Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Fot: ljubaphoto / gettyimages.com

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

„Torbiel okołokorzeniowa Tarlova” to medyczna nazwa cysty umiejscowionej wewnątrz kanału kręgowego, obejmującej zwój korzeni nerwowych. Zmiana powstaje z bliżej nieznanych powodów i ma charakter wrodzony. Należy do grupy rzadkich chorób i często wykrywana jest przypadkowo, podczas badań obrazowych prowadzonych pod kątem innej choroby.

Zobacz także:

Co to jest reaktywne zapalenie stawów? Objawy, przyczyny i leczenie zespołu Reitera

Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby

Co to jest torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa?

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadko występująca anomalia w formie przestrzennej wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym. W jej ściankach przebiegają włókna nerwowe. Patologiczna struktura najczęściej kształtuje się w odcinku lędźwiowym i krzyżowym, choć czasem może pojawić się także w segmencie szyjnym i piersiowym, a nawet w kilku miejscach jednocześnie. Torbiel okołokorzeniowa Tarlova to cysta umiejscowiona wewnątrz kanału kręgowego, obejmująca zwój korzeni nerwowych. Zmiana powstaje z nieznanych powodów i ma charakter wrodzony. Należy do grupy rzadkich chorób i często wykrywana jest przypadkowo, w przebiegu badań obrazowych prowadzonych pod kątem innych chorób, zwykle dotyczących zwyrodnień kręgosłupa.

Torbiel Tarlova może wywoływać dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Jej rozmiar i umiejscowienie warunkują przebieg choroby i występowanie dodatkowych objawów w kończynach oraz w obręczach barkowej i biodrowej. W schorzeniu, jakim jest torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa, leczenie uzależnione jest od wielkości cysty. Niewielkie zmiany, nieprowokujące objawów, poddawane są obserwacji w celu kontroli wzrostu. Z kolei duże zwykle klasyfikowane są do zabiegów chirurgicznych.

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – objawy

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa nie zawsze się manifestuje. Przykładowo torbiele okołokorzeniowe kręgosłupa szyjnego o średnicy mniejszej niż 1 cm przebiegają bezobjawowo i mogą zostać w ogóle niezdiagnozowane. Dopiero w momencie pojawiania się dolegliwości bólowych rozpoczyna się diagnostyka, a cysta zostaje zdemaskowana. Jednak do tego czasu ból zwykle utożsamiany jest z dolegliwościami zwyrodnieniowymi bądź wynikającymi z chorób krążka międzykręgowego. Duża torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa, powyżej 1,5 cm średnicy, zaczyna już wywoływać uciążliwe doznania. Dominującymi objawami są:

  • ból z tendencją do nasilania się podczas ruchu oraz kichania czy kaszlu, czyli czynności zwiększających wewnętrzne ciśnienie. Ból może promieniować nawet w odległe okolice, np. torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa lędźwiowego rozprzestrzenia się przed pośladek w kierunku nogi, z kolei torbiel okołokorzeniowa kręgosłup szyjnego i piersiowego prowokuje ból klatki piersiowej, górnej części grzbietu i karku oraz kończyn górnych. Dolegliwości nierzadko są na tyle silne, że unieruchamiają pacjenta i wykluczają z aktywności rekreacyjnej czy sportowej. Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa często jest przyczyną skurczów nocnych, szczególnie kiedy cysta zlokalizowana jest w dolnych segmentach kręgosłupa;
  • osłabienie siły mięśni posturalnych i mięśni core, czyli stabilizujących odcinek w pobliżu torbieli;
  • zaburzenia czucia objawiające się jako parestezje, mrowienie i drętwienie, przeczulica lub osłabienie czucia w okolicach ciała zaopatrywanych przez nerw uciskany torbielą.

W schorzeniu, jakim jest torbiel okołokorzeniowa, objawy neurologiczne stanowią dominującą grupę dolegliwości. Jednak w zależności od miejsca i wielkości cyst ingerujących w struktury nerwowe mogą pojawić się również m.in.: nietrzymanie moczu, ból w trakcie mikcji, impotencja. Torbiel okołokorzeniowa na poziomie S2, czyli w odcinku szyjnym, nierzadko wywołuje zaburzenia równowagi, bóle i zawroty głowy oraz szumy uszne.

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – leczenie

Leczenie torbieli okołokorzeniowej kręgosłupa zależy od jej wielkości i natężenia objawów, jakie powoduje. Metodą łagodzącą dolegliwości neurologiczne i zapobiegającą rozwijaniu się tych o charakterze somatycznym oraz przywracającą prawidłową anatomię tkanek kręgosłupa jest operacja neurochirurgiczna. Ze względu na bliskie sąsiedztwo korzeni nerwowych, opon mózgowych i płynu mózgowo-rdzeniowego, zabieg wymaga precyzji manualnej i doświadczenia lekarza prowadzącego. Przed operacją rozważane są przede wszystkim ewentualne korzyści, przewyższające ryzyko związane z możliwymi komplikacjami w czasie zabiegu lub po nim. Leczenie chirurgiczne torbieli okołokorzeniowej kręgosłupa polega na drenażu zawartości torbieli i replastyce rozciągniętych tkanek, pozostałych po odprowadzeniu cysty. Torbiel można również usunąć w całości wraz z otaczającymi ją tkankami, z ominięciem włókien nerwowych przebiegających przez ściany i wnętrze cysty.

Zobacz film i poznaj ćwiczenia, które uwolnią cię od bólu kręgosłupa:

Zobacz także: Wyluzuj mięśnie pleców - ćwiczenia na ból kręgosłupa Źródło: Dzień Dobry TVN 

Bibliografia:

1. Jaskólski D.J., „Choroby układu nerwowego”, PZWL, Warszawa 2004.

2. Koszewski W., „Bóle kręgosłupa i ich leczenie”, Termedia, Poznań 2010.

Data aktualizacji: 29.08.2022,
Opublikowano: 30.08.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej