Terapia konwersyjna – na czym polega i jakie ma konsekwencje?

Fot.: WavebreakMediaMicro / stock.adobe.com

Terapia konwersyjna (reparatywna) to termin odnoszący się do technik, których celem – według ich zwolenników – jest „leczenie homoseksualizmu”. Działania takie nie mają podstaw naukowych. Wśród naukowców panuje konsensus, że terapia konwersyjna jest szkodliwa i nieetyczna.

Terapia reparatywna nie należy do uznanych, powszechnie stosowanych metod. Przeciwnie – oficjalnie potępia się ją i zaleca jej zaniechania. Takie jest stanowisko to m.in. Parlamentu Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Niemniej ośrodki oferujące leczenie konwersyjne funkcjonują w wielu krajach, w tym w Polsce. Ich działalność popierana jest głównie przez skrajne środowiska konserwatywne i religijne.

Polecamy: Demiseksualizm – na czym polega i czym różni się od aseksualizmu?

Czym jest terapia konwersyjna?

Mianem terapii konwersyjnej określa się działania, których celem jest zmiana orientacji płciowej osób homo- lub biseksualnych. Stosowanie takich technik opiera się na założeniu, że orientacje odmienne od heteroseksualnej są zaburzeniem psychicznym, które wymaga leczenia.

Powyższy pogląd jest niezgodny z prezentowanym od kilkudziesięciu lat przez wszystkie środowiska naukowe. Odkąd Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych, uznaje się, że stanowi on wrodzoną, zdrową ekspresję osobowości i jako jej integralna część nie podlega modyfikacjom. Podejmowanie prób terapii dla homoseksualistów jest zatem bezzasadne. Co więcej, może okazać się szkodliwe – prowadzić do dezintegracji osobowości.

Mimo że świat nauki uważa osoby homoseksualne za zdrowe, a terapię reparatywną za działanie bezcelowe, nieskutecznie i nieetyczne, wciąż nie brak zwolenników idei „leczenia” homoseksualizmu. W wielu środowiskach homoseksualiści są stygmatyzowani, traktowani niesprawiedliwie, co sprawia, że niekiedy sami zgłaszają się na „terapię”, z nadzieją, że dzięki niej zyskają akceptację otoczenia.

Czy orientację seksualną można zmienić? Do czego prowadzą skutki takich prób? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film:  Leczenie z homoseksualizmu - czy to jest w ogóle możliwe? Źródło: Dzień Dobry TVN

Metody terapii konwersyjnej i jej szkodliwość

Terapia konwersyjna ma długą historię, ponieważ jej różne formy stosowano już w XIX wieku, kiedy homoseksualizm został uznany za zaburzenie psychiczne. Sięgano wówczas po takie metody jak lobotomia, histerektomia, kastracja czy elektrowstrząsy (te ostatnie nadal wchodzą w poczet technik „leczenia” homoseksualizmu). Pokładano też nadzieje w farmakoterapii. W pierwszej połowie XX wieku popularna stała się terapia reparatywna metodą psychoanalizy (co ciekawe, sam Zygmunt Freud był zdania, że homoseksualizm nie stanowi patologii i nie wymaga terapii).

Współcześnie „leczenie” homoseksualizmu bazuje najczęściej na metodach behawioralnych z elementami terapii psychodynamicznej. Z pomocą warunkowania klasycznego kojarzy się zachowania seksualne z poczuciem lęku czy obrzydzenia. W konsekwencji osoby homoseksualne mogą stracić przyjemność z seksu, co nie oznacza, że zapragną uprawiać go z osobami odmiennej płci. W ramach terapii konwersyjnej szuka się także przyczyn rozwoju skłonności homoseksualnych, upatrując ich w patologicznych relacjach z rodzicami w dzieciństwie czy traumatycznych przeżyciach związanych z inicjacją seksualną. Pacjenci pozbawieni rzetelnej wiedzy, niepewni siebie, podatni na sugestie (np. nastolatkowie) często zaczynają wierzyć w tego typu interpretację faktów z własnego życia, co przekłada się niekorzystnie na ich relacje z bliskimi ludźmi.

Terapia konwersyjna trwa dwa lata. Wiele spośród oferujących ją ośrodków popiera tezę o efektywności swoich metod statystykami, zgodnie z którymi 30% pacjentów po zakończonym leczeniu wchodzi w związki heteroseksualne. Nie jest to jednak miarą skuteczności terapii reparatywnej. Za to u wielu osób, które zostały jej poddane, po latach stwierdzono zaniżoną samoocenę, zaburzenia lękowe, depresję, alkoholizm, skłonności autodestrukcyjne. Zanotowano także wysoki odsetek samobójstw wśród byłych pacjentów ośrodków leczenia konwersyjnego.

Mimo że terapia reparatywna wyrządza czasem tak poważne szkody, w Polsce brakuje narzędzi prawnych, z użyciem których można by jej zakazać. Przepisy regulujące zawód terapeuty nie ograniczają bowiem dostępu do niego osobom, które nie mają stosownych kompetencji – „leczyć” może każdy, kto założy działalność gospodarczą, a prawo nie przewiduje kar za niewłaściwie prowadzoną terapię.

Jakiej terapii potrzebują osoby homoseksualne?

W klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych figuruje obecnie homoseksualizm egodystoniczny, czyli brak akceptacji własnej orientacji płciowej. Ośrodki terapii konwersyjnej chętnie powołują się na ten zapis, błędnie wyciągając z niego wniosek, że rozwiązaniem problemu negatywnego stosunku do swojego homoseksualizmu może być jego „oduczenie się”. Tym samym osoby, które szukają pomocy w związku z wewnętrznymi konfliktami i niechęcią otoczenia, dowiadują się, że są gorsze od innych i wymagają leczenia swoich patologicznych skłonności.

Mimo rosnącej świadomości społeczeństwa i akceptacji dla osób homoseksualnych nadal muszą one zmagać się z różnymi formami dyskryminacji, niezrozumieniem i samotnością, dlatego niewątpliwie potrzebują pomocy. Terapia dla homoseksualistów nie powinna jednak być skazaną na niepowodzenie próbą zmiany ich osobowości, lecz obejmować psychoedukację, działania służące budowaniu poczucia własnej wartości, akceptacji swojej orientacji płciowej i satysfakcji z życia seksualnego.

Bibliografia:

1. H. Vetter, Was ist Homosexualität?, Gelnhausen 2006.

Data aktualizacji: 21.06.2019,
Opublikowano: 21.06.2019 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

gość 04.03.2020r.

Nie dyskryminuję tych osób, nie wyśmiewam, ale uważam, że nie jest to naturalne. Popatrzcie na sam sposób zachowania - to nie jest zachowanie mężczyzny lub u kobiet - kobiety. Dlatego ludzie się śmieją z tych piszczących głosów, płaczliwości,.

hgb 04.03.2020r.

Osoby pedofilne także przeżywają lęki, zaniżoną samoocenę, depresję, często zachowania autodestrukcyjne, ale są leczone lub gorzej zamykane w zakładach karnych.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej