Szpiczak mnogi – choroba nowotworowa. Przyczyny i terapia choroby

Fot.: Ariel Skelley / Getty Images

Szpiczak mnogi to choroba polegająca na gromadzeniu plazmocytów wytwarzających monoklonalna immunoglobulinę. W jej leczeniu uwzględnia się nie tylko samego szpiczaka, ale też towarzyszące mu problemy zdrowotne. Dokładne przyczyny choroby nie zostały jeszcze rozpoznane. Rokowanie jest zależne od stopnia zaawansowania szpiczaka.

Szpiczak mnogi to choroba nowotworowa, której charakterystyczną cechą jest namnażanie się patologicznych komórek układu odpornościowego – plazmocytów. Powstają one w szpiku kostnym. Prawidłowe komórki układu immunologicznego wytwarzają immunoglobuliny wspomagające w zwalczanie infekcji. Tymczasem immunoglobuliny wytarzane przez plazmocyty u chorego na szpiczaka mnogiego nie spełniają swoich właściwych funkcji. Szpiczak mnogi najczęściej dotyczy mężczyzn, w większości przypadków występuje po 70. roku życia. Niewielki odsetek chorych to osoby poniżej 60. roku życia (5%) oraz poniżej 40. roku życia (2%).

Przyczyny szpiczaka mnogiego

Przyczyny szpiczaka mnogiego nie zostały jeszcze rozpoznane. Najprawdopodobniej duże znaczenie mają tutaj czynniki genetyczne oraz niektóre zakażenia wirusowe i bakteryjne. Istotne może być również narażenie na częsty kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi, takimi jak benzen, azbest czy składniki znajdujące się w środkach ochrony roślin. Nie bez znaczenia jest też prawdopodobnie długotrwała ekspozycja na promieniowanie jonizujące.

Szpiczak mnogi – rokowania

Podjęcie leczenia szpiczaka mnogiego z reguły pozwala uzyskać remisję i zwiększenie długości życia chorego. Gorsze są wyniki leczenia nawrotów. Zwykle przyczyną śmierci jest zakażenie. Zależnie od współistniejących czynników ryzyka, 5-letnie całkowite przeżycie udaje się osiągnąć w 40–80% przypadków. Rokowanie, zależnie od stopnia rozwoju choroby, określa się według międzynarodowego wskaźnika rokowniczego dla szpiczaka mnogiego. Średnio chorujący przeżywają:

  • I stopień – 62 miesiące,
  • II stopień – 45 miesięcy,
  • III stopień – 29 miesięcy.

Zobaczcie, czy warto zrobić badanie na obecność genów BRCA1 i BRCA2:

Zobacz film: Gen BRCA a nowotwory. Źródło: 36,6

Szpiczak – diagnostyka

By zdiagnozować szpiczaka mnogiego, wykonuje się również szereg badań, takich jak:

  • morfologia krwi obwodowej,
  • biopsja aspiracyjna,
  • morfologia szpiku i immunofenotyp,
  • badania cytogenetyczne oraz molekularne.

Sprawdzane jest również stężenie poszczególnych rodzajów białek w surowicy oraz poziom przeciwciał: prawidłowych (jest zmniejszony) i nieprawidłowych ( jest podniesiony).

Wyniki powyższych badań oraz rentgenowskie zdjęcie kości (RTG) pozwalają na określenie stopnia zaawansowania choroby:

  • I stadium – mała masa nowotworu, na zdjęciu RTG zmiany są niewidoczne lub dostrzegalne jest jedno ognisko nowotworu.
  • II stadium – średnia masa nowotworu, na zdjęciu RTG widać nieliczne ogniska nowotworu.
  • III stadium – duża masa nowotworu, na zdjęciu RTG widoczne liczne ogniska nowotworu.

Podczas diagnozy szpiczaka mnogiego należy różnicować z innymi chorobami, w tym m.in. gammapatiami monoklonalnymi, plazmocytozami poliklonalnymi oraz z przerzutami innych nowotworów do kości, tj. rakiem nerki, rakiem piersi, niedrobnokomórkowym rakiem płuca, rakiem stercza.

Leczenie szpiczaka mnogiego

Wybór sposobu leczenia należy do lekarza specjalisty. Osoby, u których choroba ma powolny, bezobjawowy przebieg (tzw. szpiczak „tlący”), z reguły podlegają jedynie obserwacji. Chorzy z pojedynczym guzem nowotworowym leczeni są promieniowaniem lub kieruje się ich na leczenie operacyjne. Chemioterapię można podawać osobom poniżej 65. roku życia. Stosuje się podczas niej takie leki, jak:

  • bortezomib,
  • talidomid,
  • deksametazon,
  • cyklofosfamid,
  • doksorubicyna,
  • melfalan,
  • prednizon,
  • lenalidomid.

Czasami chemioterapia wspierana jest przeszczepem autologicznych komórek krwiotwórczych. Są to komórki pochodzące z krwi obwodowej lub szpiku kostnego samego chorego.

Skuteczność chemioterapii po raz pierwszy ocenia się po jej trzech cyklach. Później – wg harmonogramu ustalonego przez lekarza na podstawie wyników poszczególnych badań. Leczenie zmienia się, gdy po dwóch cyklach choroba nadal postępuje.

Konieczne może być leczenie wspomagające:

przeciwdziałanie niewydolności nerek, m.in. podawanie leków obniżających stężenie białka w osoczu, nawadnianie chorego,

  • profilaktyka osteolizy (przerzutów nowotworów do kości), m.in. podawanie chorym bisfosfonianów,
  • leczenie podwyższonego poziomu wapnia we krwi (hiperkalcemii),
  • leczenie podniesionego stężenia białka całkowitego w osoczu (hiperproteinemii),
  • leczenie zaburzeń krzepnięcia,
  • terapia niedokrwistości,
  • łagodzenie objawów bólowych – stosuje się paracetamol, opioidy oraz radioterapię, wykluczone są niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • przeciwdziałanie zakażeniom – chorych szczepi się na pneumokoki i grypę, w niektórych przypadkach choremu dożylnie podaje się przeciwciała.

Bibliografia:

1. Interna Szczeklika, Kraków 2014,

2. A. Dmoszyńska, Postępy w rozpoznawaniu szpiczaka plazmocytowego oraz rekomendacje dotyczące leczenia

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 09.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej