Termoablacja mięśniaków, wątroby i guzów przerzutowych. Na czym polega zabieg?

Fot: magicmine / gettyimages.com

Termoablacja jest małoinwazyjną i coraz popularniejszą metodą leczenia, wykorzystującą prąd zmienny o dużej częstotliwości do wytworzenia wysokiej temperatury, która niszczy zmienione chorobowo tkanki. Termoablację stosuje się do walki z nowotworami, ale również do leczenia mięśniaków czy żylaków.

Termoablacja, czyli niszczenie patologicznie zmienionych tkanek za pomocą ciepła, była stosowana już w czasach starożytnych, gdy do chorych narządów wprowadzano rozgrzane w ogniu narzędzia lub gorące płyny. Przełomem stało się odkrycie elektryczności. Już pod koniec XIX w. odkryto, że przepływający przez tkanki prąd zmienny powoduje powstawanie w nich ciepła, a następnie chirurdzy zaczęli używać tzw. noża elektrycznego, którego działanie oparte jest na tej właśnie zasadzie.

Zobacz także:

Marskość wątroby – dieta wątrobowa, polecane i zakazane produkty

Czym jest zwapnienie wątroby? Przyczyny i sposoby leczenia kalcyfikacji wątroby

Choroby wątroby – objawy, choroby genetyczne i immunologiczne

Od połowy lat 90. XX w. termoablację stosuje się do niszczenia tkanek nowotworowych w nieresekcyjnych, przerzutowych guzach wątroby, nerek czy płuc. W ostatnich latach technologia wykorzystująca fale o wysokiej częstotliwości staje się coraz popularniejsza także w innych dziedzinach medycyny, m.in. do leczenia mięśniaków, żylaków czy endometrium.

Termoablacja mięśniaków

Termoablacja mięśniaków to zabieg, na który decyduje się coraz więcej kobiet zmagających się z powszechnie występującym łagodnym nowotworem macicy. W zależności od liczebności i lokalizacji guzów objawia się on:

  • bólem i dyskomfortem odczuwanym w obrębie miednicy mniejszej;
  • obfitymi lub przedłużającymi się krwawieniami;
  • bolesnymi miesiączkami;
  • zaburzeniami płodności;
  • poronieniami;
  • częstomoczem;
  • nietrzymaniem moczu lub niemożnością jego oddania;
  • przewlekłymi bólami krzyża;
  • bólem odczuwanym w czasie stosunku seksualnego.

Termoablacja ultradźwiękowa pozwala na usunięcie nawet dużych mięśniaków, o średnicy 12–13 cm, które jeszcze kilka lat wcześniej można było zlikwidować tylko metodami chirurgicznymi, grożącymi utratą zdolności prokreacyjnych. Po zabiegu zmniejsza się nie tylko masa guza, ale również ustępują dolegliwości bólowe czy obfite krwawienia.

Termoablacja mięśniaków macicy polega na skierowaniu wiązki energii ultradźwiękowej bezpośrednio na guz, bez naruszania skóry i tkanek miękkich. Jest skuteczna także dzięki równoczesnemu monitorowaniu przebiegu zabiegu za pomocą rezonansu magnetycznego.

Termoablacja mięśniaków – przeciwwskazania

Przeciwwskazań do termoablacji mięśniaków macicy jest stosunkowo niewiele. Zabiegu nie powinno się przeprowadzać w przypadku:

  • ciąży;
  • mięśniaków uszypułowanych, połączonych z trzonem macicy za pomocą pasma tkanki łącznej, tzw. szypuły;
  • zakażeń narządów miednicy lub zakażenia ogólnego;
  • nowotworu złośliwego;
  • choroby psychicznej.

Po termoablacji mięśniaków kobieta może odczuwać przez 1–2 dni ból podbrzusza. Niekiedy pojawiają się też zaburzenia miesiączkowania i okresowe niewielkie plamienia. Gdy zabieg jest wykonywany bez znieczulenia, występują dolegliwości zwane zespołem poembolizacyjnym, będące konsekwencją przejściowego niedokrwienia mięśnia macicy. Kobiety skarżą się wówczas na nudności, wymioty i podwyższoną temperaturę ciała, która nie powinna jednak przekraczać 37,5°C.

Termoablacja guzów wątroby

Termoablacja guzów wątroby jest stosowana u osób ze zmianami nowotworowymi i guzami przerzutowymi, w przypadku których niemożliwe jest leczenie chirurgiczne. Igłę, będącą jednocześnie elektrodą, wprowadza się bezpośrednio do guza. Przepływa nią prąd zmienny o częstotliwości 375–500 kHz, wytwarzający wysoką temperaturę (około 60–100°C), która niszczy zmienione chorobowo tkanki. Małoinwazyjny zabieg nie wymaga rozcinania jamy brzusznej. Prowadzony jest pod kontrolą ultrasonografu lub tomografu komputerowego.

Termoablacja wątroby jest najbardziej skuteczna w leczeniu guzów o średnicy do 2 cm. Nie powinno jednak być ich więcej niż 6–8.

Termoablacja żylaków

Termoablacja żylaków pozwala na usunięcie poskręcanych, wężykowatych zgrubień, zwykle pojawiających się na nogach i będących konsekwencją uszkodzenia delikatnych zastawek żylnych, co umożliwia cofanie się krwi. Podczas zabiegu do chorej żyły przez niewielkie nacięcie w skórze wprowadzany jest cewnik, wyposażony w urządzenie emitujące fale radiowe, które powodują powstawanie ciepła i umożliwiają prawidłowy przepływ krwi.

Termoablacja endometrium

Termoablacja endometrium, czyli błony śluzowej wyściełającej jamę macicy, to metoda pozwalająca powstrzymać nadmiernie obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza u kobiet w okresie okołomenopauzalnym i nieplanujących dzieci. Termoablacja polega na termicznym zniszczeniu endometrium aż do warstwy mięśniowej. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia tego zabiegu są mięśniaki o dużym rozmiarze, polipy endometrialne, wady anatomiczne macicy czy podejrzenie raka endometrium.

Zobacz film: Pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep serca i wątroby:

Zobacz film: Pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep serca i wątroby Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 03.02.2021,
Opublikowano: 08.02.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej