Staw biodrowy – budowa, przyczyny dolegliwości, leczenie i ćwiczenia

Fot: Jan-Otto / gettyimages.com

Staw biodrowy pełni bardzo ważną rolę w procesie utrzymywania równowagi, zachowania pozycji stojącej oraz w chodzeniu i biegu. Poddawany jest dużym obciążeniom, które często powodują zmiany zwyrodnieniowe. Odpowiednie ćwiczenia i rehabilitacja pomagają długo utrzymać sprawność.

Stawy biodrowe, łącząc tułów z kończynami dolnymi, przenoszą duże obciążenia. Pracujące powierzchnie stawowe z biegiem lat ulegają stopniowej degeneracji, co jest najczęstszą przyczyną zwyrodnienia i dolegliwości. Odpowiednia profilaktyka i ćwiczenia, a w koniecznych wypadkach leczenie operacyjne, pozwalają na odzyskanie komfortu życia i normalne funkcjonowanie.

Budowa i działanie stawu biodrowego

Staw biodrowy jest stawem kulistym, utworzonym przez panewkę kości biodrowej i głowę kości udowej. Pozwala na zginanie i prostowanie, odwodzenie i przywodzenie oraz rotację zewnętrzną i wewnętrzną kończyny dolnej. Ruchomość stawu jest bardzo duża. Jego prawidłowe funkcjonowanie możliwe jest dzięki chrząstkom, więzadłom i mięśniom stabilizującym go i zapobiegającym zwichnięciom. Dodatkowe wzmocnienie i ograniczenie nadmiernych ruchów zapewnia więzadło głowy kości udowej, łączące ją z dnem panewki.

Dysplazja stawu biodrowego u noworodków i niemowląt

Dysplazja stawu biodrowego jest wadą wrodzoną, która pojawia się u kilku procent noworodków. Polega na niedostatecznym wykształceniu się lub deformacji obrąbka stawowego (chrząstki zlokalizowanej na obrzeżu panewki), przez co głowa kości udowej ma nadmierną ruchomość. Wynika z czynników genetycznych, nieprawidłowego ułożenia płodu w macicy, małowodzia albo problemów pojawiających się w okresie okołoporodowym.

Podczas wzrostu dziecka może utrwalać się nieprawidłowe położenie uda, co ostatecznie prowadzi do ograniczeń ruchomości, koślawości kończyn dolnych oraz jest przyczyną powstawania zmian zwyrodnieniowych. Badania profilaktyczne (w tym diagnostykę ultrasonograficzną – USG) prowadzi się u wszystkich noworodków, starając się jak najwcześniej wdrożyć postępowanie sprzyjające prawidłowemu rozwojowi stawów. Polega ono na szerokim pieluszkowaniu i układaniu dziecka na brzuszku. W sytuacjach wymagających leczenia zakłada się dziecku specjalne poduszki, szyny stabilizujące albo uprzęże, które wymuszają prawidłową pozycję kończyn dolnych. W niektórych wypadkach podejmuje się decyzję o leczeniu operacyjnym.

Bóle stawu biodrowego

Utrudniające poruszanie się, nawracające bóle stawu biodrowego to najczęściej objaw postępującego z wiekiem zwyrodnienia. Bezpośrednią przyczyną jest zużywanie się chrząstek wyściełających powierzchnie stawowe i stopniowe zmniejszanie się ilości mazi stawowej. Powoduje to powstawanie niewielkich zmian zapalnych, mikrourazów kości lub wylewów krwi do jamy stawu, a następnie tworzenie się zwapnień i wyrośli kostnych.

Chory ze zwyrodnieniem odczuwa głównie ból w okolicy biodra, który może promieniować do pośladka lub wzdłuż uda do kolana. Dolegliwości nasilają się po dłuższym staniu, chodzeniu albo siedzeniu w wymuszonej pozycji. Okresy zaostrzenia przeplatają się z czasowym zmniejszeniem dolegliwości. Zakres ruchów kończyny stopniowo się zmniejsza. W zaawansowanej chorobie ból może być nawet tak silny, że uniemożliwia samodzielne chodzenie. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi zwyrodnienia są m.in.:

  • przeciążanie stawów w związku z ciężką pracą fizyczną albo intensywnym uprawianiem sportów, np. biegowych,
  • wymuszona pozycja w pracy,
  • koślawość lub szpotawość kończyn dolnych,
  • wady postawy (np. skrzywienia kręgosłupa),
  • schorzenia reumatoidalne i inne choroby układowe,
  • przebyte urazy miednicy lub kończyn dolnych,
  • zaburzenia hormonalne.

Skutki urazów w obrębie stawu biodrowego

Najczęstsze zmiany pourazowe w obrębie stawu biodrowego to:

  • złamanie szyjki kości udowej – ta część kości ulega z wiekiem największemu odwapnieniu i osłabieniu, w związku z czym upadek osoby starszej często kończy się tego typu uszkodzeniem,
  • tzw. złamanie centralne panewki kości biodrowej – pęknięcie panewki wynikające z nagłego „wbicia” się w nią głowy kości udowej – najczęściej w trakcie wypadku komunikacyjnego,
  • zerwanie więzadła głowy kości udowej – stan ten prowadzi najczęściej do jej jałowej martwicy, jest skutkiem podwichnięcia lub zwichnięcia stawu biodrowego.

Leczenie i ćwiczenia usprawniające staw

Profilaktyka rozwoju zwyrodnienia stawu biodrowego i jego terapia to przede wszystkim wyeliminowanie lub ograniczenie nadmiernego obciążenia stawu, ćwiczenia i stosowanie wkładek ortopedycznych korygujących wady postawy. Właściwa higiena pracy, regularny odpoczynek oraz zmniejszenie nadwagi pozwalają na poprawę stanu zdrowia i unikanie zaostrzeń. W porozumieniu z lekarzem wdraża się rehabilitację ruchową, kinezy- i fizykoterapię, co pozwala nie tylko na zmniejszenie bólu, ale również na zachowanie lub odtworzenie możliwie dużego zakresu ruchów w stawie biodrowym.

W przypadku bardzo zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych, złamań w obrębie stawu biodrowego albo martwicy głowy kości udowej chorego często kwalifikuje się do zabiegu wszczepienia endoprotezy, która po okresie intensywnej rehabilitacji umożliwia powrót do normalnego życia.

Zobacz nasz i dowiedz się jak działa układ kostny 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36.6.

Data aktualizacji: 06.08.2018,
Opublikowano: 06.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej