądka, zaburzenia krwawienia lub w przeszłości występowały krwawienia z żołądka, jelit lub naczyń mózgowych, ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca, choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz bóle po zabiegu pomostowania aortalno-wieńcowego.

Farmaceutyk nie może być stosowany przez dzieci poniżej 16 roku życia, kobiety w ciąży oraz karmiące dziecko piersią.

Szczególną ostrożność trzeba zachować u osób z chorobami serca, nerek, wątroby, nieprawidłowym ciśnieniem krwi, cukrzycą, fenyloketonurią, nietolerancją węglowodanów, ze zmniejszoną objętością krwi oraz ze zdiagnozowanym w przeszłości nieprawidłowym stężeniem potasu we krwi. Ostrożność trzeba zachować także w przypadku pacjentów powyżej 65 roku życia.

Trosicam - dawkowanie

Po wyjęciu tabletki trzeba położyć na języki i odczekać pięć minut, aż trochę się rozpuści. Następnie lek można połknąć i popić szklanką wody. Liczbę tabletek, które można przyjąć w ciągu dnia powinien ustalić lekarz.

W przypadku pacjentów ze zwyrodnieniem stawów, reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa zaleca się przyjmować 1 tabletkę dziennie, jeśli jest taka potrzeba lekarz może zwiększyć dawkę leku do dwóch tabletek. Pacjenci powyżej 65 roku życia powinni przyjmować jedną tabletkę.

Trosicam - interakcje z innymi lekami

Trosicam może wchodzić w reakcję z innymi lekami, dlatego osoby, które przyjmują jakieś leki na stałe powinny poinformować o tym lekarza. W szczególności dotyczy to osób, które stosują inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym kwas acetylosalicylowy, leki zapobiegające krzepnięciu krwi, takie jak warfaryna, leki rozpuszczające zakrzepy krwi, leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, doustnie stosowane kortykosteroidy, cyklosporyna, wszystkie leki moczopędne, lit, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, antydepresanty, metotreksat, cholestyramina. Kobiety, które mają wewnątrzmaciczną wkładkę antykoncepcyjną także powinny poinformować o tym lekarza.

Zobacz film i dowiedz się jak wzmocnić mięśnie pleców i pozbyć się bólu:

Zobacz film: Poznaj ćwiczenia na zdrowe plecy Źródło: 36,6

Trosicam - działania niepożądane

Trosicam może wywoływać działania niepożądane. Jeśli po zażyciu leku u chorego wystąpi reakcja alergiczna, omdlenie, zadyszka, zmiany skórne i ataki astmy, krwawienie z żołądka lub jelit, wrzody żołądka, ból lub zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, pęcherze na skórze należy jak najszybciej udać się do lekarza. Konsultacja z lekarzem jest konieczna także wtedy gdy lek wywoła zapalenie trzustki. 

Dodatkowo przyjmowanie leku może wywołać:

  • niestrawność;
  • nudności i wymioty;
  • zaparcia, wzdęcia z oddawaniem gazów;
  • biegunkę;
  • wysypkę i świąd;
  • uczucie pustki w głowie, ból głowy;
  • obrzęk kostek i nóg;
  • nadwrażliwość;
  • pokrzywkę;
  • zawroty głowy, dzwonienie w uszach, senność;
  • nieregularne bicie serca, zwiększone ciśnienie tętnicze krwi, zaczerwienienie twarzy;
  • nieprawidłową liczba krwinek białych lub płytek krwi;
  • zaburzenia czynności wątroby;
  • zatrzymanie soli i wody, nadmiar potasu, zaburzenia czynności nerek.
Data aktualizacji: 20.06.2020,
Opublikowano: 20.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej