Torbiel gardła – jak się objawia, jak przebiega leczenie patologicznej zmiany?

Martin Barraud/getty images

Torbiel w gardle nie przejawia charakterystycznych objawów. Różnorodnej wielkości cysta jest źródłem dyskomfortu szczególnie podczas jedzenia oraz mówienia. Leczenie torbieli na gardle przewiduje wiele metod inwazyjnych – od farmakologicznych płukanek, po iniekcje i operacje chirurgiczne.

Torbiele w gardle nierzadko rozwijają się bezobjawowo bądź manifestują dolegliwości przypominające lekkie infekcje górnych dróg oddechowych, jak chrypka czy ból przy przełykaniu. Zjawisko tego typu często opóźnia postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie kompleksowego leczenia. Zaniechanie terapii bądź niewykrycie torbieli gardłowej na czas grozi niebezpiecznymi powikłaniami oraz zaostrzeniem objawów.

Torbiel w gardle

Torbiel, zwana także cystą, to patologiczna przestrzeń składająca się co najmniej z jednej komory wypełnionej płynem bądź treścią galaretowatą. Powstaje w wyniku licznych uwarunkowań nabytych lub wrodzonych. Zmiana wytwórcza tego typu pojawia się dość rzadko i najczęściej stanowi powikłanie po nawracających infekcjach górnego odcinka przewodu pokarmowego, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, oparzeń śluzówki gardła czy wpływu czynników środowiskowych, jak dym papierosowy, nadmierne spożycie alkoholu, wdychanie toksycznych oparów czy niewłaściwa higiena jamy ustnej. Powstawaniu patologii sprzyja również płeć męska.

Torbiel w gardle nie przejawia charakterystycznych objawów. Różnorodnej wielkości cysta jest źródłem dyskomfortu szczególnie podczas jedzenia i mówienia. Nierzadko rozwija się także bezobjawowo bądź manifestuje się w sposób łagodny, wywołując dolegliwości przypominające lekkie, powszechnie występujące infekcje dróg oddechowych, jak chrypka czy ból przy przełykaniu. Tego typu symptomy zwykle powodują małej wielkości cysty. Z kolei znacznych rozmiarów patologiczne wnęki w śluzówce gardła mogą ograniczać jego drożność czy uciskać na krtań, prowokując trudności z oddychaniem czy przełykaniem większych kęsów pożywienia. Niewielkich rozmiarów zmiany znacznie utrudniają i często opóźniają postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie kompleksowego leczenia. Z kolei zaniechanie terapii bądź niewykrycie torbieli na czas grozi niebezpiecznymi powikłaniami oraz zaostrzeniem objawów.

Kuracja skierowana przeciw torbielom na gardle przewiduje wiele metod inwazyjnych – od płukanek ze specjalistycznymi lekami, przez iniekcje odprowadzające zawartość torbieli, po ich chirurgiczne usunięcie. Metodę leczenia warunkuje przede wszystkim rozmiar i lokalizacja zmiany.

Torbiel w gardle – objawy

W schorzeniu, jakim jest torbiel w gardle, objawy są na tyle mało charakterystyczne, że można je utożsamiać z wieloma chorobami, m.in. z przeziębieniem. Nierzadko dolegliwości pojawiające się wskutek cysty przypominają skutki uboczne palenia papierosów, a także stanowią konsekwencje pracy zawodowej w nieprzyjaznym środowisku, z toksycznymi chemikaliami. Zmiana najczęściej pojawia się w okolicach migdałków gardłowych, w tylnej części podniebienia, u podstawy języka oraz nosogardzieli. Bez względu na lokalizację, torbiele gardłowe wyglądem są do siebie zbliżone. Charakteryzują się niewielkim rozmiarem, żółtawym lub różowym ubarwieniem i gładką powierzchnią. Istotną rolę w manifestacji objawów odgrywa rozmiar. Cysta przeciętnej wielkości często zostaje zauważona przez przypadek, tzn. przy okazji wykonywania badań pod kątem innej choroby, ponieważ sama nie wywołuje dolegliwości. W miarę rozrostu pojawiają się objawy, takie jak:

W przypadku dzieci nowonarodzonych wrodzona torbiel manifestuje się poprzez głośny, gwiżdżący oddech, głównie za sprawą zwężenia światła gardła, ucisk jego tkanek miękkich i pobliskiej krtani.

Torbiel w gardle – leczenie

Mała cysta oraz taka, która nie wywołuje objawów, zwykle nie wymaga leczenia. Głównym zaleceniem jest wówczas regularne monitorowanie wzrostu zmiany. W przypadku rozrostu lub pojawienia się nowych, wprowadza się różnorodne metody terapeutyczne. Pierwszą zwykle jest farmakoterapia. Leki dobierane są do stanu pacjenta i mają na celu spowolnienie wzrostu torbieli w gardle oraz zmniejszenie ryzyka zawiązania się stanu zapalnego czy ropnego w jej wnętrzu. Leczenie tym sposobem obejmuje m.in.: płukanki ze środkami przeciwbakteryjnymi, smarowanie gardła preparatami o podobnym działaniu, suplementację witaminową i immunosupresyjną, a także leki zwężające naczynia krwionośne. Uzupełnieniem specjalistycznej farmakoterapii nierzadko są domowe metody, takie jak ziołowe napary i inhalacje. Na schorzenia w obrębie gardła i górnych dróg oddechowych polecane są szczególnie wyciągi z rumianku i szałwii. Torbiel w gardle wywołująca uciążliwe objawy kwalifikuje się do operacji chirurgicznej, najczęściej metodą endoskopową.

Zobacz film: Czym nawilżać suche i podrażnione gardło?

źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

● Kaczmarzyk T., „Torbiele obszaru szczękowo-twarzowego”, Wydawnictwo Kwintesencja, Warszawa 2015.

● Szkiełkowska A., „Torbiel Torwalda w praktyce klinicznej”, Otolaryngologia Polska, 67 (3), 2013.

Data aktualizacji: 19.11.2020,
Opublikowano: 21.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej