Tęgoryjec – rodzaje, cykl rozwoju, jak rozpoznać i jak leczyć?

Fot: JUAN GAERTNER/SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Tęgoryjec jest pasożytem z rodziny nicieni. Może dostać się do ludzkiego organizmu, np. przez brak higieny. W europejskiej strefie geograficznej rzadko dochodzi do zakażenia tym pasożytem; jest on zagrożeniem w krajach położonych w strefie tropikalnej lub subtropikalnej.

Tęgoryjec jest pasożytem, który osiąga duże rozmiary w swoim gatunku – jest widoczny gołym okiem, a jego długość dochodzi do dwóch centymetrów. Wiele innych pasożytów jest dostrzeganych wyłącznie przez mikroskop. Narządami, które najczęściej atakuje tęgoryjec są: płuca, jelito cienkie i dwunastnica. Szacuje się, że na świecie znajduje się 550-780 mln osób zarażonych tym pasożytem. W zdecydowanej większości są to mieszkańcy strefy tropikalnej, w szczególności obszarów wiejskich. Dzieje się tak ze względu na ciepły klimat, utylizację ścieków oraz bose chodzenie po tamtejszych terenach.

Cykl rozwoju zarażenia tęgoryjcem

Tęgoryjec wnika do ludzkiego organizmu przez skórę, dlatego niebezpieczne jest chodzenie boso po terenach znajdujących się w strefie tropikalnej. Larwy pasożyta aktywnie reagują na kontakt skóry z ziemią i wnikają wewnątrz organizmu. Następnie larwy dostają się do naczyń żylnych, a w dalszej kolejności do serca, płuc i tchawicy. W płucach dochodzą aż do światła drzewa oskrzelowego. Wraz z wydzieliną oskrzelową człowiek odkrztusza je i połyka, dzięki czemu przedostają się one do jelita cienkiego i tam pasożytują. Larwy tęgoryjca wydzielają rozmaite substancje. Obecność pasożyta w płucach doprowadza do gromadzenia się komórek kwasochłonnych, co w dalszej kolejności może spowodować wytworzenie się nacieków o patogenezie zbliżonej do tej występującej w glistnicy.

Inną drogą dostania się tęgoryjca do ludzkiego organizmu jest droga pokarmowa – w tym przypadku nie dochodzi do wędrówki larw, gdyż mogą one przekształcić się w dojrzałe postacie bezpośrednio w układzie pokarmowym.

Jeżeli jeden z domowników zarazi się tęgoryjcem, ryzyko przeniesienia choroby na innych członków rodziny wzrasta. W takim przypadku każda osoba z otoczenia powinna przejść testy na wykrycie choroby. Zalecana jest także dokładna higiena osobista i dbałość o porządek w miejscu zamieszkania.

Objawy zakażenia tęgoryjcem

Objawami wskazującymi na zakażenie tęgoryjcem są: krwawienie z przewodu pokarmowego, plucie krwią, bóle brzucha, skurcze jelita cienkiego, nudności, wymioty oraz biegunka. W niektórych przypadkach dochodzi jednak do zakażenia, które objawia się w nietypowy sposób. Tymi symptomami są: wysypka na skórze, świąd (szczególnie w miejscu, przez które tęgoryjec dostał się do organizmu), obrzęki rąk, nóg i twarzy, kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej oraz ogólne osłabienie organizmu.

Powikłania

Działanie tęgoryjców może prowadzić do powikłań, gdyż odżywiają się one krwią z naczyń układu pokarmowego. W rezultacie dochodzi do anemii (niedokrwistości). Ze względu na duże obniżenie liczby czerwonych krwinek w organizmie, w dalszej perspektywie może dojść do niewydolności serca. Poza krwią tęgoryjce obniżają także poziom białek i żelaza w ludzkim organizmie, co prowadzi do kolejnych komplikacji, takich jak niedobór składników odżywczych oraz wodobrzusze (wypełnienie jamy brzusznej płynem wskutek dużej utraty białka). U dzieci zarażonych tęgoryjcem może dojść do znacznie bardziej powolnego wzrostu i rozwoju umysłowego, co także jest spowodowane niedoborem żelaza i białek.

Do powikłań może dochodzić w wyniku niewłaściwego leczenia, np. alergicznego, gdyż objawy skórne i oddechowe chorób pasożytniczych mogą przypominać te występujące przy uczuleniu.

Diagnozowanie zakażenia tęgoryjcem

Choroby pasożytnicze często objawiają się w podobny sposób, a więc kluczowy w rozpoznaniu zakażenia tęgoryjcem jest wywiad z osobą. Poza tym tęgoryjca można wykryć poprzez badanie kału, jednak często trudno jest wykonać ten test we właściwym momencie rozwoju pasożyta. Na obecność tęgoryjca w organizmie może też wskazywać podwyższony poziom eozynofilii, który zostaje wykazany przez badanie krwi.

Leczenie

Najważniejsze w leczeniu zakażenia tęgoryjcem jest pozbycie się pasożytów z organizmu oraz większa dbałość o dietę. W aptekach są dostępne leki, które niszczą pasożyty – albendazol (jednorazowa dawka 400 g) lub mebendazol (dawka 2 razy po 100 mg przez trzy dni).

Poza tym stosuje się środki mające na celu wyleczenie komplikacji wynikających z powikłań. W przypadku anemii do terapii zostają dołączone suplementy żelaza oraz innych substancji odżywczych. Jeżeli dochodzi do wodobrzusza, konieczne jest przyjmowanie w diecie dodatkowego białka.

W zdecydowanej większości przypadków rokowania są dobre, a skuteczność leczenia wysoka. Do całkowitego wyleczenia dochodzi, jeżeli po ustąpieniu objawów nie dochodzi do nawrotu choroby przez następne 3-4 lata.

Zobacz wideo: Cała prawda o pasożytach: jak ich unikać, jak leczyć i jak się ich pozbyć?

36,6

Data aktualizacji: 02.01.2022,
Opublikowano: 02.01.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej