Staw biodrowy – budowa. Skąd się bierze ból w pośladku lub pachwinie?

Fot.: twinsterphoto / stock.adobe.com

Staw biodrowy to jeden z największych stawów ludzkiego organizmu. Umożliwia np. utrzymanie prostej pozycji podczas stania. Ból w okolicach stawu biodrowego dotyka, szczególnie osoby po 60 roku życia, ale może pojawić się także u osób młodych – poniżej 35 roku życia. Najczęściej ma on związek z przeciążeniami, przykurczami lub chorobą zwyrodnieniową.

Przyczyną bólu stawu biodrowego może być nie tylko wiek, ale również choroba ogólnoustrojowa (np. nadwaga, cukrzyca), uraz lub wada anatomiczna. Wcześnie wdrożone leczenie (ćwiczenia i rehabilitacja) pomoże pozbyć się dolegliwości i przywrócić dawną jakość życia. W przeciwnym razie konieczne może się okazać przeprowadzenie operacji i wstawienie sztucznego stawu biodrowego.

Staw biodrowy – budowa

Budowa stawu biodrowego nie jest skomplikowana. Jest to staw kulisty, który składa się z głowy kości udowej oraz z panewki stawu biodrowego kości miednicznej. Oba elementy pokrywa chrząstka szklista, która umożliwia ruszanie stawem, a co najważniejsze pozwala to robić bezboleśnie i swobodnie. Anatomia stawu biodrowego umożliwia: odwodzenie, przywodzenie, zginanie, prostowanie i rotację. Ponadto wspierają go mięśnie i więzadła. Jest on duży, dlatego mięśnie na niego działające muszą stanowić solidną grupę. Zalicza się do nich m.in. mięsień prosty uda, mięsień biodrowo-lędźwiowy, pośladkowy wielki, przywodziciel wielki i wiele innych. Warto podkreślić, że również kość udowa, której głowa wchodzi w skład stawu, jest najdłuższa i najcięższa w ludzkim organizmie. Z kolei druga część, czyli panewka, to część miednicy, która wraz ze stawami tworzy obręcz kończyny dolnej. To właśnie te struktury zapewniają człowiekowi podstawową motorykę ciała.

Gdy staw biodrowy boli – ból w pośladku i pachwinie

Ból stawu biodrowego często jest nawracający i nasila się szczególnie po wzmożonej aktywności. Może występować również w nocy, podczas snu. Doskwiera szczególnie po wewnętrznej i zewnętrznej stronie biodra, a także promieniuje do pośladka, pachwiny i kolan. Może mieć wiele przyczyn. Najczęściej związany jest z przeciążeniem tkanek miękkich, np. poprzez dźwiganie, nadwagę, niewłaściwą lub nadmierną aktywność lub zbyt długie stanie. Nadwyrężenie stawu biodrowego jest jednak chwilowe i po odpoczynku mija. Nie jest groźne, jednak należy pamiętać, że regularne przeciążanie go może skutkować stanem chorobowym. Dotykają go także zwyrodnienia. W wyniku zmniejszania się lub całkowitej utraty chrząstki pojawia się nie tylko ból, ale również sztywność, a nawet ograniczenie ruchów. Choroba zwyrodnieniowa wiąże się z wiekiem i najczęściej dotyka osób starszych, ale może pojawić się także u osób przed 60 rokiem życia i być związana z przeciążeniami, urazami, a także czynnikami genetycznymi i chorobami ogólnoustrojowymi (np. cukrzyca, choroby endokrynologiczne). Ból w pośladku i w pachwinie związany ze stawem biodrowym może być też spowodowany przykurczami mięśni. Pojawiają się one głównie u osób, które pozostają unieruchomione przez dłuższy czas. Mogą dotyczyć także tych, którzy nie uprawiają regularnie sportu. Bolący staw biodrowy może także wynikać z dawnego urazu m.in. skręcenia lub zwichnięcia stawu. Ponadto może wskazywać także na inne choroby, np. dyskopatie. Ucisk przepukliny krążka międzykręgowego na nerw kulszowy powoduje ból stawu, a także inne objawy, m.in. drętwienie, mrowienie, zaburzenia czucia.

Staw biodrowy – leczenie

Leczenie stawu biodrowego jest konieczne, aby pozbyć się bólu, a także poprawić jego ruchomość, która w konsekwencji poprawi jakość życia osoby chorej. Najczęściej pierwszym zaleceniem specjalisty jest odpoczynek, który pomoże tym, u których ból wynika z przeciążeń. W leczeniu stosowana jest także farmakoterapia – leki przeciwbólowe, niesterydowe leki przeciwzapalne, a także te zawierające np. kwas hialuronowy, który odbudowuje chrząstkę stawową. Dużą rolę odgrywają także ćwiczenia na staw biodrowy. Ważny jest stretching, który polega na rozciąganiu przykurczonych mięśni. Takie działania skutecznie uelastyczniają i poprawiają ukrwienie. Ponadto stosowana jest także kinezyterapia i kinesiotaping, czyli plastrowanie. Na staw biodrowy wskazana jest rehabilitacja. Stosuje się najczęściej krioterapię, ultradźwięki, elektroterapię, laseroterapię oraz pole magnetyczne. Jednak gdy dolegliwości nie mijają, specjaliści decydują się także na sztuczny staw biodrowy. Operacja polega na wstawieniu endoprotezy, która umożliwia odzyskanie dawnej jakości życia. Taka protezoplastyka stawu biodrowego nie jest rozwiązaniem idealnym – endoproteza zużywa się i po kilku lub kilkunastu latach należy wykonać reoperację.

Zobacz film: Kiedy do ortopedy, a kiedy do fizjoterapeuty? Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. mgr Agnieszka Witke, mgr Tomasz Kochański „Staw biodrowy

Data aktualizacji: 20.02.2018,
Opublikowano: 20.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej