Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?

Fot. RosetteJordaan / Getty Images

Suszone owoce to bardzo dobry sposób na urozmaicenie śniadania lub podwieczorku. Pasują do owsianki lub płatków, są uznawane za zdrową przekąskę, którą z powodzeniem można zastąpić słodycze. Warto pamiętać, że suszone owoce to produkt wysokoenergetyczny, ponieważ w 100 gramach zawierają około 300–400 kalorii. Z drugiej strony poza sporą ilością cukru suszone owoce mają wiele zdrowych składników.

Suszone owoce zawierają przede wszystkim błonnik, witaminy oraz potas i miedź. Właściwości suszonych owoców wiążą się przede wszystkim ze zbawiennym ich wpływem na układ trawienny – są polecane na zaparcia i problemy żołądkowe. Taka przekąska to również sposób na dodanie energii, potrzebnej szczególnie po przebudzeniu. Suszone owoce południowe, takie jak bakalie, poprawiają odporność i korzystnie wpływają na pracę serca. Niestety warto wiedzieć, że producenci dodają do owoców kwas siarkowy oraz konserwanty, aby przedłużyć ich termin ważności. Dlatego najlepiej zrobić samodzielnie zdrowe, suszone owoce, które nie będą zawierały składników konserwujących i sztucznych barwników.

Czy suszone owoce są zdrowe?

Suszone owoce to przekąska, która ma zarówno zalety, jak i wady. Z jednej strony mają wiele cennych składników odżywczych, a z drugiej charakteryzują się dużą zawartością kalorii i cukru. Do zalet suszonych owoców należą:

  • wysoka zawartość błonnika,
  • zawierają wiele witamin: B1, C, kwas foliowy,
  • regulują ciśnienie krwi,
  • zawierają potas i wapń, dobrze wpływają na stan kości,
  • suszone owoce aronii, śliwek i jagód zawierają dużo antyoksydantów,
  • suszone owoce żurawiny bardzo dobrze sprawdzają się po treningu, ponieważ dodają energii.

Wśród najzdrowszych suszonych owoców można wymienić: śliwki, morele, daktyle i żurawinę. Na niekorzyść suszonych owoców ze sklepu przemawiają przede wszystkim konserwanty, barwniki i siarka, a także spora ilość węglowodanów.

W Polsce popularne są suszone owoce goji, które polecane są przez dietetyków. Zawierają sporo selenu, witaminę E oraz cynk i potas, jednak ich minusem jest bardzo duża kaloryczność (około 370 kalorii w 100 gramach).

Suszone owoce są zdrowe, ale tylko wtedy, jeżeli spożywane są z umiarem i wybierane są odpowiednie ich rodzaje. Przykładowo suszone owoce bananów smażone są w głębokim tłuszczu, co sprawia, że są bardzo niezdrowe i działają niekorzystnie na poziom cholesterolu. Zdecydowanie najlepiej wybierać suszone owoce bez cukru, które można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Mało cukru zawierają także suszone owoce malin, żurawiny oraz aronii. Suszone owoce mogą być polecane na odchudzanie, ale tylko wtedy, jeśli traktowane są jako dodatek lub przekąska zamiast niezdrowych ciastek czy słonych chipsów. To również polecana przekąska dla dzieci, którą rodzice mogą podawać swoim pociechom zamiast słodyczy. Ilość spożywanych suszonych owoców należy kontrolować i dostosować ją do własnej aktywności. Najlepiej jest spożywać je rano, jako dodatek do śniadania lub po ćwiczeniach fizycznych, w celu uzupełnienia energii. Natomiast osoby na ścisłej diecie odchudzającej powinny sięgać po surowe owoce, które zawierają mniej cukru, a więcej wody, chociaż również w określonych ilościach.

Suszone owoce: metody suszenia

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zrobić suszone owoce samodzielnie, zamiast kupować gotowe mieszanki ze sklepów. Przepisów na suszone owoce jest wiele, jednak najprostszym domowym sposobem jest suszenie owoców w piekarniku, przy czym warto pamiętać, że do tego celu najlepiej nadają się jabłka, śliwki i gruszki. Miękkie owoce można zostawić w skórce (po dokładnym umyciu), natomiast te twardsze należy obrać. Kolejnym krokiem jest wydrążenie gniazd nasiennych i pokrojenie owoców w plastry lub ćwiartki. Aby owoce nie ściemniały, dobrze jest włożyć je do miski z wodą i kwasem cytrynowym. Piekarnik należy nagrzać do około 50 stopni i włożyć owoce. Po całym procesie skórka powinna być lekko pomarszczona, a owoce dosyć twarde. W ten sposób powstają suszone owoce bez konserwantów, które są zdrowe i pełne substancji odżywczych. Do suszenia owoców można wykorzystać także specjalne suszarki do żywności.

Własnoręcznie przygotowane suszone owoce są niesiarkowane i pełne smaku, dlatego warto raz na jakiś czas je zrobić. Można także samodzielnie przygotować mieszankę suszonych owoców, którą można potraktować jako przekąskę. Bardzo ważne jest przechowywanie suszonych owoców. Powinny być zamknięte w hermetycznym pojemniku.

Producenci żywności używają zupełnie innych metod suszenia owoców, które niekoniecznie są zdrowe. Przede wszystkim dodają sporo konserwantów, barwników i siarki. Niektóre owoce poddawane są liofilizacji, czyli zamrożeniu, a następnie usunięciu wody (bez rozmrażania). Produkty liofilizowane uznawane są za zdrowe, ponieważ nie dodaje się do nich substancji konserwujących. W sklepach można także znaleźć ekologiczne suszone owoce, które są droższe, ale zawierają więcej składników odżywczych.

Jak wykorzystać suszone owoce w kuchni? Zobacz wideo:

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 16.12.2020,
Opublikowano: 16.12.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej