Tętniak aorty brzusznej - objawy, przyczyny, diagnostyka, leczenie, co to jest? 

Fot: fotolia.com

Tętniak, z łaciny aneurysma, to patologiczne rozszerzenie się tętnicy. Nieleczone może doprowadzić nawet do śmierci. Operacja tętniaka aorty brzusznej może odbywać się metodą klasyczną lub wewnątrznaczyniową. Jeżeli średnica guza wynosi mniej niż 5 cm, wtedy stosuje się leczenie farmakologiczne. 

Aorta to główna tętnica w ciele człowieka. Naczynie doprowadza krew z serca do większości ludzkich narządów.

Co to jest tętniak aorty brzusznej?

Tętniak aorty to odcinkowe, workowate rozszerzenie jej światła, zlokalizowane najczęściej pod odejściem tętnic nerkowych. Przypadłość dotyka głównie osób starszych, około 50. roku życia. Tętniak aorty dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. W worku tętniaka często powstaje skrzeplina, która bywa powodem zatoru tętnicy obwodowej, co prowadzi do niedokrwienia zaopatrywanego przez nią obszaru. Pęknięty tętniak aorty brzusznej jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia u człowieka i wymaga natychmiastowego zabiegu operacyjnego. Niekiedy przyczyną powstawania tętniaków jest stan zapalny. Mówimy wówczas o tętniakach zapalnych.

Tętniak aorty brzusznej – objawy

Tętniak aorty brzusznej powstaje latami i może nie wywoływać charakterystycznych symptomów. Jeżeli już wystąpią, są nimi najczęściej bóle brzucha (promieniujące czasami w okolice pachwin i nóg), wymioty lub zaparcia. W przypadku, gdy worek tętniaka znacznie powiększy się, chorzy mogą odczuwać silne bóle pleców. Objawem oderwania się skrzepliny jest zwykle krytyczne niedokrwienie kończyny dolnej (w przypadku, gdy tętniak zlokalizowany jest w okolicy tętnic nerkowych). Tętniak zapalny objawia się stanem podgorączkowym, leukocytozą, nadmiernym stężeniem białka C-reaktywnego (CRP) oraz podwyższonym OB, czyli sedymentacji erytrocytów we krwi.

Tętniak aorty brzusznej – diagnostyka

W diagnostyce tętniaka aorty brzusznej stosuje się zwykłe badanie lekarskie, ponieważ guz jest wyczuwalny przez powłoki brzucha. W celu dokonania dokładniejszej analizy schorzenia wykonuje się USG, tomografię komputerową oraz arteriografię. Ze względu na to, że tętniaki w początkowej fazie najczęściej nie powodują żadnych objawów, są zwykle wykrywane przypadkowo przy okazji ultrasnonografii przeprowadzonej z innego powodu.

Tętniak aorty brzusznej – przyczyny

Przyczyną tętniaka aorty brzusznej może być nieodpowiednia budowa włókien elastynowych, odpowiedzialnych za elastyczność naczyń oraz uwarunkowane genetycznie choroby tkanki łącznej. Czynnikiem ryzyka bywa również miażdżyca, czyli przewlekły proces zapalny w obrębie tętnic, który polega na odkładaniu się cholesterolu na ścianach naczyń.

Zobacz film: Operacja wszczepienia sztucznej zastawki aortalnej. Źródło: 36,6

Tętniak aorty brzusznej – leczenie

U osób z tętniakiem poniżej 5 cm stosuje się leczenie zachowawcze. Pacjent musi przyjmować leki, które stabilizują ciśnienie krwi. Chorzy muszą również poddawać się regularnym (co 3-6 miesięcy) kontrolnym badaniom USG. W leczeniu tętniaka aorty brzusznej stosuje się również leczenie operacyjne.

Tętniak aorty brzusznej – wskazania do operacji

Operację tętniaka stosuje się u mężczyzn z tętniakiem o średnicy 5,5 cm, a u kobiet – 5 cm. Wskazaniem do chirurgicznego zabiegu są również nasilające się dolegliwości, jak silny ból brzucha lub pleców, gdy wykluczono inne przyczyny.

Tętniak aorty brzusznej – operacja klasyczna i metoda wewnątrznaczyniowa

Operacja klasyczna tętniaka polega na nacięciu jamy brzusznej od spojenia łonowego do wyrostka mieczykowatego. Chirurg naczyniowy umieszcza protezę aortalno-dwubiodrową w tętnicę. Klasyczna operacja jest bardzo inwazyjna, długa i wiąże się z możliwością wystąpienia licznych powikłań. Po operacji pacjent przez kilka dni wymaga intensywnej opieki medycznej. W trakcie zabiegu traci się również dużo krwi, dlatego po jego zakończeniu wykonywane jest przetoczenie koncentratów krwinek czerwonych.

Metoda wewnątrznaczyniowa stosowana jest do leczenia tętniaków trzewnych oraz podnerkowych. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i polega on umieszczeniu przez tętnice udowe wewnątrznaczyniowej protezy, aby wykluczyć tętniaka z krążenia krwi. Po operacji pacjent zostaje w szpitalu przez 3-4 dni i bardzo rzadko wymaga przetoczenia krwi.

Zobacz także: Czym jest angioplatyka?

Tętniak aorty brzusznej – powikłania

Operacja tętniaka aorty brzusznej to inwazyjny zabieg, dlatego wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Do najczęściej występujących z nich należą: krwiaki podskórne, trudno gojące się rany, zaostrzenie niewydolności krążenia, pogorszenie się funkcji narządów.

Tętniak aorty brzusznej – rekonwalescencja

Po operacji tętniaka aorty brzusznej pacjent pozostaje w szpitalu przez okres kilku dni. Częścią leczenia podczas pobytu w placówce jest rehabilitacja, która ma na celu nauczyć ćwiczeń, które później będzie się wykonywać w domu. Aktywność fizyczna jest potrzebna, aby uniknąć ewentualnych powikłań pozabiegowych, jak choroba zakrzepowo-zatorowa.

Tętniak aorty brzusznej a alkohol

Alkohol rozszerza naczynia krwionośne. Pacjenci po operacji tętniaka dostają zalecenia, aby całkowicie zrezygnować z picia alkoholowych napojów. 

Zobacz film: Tętniak serca - reakcja, leczenie. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 27.03.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej