Tasiemiec uzbrojony – cykl rozwojowy, budowa, objawy zakażenia

Fot: Ana Blazic Pavlovic / fotolia.com

Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony to podobne do siebie pasożyty wywołujące tasiemczycę. Podobna jest ich budowa i cykl rozwojowy. Żywicielem pośrednim tasiemca uzbrojonego jest świnia, a uzbrojonego – krowa.

Tasiemiec jest pasożytem wywołującym tasiemczycę. Zakażenie tasiemcem wiąże się z pojawieniem się tego pasożyta w świetle przewodu pokarmowego, a przede wszystkim w jelicie cienkim. Tasiemiec uzbrojony jest rodzajem tasiemca, który nie ogranicza się tylko do przewodu pokarmowego i atakuje również inne narządy wewnętrzne.

Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony

U człowieka tasiemczyca wywołana jest najczęściej przez tasiemca nieuzbrojonego (Taenia saginata). Zdecydowanie rzadziej przez uzbrojonego (Taenia solium). Zdarzają się również nieliczne przypadki zakażeń tasiemcem karłowatym lub bruzdogłowcem szerokim. Tasiemiec nieuzbrojony w postaci dorosłej przybiera bardzo duże rozmiary. Może osiągnąć nawet 10 m długości. Postać uzbrojona jest zdecydowanie mniejsza, chociaż może osiągnąć 2–3 m. Tasiemiec uzbrojony, w przeciwieństwie do nieuzbrojonego, cechuje obecność haczyków. Inną różnicą pomiędzy tasiemcem nieuzbrojonym a uzbrojonym jest rodzaj żywiciela pośredniego. Żywicielem pośrednim tasiemca uzbrojonego jest świnia, a nieuzbrojonego – krowa.

Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony – jak można się zarazić?

W cyklu rozwojowym tasiemca dojrzałe trzony po oddzieleniu się od reszty ciała zostają wydalone. Zawierają zapłodnione jaja i z kałem dostają się do środowiska zewnętrznego. Kiedy przedostaną się do gleby i wody, zostają spożyte przez zwierzęta hodowlane, jak krowy i świnie. Z przewodu pokarmowego dostają się do krwi, a następnie osadzają się w mięśniach, gdzie tworzą się tzw. wągry, czyli larwalne postacie tasiemca, którymi następnie zaraża się człowiek, spożywając ich mięso w surowej formie. Larwa tasiemca uzbrojonego traci zdolność zarażenia człowieka po obróbce termicznej, dlatego podstawą profilaktyki tej choroby pasożytniczej jest unikanie spożycia surowego mięsa.

Cykl rozwojowy tasiemca uzbrojonego

Rezerwuarem i tzw. żywicielem ostatecznym tasiemca jest człowiek. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez spożycie surowego mięsa. Tasiemcem uzbrojonym można zarazić się, jedząc mięso wieprzowe. Ryzyko zakażenia tasiemcem nieuzbrojonym pojawia się po spożyciu surowego mięsa wołowego. Jest to jedyna różnica w cyklu rozwojowym tasiemca uzbrojonego i nieuzbrojonego.

Tasiemiec uzbrojony – objawy

Zarażenie tasiemcem rzadko daje silne objawy, często przez długi czas przebiega bezobjawowo. Może wystąpić ból brzucha o niezbyt dużym nasileniu. Ponadto zdarzają się nudności, wymioty czy biegunka. Bardzo groźnym powikłaniem inwazji pasożyta jest wągrzyca, czyli choroba wywołana przez tasiemca uzbrojonego, mogącego zlokalizować się w mózgu, oku, mięśniach lub w innych narządach wewnętrznych.

Tasiemiec uzbrojony po dostaniu się do organizmu człowieka może trafić do krwi i lokalizować się w narządach wewnętrznych. Tworzy tam wągry, mogące przetrwać w tych tkankach wiele lat, a następnie ulec zwapnieniu i obumarciu.

Najczęściej lokalizuje się w ośrodkowym układzie nerwowym, a konkretnie w korze mózgowej lub w podstawie mózgu, wywołując miejscowy stan zapalny i obrzęk tkanki mózgowej. Ponad połowa przypadków przebiega bezobjawowo, a objawy u pozostałych chorych zależą od lokalizacji larwy tasiemca uzbrojonego w tkance mózgowej. Objawy przypominają niekiedy te charakterystyczne dla guza mózgu – drgawki, zaburzenia świadomości, wzrost ciśnienia śródczaszkowego, objawy miejscowego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego – zaburzenia mowy, urojenia, amnezję, niedowłady. Rokowania w przypadku tasiemca uzbrojonego zlokalizowanego w mózgu są złe.

Tasiemiec uzbrojony w oku najczęściej umiejscawia się pod siatkówką. Również wywołuje stan zapalny i ucisk, co prowadzi do zaburzeń wzroku. Bardzo rzadko tasiemiec uzbrojony lokalizuje się w mięśniach szkieletowych, wywołując liczne zwapnienia wyczuwalne nieraz palpacyjnie oraz objawy przerostu mięśni. Czasami prowadzi do powstania guzków podskórnych. Nieliczne przypadki lokalizacji w mięśniu sercowym, płucach, jamie otrzewnej również prowadzą do powikłań w obrębie tych narządów.

Profilaktyka i diagnostyka tasiemca uzbrojonego

Człowiek może zorientować się, że został zarażony tasiemcem, dopiero gdy dostrzeże segmenty tasiemca (człony) w stolcu. Ze względu na to, że zakażenie tasiemcem zarówno nieuzbrojonym jak i uzbrojonym jest często początkowo bezobjawowe, a po czasie wywołuje bóle brzucha dość nieswoiste, nie jest łatwą jednostką chorobową do samodzielnego wychwycenia. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest stwierdzenie obecności jaj tasiemca w badaniu mikroskopowym kału. Z reguły niezbędne jest kilkukrotne przeprowadzenie badania, ponieważ aby określić morfologię tasiemca, należy natrafić na człon maciczny wydalanego tasiemca. Tylko ten fragment pozwala na zróżnicowanie tasiemca uzbrojonego z nieuzbrojonym. Badanie mikrobiologiczne umożliwia również zróżnicowanie tasiemczycy z innymi robaczycami.

Profilaktyka zakażenia tasiemcem uzbrojonym opiera się na prawidłowej obróbce mięsa wieprzowego, niespożywaniu go w formie surowej, ale również pozyskiwaniu ze sprawdzonych, zaufanych i przebadanych źródeł. Istotą profilaktyki tasiemczycy jest również mycie rąk i unikanie jedzenia niemytych owoców zerwanych w lesie.

Tasiemiec uzbrojony – leczenie

Leczeniem z wyboru jest prazykwantel podawany jednorazowo lub albendazol zażywany przez 3 dni. Inne postępowanie jest w przypadku wągrzycy wywołanej tasiemcem uzbrojonym z zajęciem mózgu, rdzenia kręgowego czy narządu wzroku. W tym przypadku leki przeciwpasożytnicze mogą nasilić objawy neurologiczne. Jeśli wągry są pojedyncze, zawsze rozważa się leczenie chirurgiczne.

Zobacz: Tasiemiec na utratę wagi? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 21.11.2017,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej