Największa ilość treoniny znajduje się w produktach mlecznych i mięsie, ale można ją znaleźć również w suplementach diety. Działanie tego aminokwasu jest wielotorowe. Związek wpływa korzystnie na układ immunologiczny i pokarmowy. Wspomaga także rozwój szkliwa w uzębieniu i dba o należyte funkcjonowanie układu nerwowego.
Czym jest treonina?
Treonina jest związkiem chemicznym należącym do grupy aminokwasów białkowych. Chemicy nazywają ją również kwasem α-amino-β-hydroksymasłowym lub optycznie czynnym aminokwasem, który posiada dodatkowy atom węgla. Nie jest syntetyzowana w organizmie człowieka, dlatego należy dostarczać ją z pożywieniem lub dodatkowo suplementować. Dobowe zapotrzebowanie na ten aminokwas jest zależne od płci, wieku oraz masy ciała. Może je pokryć prawidłowo zbilansowana dieta.
Treonina – występowanie
Treonina jest przede wszystkim składnikiem skóry odpowiedzialnym za jej prawidłowe nawodnienie. Bierze też udział w procesie produkcji elastyny i kolagenu, które zwiększają plastyczność naskórka i czyni go odpornym na urazy mechaniczne. Dzięki temu jest obecna w przemyśle kosmetycznym. Znajduje się w niektórych kremach, balsamach do ciała oraz maseczkach, które ujędrniają i opóźniają procesy starzenia.
Kwas α-amino-β-hydroksymasłowy występuje także w pożywieniu. Jego największa ilość jest w mięsie, produktach mlecznych, ziarnach zbóż i suchych roślinach strączkowych. W mniejszych ilościach jest obecny również w jajach oraz produktach pełnoziarnistych, ale to niedostateczna ilość, aby należycie uzupełnić niedobory.
Treoninę można suplementować dodatkowo, ponieważ jest częstym składnikiem produktów leczniczych i odżywek dla sportowców. Poprawia wydolność organizmu i niweluje uczucie zmęczenia. Odżywki z tym aminokwasem poleca się każdej osobie ćwiczącej.
Czy warto sięgać po odżywki przeznaczone dla sportowców? Dowiecie się tego z filmu:
Działanie treoniny
Działanie treoniny jest wielotorowe – aminokwas posiada szereg funkcji leczniczych, które mają wpływ na cały ludzki organizm:
- zapobiega odwodnieniu skóry, co umożliwia zastosowanie jej w produkcji kosmetyków przeznaczonych do skóry suchej;
- poprawia elastyczność skóry, przez co staje się bardziej oporna na urazy;
- niweluje zmęczenie;
- poprawia wydolność organizmu;
- ma znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, ponieważ umożliwia sprawne przesyłanie informacji pomiędzy neuronami. Tym samym poprawia pamięć i koncentrację;
- obniża napięcie nerwowe;
- działa wzmacniająco na szkliwo uzębienia;
- utrzymuje równowagę białkową w organizmie człowieka;
- odpowiada za regulowanie transportu pożywienia w przewodzie pokarmowym i zwiększa przyswajalność składników odżywczych;
- normalizuje pracę wątroby;
- wpływa korzystnie na śluzówkę żołądka;
- mobilizuje tarczycę do pracy.
Ważnym zadaniem treoniny jest stymulowanie procesów obronnych organizmu. Pobudza bowiem do produkcji przeciwciał, dzięki czemu człowiek jest bardziej odporny na infekcje.
Odżywki dla sportowców z treoniną
Treonina jest tak naprawdę jednym z blisko 20 aminokwasów białkowych, które warto dostarczać wraz z pożywieniem lub dodatkowo suplementować. Duże ilości tych związków znajdują się w odżywkach dla sportowców, ale głównie tych, które oznaczono symbolem EAA. Są przeznaczone dla osób, które przestrzegają rygorystycznych diet oraz regularnie ćwiczących, które chciałyby się szybko zregenerować po wysiłku. Odżywki EAA są też korzystne dla wegetarian i wegan, u których podstawą diety jest niepełnowartościowe białko roślinne. Unikając mięsa, jaj kurzych lub produktów mlecznych nie pokrywają dobowego zapotrzebowania na aminokwasy, co sprawia, że dużo szybciej odczuwają zmęczenie po wysiłku. Mogą mieć również kłopoty z pamięcią i koncentracją.
Jak dawkować treoninę?
Dawkowanie aminokwasów egzogennych jest zależne od szeregu czynników. Istotnymi elementami są płeć, wiek oraz waga ciała. Nie przeprowadzono ponadto badań, które umożliwiłyby oszacowanie jednej, optymalnej dawki pokrywającej dobowe zapotrzebowanie. Żeby ją wyliczyć, korzysta się z kalkulatorów opartych na matematycznym algorytmie.
Ile kosztuje treonina?
Gotowe zestawy aminokwasów sprzedaje się w różnych postaciach. Najczęściej są to kapsułki do połykania lub proszki, z których przyrządza się smaczne koktajle. Ich cena jest zależna od marki producenta, pojemności, a niekiedy również od przeznaczenia. Do wyboru są produkty oznaczone dwoma symbolami: EAA i BCAA. Ich cena to wydatek rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych.
Bibliografia:
1. L.Stryer, J.M.Berg, J.L.Tymoczko, Biochemia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009.