Tomografia komputerowa - wszechstronna diagnostyka

Fot: peterleonard / stock.adobe.com

Badanie jest szybką i bezbolesną metodą diagnostyki. Promienie rentgenowskie pozwalają uzyskać wielowarstwowe przekrojowe obrazy ciała. Zawsze wymagane jest skierowanie od lekarza ze względu na dawkę promieniowania, którą przyjmuje badany.

Tomografia w medycynie ma wszechstronny zakres zastosowań. Ułatwia proces diagnostyczny zarówno w przypadku schorzeń przewlekłych, jak i stanach zagrożenia życia powstałych na skutek urazów. Tomografię komputerową (TK) wykorzystuje się m.in. w obrazowaniu urazów, badaniach głowy, klatki piersiowej, jamy brzusznej, narządów wewnętrznych, wykrywaniu chorób nowotworowych oraz krwawień i zatorów

Może ona zastąpić klasyczną koronarografię (badanie pozwala stwierdzić, które tętnice wieńcowe są zwężone i czy zwężenie jest istotne) czy inne badania angiograficzne (wykorzystujące techniki obrazowania medycznego do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych oraz organów ciała).

Tomografia komputerowa - kiedy lekarz kieruje na badanie

Tomografię zawsze zleca lekarz. Dzięki tej metodzie można uzyskać przekrojowy obraz wybranej części ciała w celu oceny struktur narządów i wykrycia potencjalnych nieprawidłowości w budowie bądź skutków powstałego urazu. Skierowanie na tomografię komputerową możemy otrzymać od każdego lekarza posiadającego prawo wykonywania zawodu.

W wyjątkowych przypadkach zleca się tomografię w trybie natychmiastowym. Są to:

  • podejrzenie krwawienia wewnątrzczaszkowego,
  • podejrzenie kliniczne ropnia mózgu,
  • uraz głowy i kanału kręgowego,
  • oraz inne sytuacje, które w opinii lekarza kierującego wymagają pilnej diagnostyki.

Osoby z podejrzeniem ww. urazów mają zawsze pierwszeństwo w badaniu.

Tomografia głowy wykonywana jest także w celu diagnostyki nowotworów mózgu, a także:

  • po urazach rdzenia kręgowego,
  • przy chorobach kości czaszki, zatok (tomografia zatok), jam nosa, gardła i krtani,
  • w zmianach w mózgowiu,
  • w wadach wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego,
  • przy chorobach przysadki mózgowej i oczodołu,
  • w zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa, przepuklinach,
  • przy zaburzeniach neurologicznych.

Tomografia komputerowa klatki piersiowej zlecana jest w przypadku podejrzenia zmian w opłucnej, ścianie klatki piersiowej, chorobach płuc, serca itp. Wskazaniem są też wszelkie podejrzenia wystąpienia w organizmie guzów, nowotworów, zapaleń, urazów czy wady narządów. Zastosowanie TK jest naprawdę bardzo szerokie, ponieważ pozwala na wykrycie wszelkich zmian i patologii.

Niebezpieczeństwo związane z promieniowaniem rentgenowskim dotyczy zwłaszcza dzieci i kobiet w ciąży (ze względu na możliwość uszkodzenia płodu, w tym przypadku nie wykonuje się badania TK). 

Ciąża jest więc traktowana jako przeciwwskazanie do wykonania tomografii, a w przypadku dzieci wykonuje się ją jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Zobacz film: Nowe techniki diagnostyki nowotworów. Źródło: 36,6.

Tomografia z kontrastem

W niektórych przypadkach, w celu dokładniejszego i wyraźniejszego uwidocznienia ewentualnych zmian, tomografię wykonuje się z kontrastem. Jest to najczęściej płyn na bazie jodu - środek jonizujący. Płyn podawany jest w zależności od potrzeby: dożylnie, doustnie lub bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego (w przypadku konieczności dokładnego obejrzenia kręgosłupa, rdzenia kręgowego czy nerwów).

Decyzję o podaniu kontrastu podejmuje lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i zgromadzeniu informacji, czy dana osoba nie jest uczulona na związki jodu, czy występują u niej alergie (czy kiedykolwiek wcześniej pojawiła się reakcja na kontrast). Niestety u części pacjentów płyn może powodować reakcję alergiczną, objawiającą się ustępującą, ale dokuczliwą wysypką, a także pokrzywką i swędzeniem. Należy poinformować lekarza również o ciąży, laktacji, klaustrofobii, skłonności do krwawień.

Badanie TK

Podczas tomografii pacjent umieszczany jest na stole wsuwanym do wnętrza tomografu. Tam specjalna lampa, umieszczona na ramie, emituje promieniowanie rentgenowskie, które przechodzi przez poszczególne tkanki i ulega stopniowemu osłabieniu. Nowoczesne aparaty umożliwiają taką regulację mocy, aby można było uzyskać dokładny obraz określonych tkanek. 

Badany pozostaje w bezruchu, aby aparatura mogła wykonać jak najdokładniejsze zdjęcia. Czas badania zazwyczaj nie przekracza kilku minut, co jest jedną z największych przewag TK nad MRI (badanie trwa kilkadziesiąt minut) - szczególnie w trakcie diagnostyki urazów wielonarządowych. .

Gwarancją wiarygodności wyniku jest odpowiednie przygotowanie

Na tomografię należy przyjść na czczo, jeśli będzie podawany kontrast (ostatni posiłek trzeba zjeść 6 godz. wcześniej, a przez ostatnie 3 godziny nie należy spożywać również żadnych płynów). Wyjątkiem są cukrzycy, którzy w dniu badania muszą przyjąć ustaloną dawkę insuliny i spożyć posiłek (powinni również zabrać ze sobą coś do jedzenia i picia). Przed badaniem nie należy palić papierosów. Nie jest natomiast konieczne odstawienie przyjmowanych leków.

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 22.02.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej