Tłuszcze w organizmie są niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Są źródłem energii i gromadzą jej zapasy, biorą udział w budowaniu błon komórkowych oraz osłonki mielinowej w układzie nerwowym. Aby monitorować stężenie tłuszczów w organizmie, wykonuje się lipidogram. To badanie określające stężenie we krwi trójglicerydów oraz cholesterolu całkowitego i jego frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu) i HDL (tzw. dobrego cholesterolu).
Zobaczcie, jakie są normy dotyczące cholesterolu:
Co to są trójglicerydy? To źródło energii i jej magazyn
Trójglicerydy to jedne z tłuszczów naturalnie występujących w ludzkim organizmie. Mogą być dostarczane z zewnątrz razem z pokarmem. Ludzkie ciało potrafi też wytworzyć je w niewielkiej ilości samodzielnie podczas metabolizmu kwasów tłuszczowych i węglowodanów.
Trójglicerydy są źródłem energii, w prawidłowo zbilansowanej diecie powinny stanowić 30% całej energii dostarczanej organizmowi w ciągu dnia. Dzięki nim możliwe jest też magazynowanie nadwyżki energii w postaci tkanki tłuszczowej.
Trójglicerydy: norma dla wieku i płci
Norma trójglicerydów różni się w zależności od wieku i płci. Prawidłowe wartości trójglicerydów powinny mieścić się w zakresach:
- do 150 miligramów na decylitr (mg/dl) – to ustalona norma ogólna,
- od 35 do 135 mg/dl u kobiet,
- od 40 do 160 mg/dl u mężczyzn,
- poniżej 100 mg/dl u dzieci.
Zbyt wysokie trójglicerydy wymagają obniżenia, ponieważ grożą wystąpieniem chorób układu sercowo-naczyniowego oraz zaburzają pracę całego organizmu.
Interpretacja wyników: podwyższone trójglicerydy, wysokie i niskie
Podwyższone trójglicerydy mieszczą się w zakresie od 150 do 199 mg/dl. Taki rezultat uzyskany w badaniach krwi powinien skłonić do skorygowania stylu życia w taki sposób, by zmniejszyć stężenie tłuszczów w organizmie.
Wynik w przedziale od 200 do 400 mg/dl oznacza wysokie trójglicerydy i zwykle wymaga leczenia farmakologicznego, ponieważ korekta diety i zwiększenie aktywności fizycznej zbyt wolno wpływałyby na obniżenie trójglicerydów. Zdarzają się również wyniki trójglicerydów przekraczające 400, 500, a nawet 1000 mg/dl i są uznawane za bardzo wysokie.
Przyczyną podwyższonych trójglicerydów jest najczęściej dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i roślinne, wysokokaloryczna i uwzględniająca (głównie mocny) alkohol. Wysokie trójglicerydy oraz duże stężenie cholesterolu obserwuje się u osób, które nie są aktywne fizycznie, u otyłych i ludzi z nadwagą, a także w przypadku niedoczynności tarczycy, artretyzmie i chorobach nerek.
Utrzymujące się trójglicerydy powyżej normy w zakresie od 150 do 400 mg/dl objawiają się skłonnością do cukrzycy typu 2 i zespołu metabolicznego, czyli zaburzeń metabolizmu.
Bardzo wysokie trójglicerydy, czyli hipertrójglicerydemia (wynik powyżej 400 mg/dl), znacznie zwiększają ryzyko choroby miażdżycowej, choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego, a także ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Wynik trójglicerydów wyższy niż 500 mg/dl może powodować stłuszczenie wątroby, uszkodzenie trzustki oraz występowanie stanów zapalnych w całym organizmie.
Niski poziom trójglicerydów, czyli stężenie poniżej normy dla wieku i płci również jest wynikiem nieprawidłowym. Przyczyną zbyt niskiego stężenia trójglicerydów może być dieta uboga w tłuszcze, ale potencjalne przyczyny to także złe wchłanianie składników odżywczych z układu pokarmowego, niedożywienie i nadczynność tarczycy.
Co jeść, aby zadbać o odpowiedni poziom cholesterolu we krwi?
Jak obniżyć trójglicerydy domowymi sposobami: zmiana diety, ruch, abstynencja alkoholowa
Podwyższone trójglicerydy wymagają zmian w diecie i trybie życia. Pierwszym krokiem jest ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych i roślinnych, czyli tłustego mleka, masła, wieprzowiny, wołowiny, baraniny, podrobów, olejów roślinnych, żywności wysokoprzetworzonej oraz słodyczy.
Podwyższone trójglicerydy są również skutkiem nadużywania alkoholu. Nie tylko mocnych trunków, ale także wina i piwa. Trójglicerydy rosną szczególnie szybko u osób pijących regularnie. Aby obniżyć poziom trójglicerydów, należy wykluczyć z diety alkohol lub przynajmniej mocno go ograniczyć.
Aby obniżyć trójglicerydy, dieta to nie wszystko. Pomocna jest w tym regularna aktywność fizyczna. Najlepiej ćwiczyć kilka razy w tygodniu, pamiętając, by wysiłek był dostosowany do indywidualnych możliwości. Należy dążyć do redukcji tkanki tłuszczowej.
Trójglicerydy wysokie wymagają jednoczesnego stosowania diety niskotłuszczowej, zwiększenia aktywności fizycznej, ograniczenia alkoholu i zażywania leków obniżających poziom tych tłuszczów.
Farmakologiczne metody na obniżenie trójglicerydów: wady i zalety
Jak obniżyć trójglicerydy, jeśli ich poziom jest wysoki i przekracza 400 mg/dl? W takich przypadkach skuteczne jest włączenie farmakologii. Sama dieta na trójglicerydy skuteczna jest dla wyniku nieprzekraczającego 200 mg/dl.
Leki na trójglicerydy to statyny i fibraty. Odchodzi się od stosowania tych leków jednocześnie, ponieważ mogą wchodzić ze sobą w interakcje i powodować szereg efektów niepożądanych. Do najczęstszych skutków ubocznych należą m.in. ból i osłabienie mięśni (miopatia), wzrost ryzyka zachorowania na cukrzycę oraz zaburzenia pracy wątroby.
Zobaczcie, kto może oddać krew:
Redakcja serwisu 15.10.2018r.
Informacje podane w artykule są jak najbardziej poprawne. Nadmiar kalorii odpowiada za tycie, a jeśli chodzi o dietę ketogeniczną, należy ją stosować rozsądnie, gdyż obciąża m.in. nerki. Zapraszamy do ponownej lektury.
mm 07.07.2018r.
Jest dokładnie na odwrót, za tycie, podwyższony cholesterol czy trójglicerydy odpowiada nadmierna konsumpcja WĘGLOWODANÓW. Badania pokazują, że dieta ketogeniczna czyli oparta o tłuszcze nie tylko obniża zły cholesterol i trójglicerydy, podwyższa dobry cholesterol, ale także ludzie gubią nadmierne kilogramy poprzed przyrost nietłuszczowej masy ciała. Tłuszcz pod skórą nie pochodzi z tłuszczu zjadanego. Ewolucyjnie jeszcze nasze organizmy nie dostosowały się do właściwego trawienia węglowodanów, które występują bagatela od kilku tysięcy lat, podczas gdy mięso i tłuszcze zwierzęce jemy dużo dużo dłużej