Te produkty są rakotwórcze! Sprawdź czego unikać

Getty Images/David Malan

Organizacja WHO ogłosiła, że czeka nas wzrost zachorowań na raka o 81 %. To najwyższa pora, by zająć się swoim stanem zdrowia i działać, by minimalizować ryzyko zachorowania na nowotwory. Jak się chronić? Zacznij od wykluczenia z diety produktów, które posiadają potwierdzone działanie kancerogenna na organizm.

1. Cukier  biały

Biały cukier nazywany potocznie "białą śmiercią" jest produktem, który silnie uzależnia, a jego działanie jest porównywane do działania narkotyków. Cukier posiada także udokumentowane naukowo działanie rakotwórcze. Podstawowy składnik cukry, czyli węglowodany proste są główną pożywką dla komórek nowotworowych. Cukier wykazuje także silne rakotwórcze działanie obciążające trzustkę. Skutkami są przewlekłe stany zapalne organizmu, nadwaga i otyłość. Dodatkowe kilogramy powodują kolejne schorzenia, które zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów.

Przeczytaj więcej: Cukier - biała śmierć? Jak działa na nasz organizm

2. Sól kuchenna

Sól kuchenna to powszechny składnik diety, ale zwykle używany jest w nadmiarze, To sprzyja rozwojowi wielu rodzajów nowotworów Udowodniono naukowo, że nadmiar soli wpływa na rozwór raka gardła i nosa oraz nowotworów układu pokarmowego. Ryzyko dotyczy także spożywania dużej ilości słonych, smażonych produktów.

Przeczytaj także: Sól bocheńska - jakie ma właściwości?

3. Wędliny i wyroby garmażeryjne

Udowodniono naukowo, że duże ilości wędzonych oraz peklowanych wędlin i wyrobów garmażeryjnych zwiększają ryzyko rozwoju raka. Obecnie wędliny nie mogą pochwalić się prostym i zdrowym składem. Są zwykle głównie źródłem niezdrowego tłuszczu, soli i konserwantów. Niestety największe ryzyko dla zdrowia stanowią niebezpieczne dla zdrowia związki, które powstają podczas procesu wędzenia. Bardzo szkodliwe i rakotwórcze jest także spożywanie dużej ilości czerwonego mięsa. 

Przeczytaj także: Spożycie wędlin zwiększa ryzyko zachorowania na raka

4. Fast foody i produkty smażone na głębokim tłuszczu

Produkty smażone to jeden z głównych produktów rakotwórczych, Powód? Wysoka kaloryczność i tłuszcze trans - szczególnie rakotwórcze. Kolejnym problemem jest wielokrotnie podgrzewany tłuszcz na którym przygotowywane są potrawy - to sprzyja rozwojowi raka. W chipsach oraz mrożonych frytkach znajduje się niebezpieczny dla zdrowia akrylamid, który niezwłocznie należy wykluczyć z diety.

Przeczytaj także: Co się dzieje w twoim organizmie po zjedzeniu fast-food'u?

5. Jedzenie grillowane na węglu drzewnym

Przygotowania produktów do spożycie, tj. gotowanie, smażenie, pieczenie ma bezpośredni wpływ nie tylko na smak produktów spożywczych, ale także na ich szkodliwość. Grillowanie mięsa, ryb i warzyw także jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Największe ryzyko rozwoju raka dotyczy spożywania mięsa grillowanego na węglu drzewnym. W trakcie procesu grillowania do mięsa przenikają rakotwórcze związki, które kumulują się w organizmie i zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów.

Przeczytaj także: Jak powinno się grillować, by było zdrowo?

Zobacz także video: Walka z chorobą nowotworową

Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 21.02.2020,
Opublikowano: 21.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej