Szkarlatyna u dorosłych – zakażenie, objawy, leczenie i powikłania

Fot.: inesbazdar / stock.adobe.com

Szkarlatyna, zwana inaczej płonicą, jest chorobą typową dla wieku dziecięcego, choć może dotknąć również osoby dorosłe. Jej objawami są zazwyczaj wysoka gorączka, silne bóle brzucha, ból oraz stan zapalny gardła, a także powiększenie węzłów chłonnych w okolicach szyi.

Szkarlatyna (łac. scarlatina) zwana jest również płonicą. To choroba wywołana infekcją bakteriami paciorkowca grupy A, na którego infekcje najczęściej podatne są dzieci. Choroba jest rozpowszechniona na całym świecie i może wywoływać szereg niebezpiecznych powikłań.

Szkarlatyna – charakterystyka choroby

Szkarlatyna jest stosunkowo powszechną chorobą, okres zachorowań przypada zazwyczaj na jesień oraz zimę. W Polsce śmiertelność wynosi mniej niż 1%, choć jeszcze przed wybuchem II wojny światowej oscylowała wokół 25%. Do zakażeń paciorkowcem beta-hemolizującym z grupy A dochodzi drogą kropelkową. Paciorkowce roznoszą chorzy na szkarlatynę oraz osoby, u których objawy kliniczne choroby ustąpiły, ale nadal są rezerwuarem bakterii. Do zakażeń szkarlatyną może dojść poprzez kontakt patogenu z błonami śluzowymi gardła oraz uszkodzoną skórą. Pierwsze objawy od momentu zakażenia ujawniają się w dość krótkim czasie od 1 do 5 dni.

Objawy szkarlatyny u dorosłych

Szkarlatyna u osób dorosłych ma z reguły ostrzejszy przebieg niż u dzieci. Jak informują lekarze, wśród typowych objawów szkarlatyny najczęściej dochodzi do:

  • bardzo wysokiej gorączki, która może sięgać 39–40°C,
  • silnego bólu brzucha,
  • bólu i zaczerwienienia gardła (czasami wraz z nitkowatymi wybroczynami),
  • nudności,
  • wymiotów,
  • wysypki na tułowiu oraz kończynach,
  • rozbicia i osłabienia,
  • powiększenia węzłów chłonnych w okolicach szyi,
  • powiększenia migdałków wraz z białym nalotem,
  • szarego nalotu na języku, który z czasem przybiera malinowy kolor.

Zobacz film: Szkarlatyna - objawy i leczenie. Źródło: 36,6

W przypadku szkarlatyny u dorosłych nie muszą występować wszystkie wymienione objawy. Część może pojawić się jednocześnie lub następować po sobie. Z uwagi na różne zespoły symptomów płonica u dorosłych sprawia niekiedy problemy diagnostyczne. Czasami objawy choroby do złudzenia przypominają silne reakcje alergiczne, a wysypka jest mocno nasilona. Szkarlatyna u dorosłych ma ostrzejszy przebieg niż u dzieci. W skrajnych sytuacjach wywołuje zaburzenia układu krążenia, utratę przytomności, a także zapalenia mięśnia sercowego. Może doprowadzić również do powiększenia wątroby i śledziony oraz szmerów skurczowych nad sercem. Zdarza się, że u dorosłych przybiera postać septyczną. Charakterystyczne dla niej są wówczas poważne zmiany w gardle, wraz z martwicą tkanek dna jamy ustnej, sepsą oraz bakteriemią.

Powikłania szkarlatyny u dorosłych

Niebezpieczne powikłania po szkarlatynie u dorosłych grożą osobom z toksycznym i ostrym przebiegiem choroby. Najczęściej obejmują paciorkowcowe zapalenie stawów, ropne zapalenie węzłów chłonnych, gorączkę reumatyczną, zapalenie ucha środkowego oraz kłębuszkowe zapalenie nerek.

Diagnostyka szkarlatyny

Ze względu na wysokie ryzyko pomyłki diagnostycznej, nietypowy przebieg szkarlatyny wymaga pogłębionych badań diagnostycznych. W łagodnych i typowych postaciach choroby odbywa się to zazwyczaj na podstawie zaobserwowanych objawów. Diagnostyka obejmuje również wymaz z tylnej ściany gardła oraz z migdałków. Dzięki temu można jednoznacznie stwierdzić obecność paciorkowców powodujących szkarlatynę. Badania w przypadku podejrzeń szkarlatyny u dorosłych skupiają się również na analizie laboratoryjnej krwi. W standardowej morfologii surowicy krwi u osób zarażonych paciorkowcami dochodzi do zwiększonego poziomu neutrofilów (najliczniejszej grupy białych krwinek układu odpornościowego – NEUT). Charakterystyczny jest także dodatni odczyn antystreptolizyny (w skrócie ASO, badanie w podejrzeniu infekcji paciorkowcami), podniesiony odczyn Biernackiego (OB).

Leczenie szkarlatyny u dorosłych

Typową metodą leczenia szkarlatyny jest terapia dziesięciodniowa. Nazwa tej metody leczenia bierze się z okresu stosowania leków, którymi są antybiotyki. Ich dawkowanie musi być bardzo dokładne i odbywać się zawsze o tej samej porze. Farmakoterapia wykazuje wysoką skuteczność, lecz musi być prowadzona stale i równolegle. Polega zazwyczaj na stosowaniu penicylin lub cefalosporyny. U osób uczulonych na penicylinę podaje się zamiennie makrolidy. W ciężkich przypadkach terapia trwa dłużej, do ok. 14 dni. Ważne jest, aby samemu nie przerywać leczenia, ponieważ może dojść do niepełnego wyleczenia szkarlatyny oraz nieświadomego wyhodowania szczepów bakterii opornych na działanie dostępnych antybiotyków.

W czasie leczenia szkarlatyny u dorosłych zaleca się częste nawadnianie organizmu oraz zażywanie leków przeciwgorączkowych w celu zbicia znacznie podwyższonej temperatury ciała. Powikłania oraz nawroty choroby wymagają jak najszybszej hospitalizacji, ponieważ mogą zagrażać życiu. W czasie leczenia oraz krótko po jego zakończeniu należy unikać kontaktów z ludźmi, ponieważ istnieje bardzo wysokie ryzyko ich zarażenia. 

Zobacz film: Czym jest sepsa? Źródło: Bez recepty

Data aktualizacji: 18.07.2019,
Opublikowano: 08.12.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej