Streptococcus agalactiae - co to jest? Jakie daje objawy i jak leczyć?

Fot: humonia / gettyimages.com

Streptococcus agalactiae to bakteria zaliczana do paciorkowców , która naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Mimo to zdarzają się sytuacje, gdy patogen może być niebezpieczny dla zdrowia. Kiedy i dla kogo bakteria może być groźna?

Streptococcus agalactiae lub paciorkowiec typu B lub paciorkowiec bezmleczności to bakteria, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie (szacuje się, że ma ją ok. 30 proc. populacji). Najczęściej bytuje w jamie ustnej oraz jelitach. Choć nie jest groźna dla zdrowia, to "przeniesiona" z układu pokarmowego staje się niebezpieczna.

Streptococcus agalactiae - jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową. Zdaniem badaczy bakteria pochodzi od zwierząt i może się znajdować np. w niepasteryzowanym mleku. Czasem zdarza się, że bakteria zostanie przeniesiona z okolic odbytu do pochwy. Taka infekcja może być szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Jeśli bakteria przedostanie się przez wody płodowe do dziecka może wywołać przedwczesny poród, a u noworodków sepsę lub zapalenie płuc.

Streptococcus agalactiae - objawy

Infekcja streptococcus agalactiae zazwyczaj kumuluje się w obrębie układu moczowego. Do najbardziej charakterystycznych objawów należą ból i pieczenie podczas oddawania moczu, ból podbrzusza, krew w stolcu, a także zapalenie endometrium u kobiet. Dodatkowo infekcja może:

  • przyczynić się do odczuwania bólu podczas seksu;
  • wywoływać upławy z pochwy;
  • wywoływać bolesną erekcję u mężczyzn.

Warto zaznaczyć, że w grupie ryzyka znajdują się tylko kobiety w ciąży, ale również osoby przewlekle chore. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które mają cukrzycę lub choroby układu sercowo-naczyniowego.

Streptococcus agalactiae - diagnoza

Aby potwierdzić infekcję Streptococcus agalactiae konieczne jest wykonanie badania mykologicznego. Materiał do testów stanowi przede wszystkim wydzielina z pochwy. W niektórych przypadkach wymaz pobiera się także z cewki moczowej.

Ze względu na to, że bakteria może być niebezpieczna dla kobiet w ciąży i dzieci w 37 tygodniu ciąży każda przyszła mama ma wykonywany test w kierunku zarażenia Streptococcus agalactia. 

Streptococcus agalactiae - leczenie

Zakażenia Streptococcus agalactiae leczy się przede wszystkim antybiotykami. Do najczęściej przepisywanych leków należą te na bazie ampicyliny, amoksycyliny lub penicyliny. Dodatkowo kobietom zaleca się stosowanie - dopochwowo - kwasu borowego.

Trzeba jednak podkreślić, że do zakażenia układu płciowego dochodzi w sytuacji, gdy bakterii jest naprawdę bardzo dużo. Infekcja może doprowadzić do zmiany ph pochwy. Najlepszym sposobem na uniknięcie infekcji jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, tj. dbanie o utrzymanie właściwego ph oraz noszenie czystej bielizny wykonanej z materiału, który przepuszcza powietrze.

Dlaczego kobiety częściej zmagają się infekcjami intymnymi? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego kobiety częściej zmagają się infekcjami intymnymi? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 30.05.2020,
Opublikowano: 30.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej