Sprawdzone domowe sposoby na kaszel oskrzelowy

Fot: dima_sidelnikov / gettyimages.com

Kaszel oskrzelowy to główny objaw pojawiający się przy zapaleniu oskrzeli. Chory podczas napadu kaszlu odkrztusza gęstą wydzielinę i odczuwa ból w klatce piersiowej. Istnieje wiele domowych rozwiązań łagodzących ten uciążliwy objaw.

Zapalenia górnych dróg oddechowych są jednym z najczęstszych powodów wizyt lekarskich. W większości przypadków schorzeniom tym towarzyszy kaszel będący fizjologicznym odruchem obronnym organizmu, skierowanym przeciw czynnikom drażniącym błonę śluzową dróg oddechowych. W przypadku zapalenia oskrzeli pojawia się tzw. kaszel oskrzelowy. W jego leczeniu sprawdzają się domowe sposoby, takie jak inhalacje, ziołowe napary i syropy.

Czym jest kaszel oskrzelowy?

Kaszel oskrzelowy jest mechanizmem oczyszczania dróg oddechowych. Jest to swoisty odruch wyzwalany głównie przez pobudzenie tzw. punktów kaszlowych. Jest jednym z pierwszych symptomów zapalenia oskrzeli. Podczas aktu kaszlowego szybkość strumienia powietrza w oskrzelach dochodzi do 30 m/s.

Jaki kaszel jest przy zapaleniu oskrzeli?

Kaszel przy zapaleniu oskrzeli jest początkowo suchy, napadowy i męczący, a następnie przechodzi w wilgotny, z odkrztuszaniem wydzieliny śluzowej lub ropnej. Nierzadko towarzyszy mu uczucie bólu za mostkiem, a silne ataki mogą nawet powodować wymioty.

Zobacz film: Zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie. Źródło: 36,6.

Pełny powrót do zdrowia następuje dopiero po 3–4 tygodniach. Zdarzają się też przypadki, kiedy kaszel po zapaleniu oskrzeli utrzymuje się miesiącami. Do ataków kaszlu predysponuje zmiana temperatury otoczenia, wdychanie zanieczyszczonego powietrza i duży wysiłek fizyczny. Jest on konsekwencją poinfekcyjnej nadwrażliwości oskrzeli z powodu wolno przebiegającego procesu odbudowywania zniszczonego w trakcie infekcji aparatu śluzowo-rzęskowego.

Domowe sposoby na kaszel oskrzelowy

Chorym z mokrym kaszlem zaleca się stosowanie leków rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających odkrztuszanie. W przypadku suchego i uporczywego kaszlu powinno się stosować leki przeciwkaszlowe. Można się też wspomagać domowymi sposobami na kaszel oskrzelowy.

Pomocne w łagodzeniu kaszlu oskrzelowego u dziecka jest oklepywanie pleców. Najlepiej przeprowadzać je zaraz po przebudzeniu, ponieważ podczas snu w drogach oddechowych zbiera się największa ilość wydzieliny. Dobrze jest też oklepać plecy przed spaniem, co podnosi jego komfort. Nie oklepuje się pleców zaraz po posiłku, bo może to wywołać wymioty. Do wykonania tego zabiegu dłoń składa się w łódkę, aby jej wewnętrzna część zawierała tzw. poduszkę powietrzną, która amortyzuje uderzenia. Najlepszym ułożeniem chorego jest leżenie na brzuchu z głową znajdującą się niżej niż plecy, co sprzyja spływaniu wydzieliny. Nie należy oklepywać gołego ciała. Do zabiegu najlepiej ubrać cienką koszulkę.

Oklepywanie przeprowadza się w kierunku karku, omija się okolice kręgosłupa. Zabieg ułatwi usunięcie wydzieliny z oskrzeli, kiedy będzie wykonywany energiczne i miarowo. U małych dzieci powinien trwać do 4 minut.

Nawadnianie organizmu w kaszlu oskrzelowym

W trakcie choroby zalecane jest picie dużej ilości płynów. Powinno się spożywać przegotowaną lub niegazowaną wodę mineralną i herbaty ziołowe. Doskonale na kaszel oskrzelowy sprawdza się napar z kurkumy. Łyżeczkę kurkumy miesza się z połową łyżeczki kminku, po czym zalewa 200 ml gorącej wody i odstawia pod przykryciem na 10 minut. Napar można dosłodzić miodem wedle uznania.

Innym sposobem na uporczywy kaszel po zapaleniu oskrzeli jest mieszanka ziołowa o działaniu przeciwzapalnym, rozluźniającym i wykrztuśnym, składająca się z połączonych w równych proporcjach następujących ziół: prawoślaz, żywokost, gwiazdnica (ptasie ziele), dziewanna i lobelia. Napar łagodzi podrażnione stanem zapalnym oskrzela, rozrzedza wydzielinę i zmniejsza częstotliwość ataków kaszlu. Szklanką wrzątku zalewa się 2 łyżeczki ziół, zaparza przez 5–10 minut pod przykryciem i odcedza. Dzienne spożycie naparu przez dorosłych to 1 szklanka 3 razy dziennie, a w przypadku dzieci połowa tej dawki.

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję

Uciążliwe drapanie w gardle zminimalizuje herbata imbirowa. Do jej przygotowania potrzebne są 3 łyżki drobno startego świeżego korzenia imbiru, 0,5 l wody i miód bądź syrop z malin do smaku. Imbir zalewa się wodą i gotuje na wolnym ogniu przez około 20 minut. Następnie wywar przelewa się przez sitko, dodaje miód lub syrop malinowy i spożywa po szklance, rano i wieczorem.

Warunki łagodzące kaszel oskrzelowy

Należy zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym przebywa chory – często je wietrzyć, aby zapewnić dostęp do świeżego powietrza, i utrzymywać optymalną temperaturę (około 22°C). Warto zadbać o nawilżenie powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym. W tym celu można położyć na grzejniku mokry ręcznik lub umieścić pod kaloryferem pojemniki z wodą. W sklepach dostępne są też specjalne nawilżacze powietrza. Można raz na jakiś czas rozpylić mgiełkę z wody morskiej.

Dobre efekty przynosi inhalacja solą fizjologiczną i olejkami eterycznymi. Poleca się olejek eukaliptusowy, lawendowy, z drzewa sandałowego i herbacianego, rozmarynu, majeranku, kopru włoskiego lub sosny. Inhalacje można przeprowadzać z zastosowaniem ziół, takich jak szałwia, rumianek i podbiał. Wykonuje się je przy użyciu nebulizatora lub wdychając parę wydobywającą się z naczynia z gorącą wodą.

Syrop na kaszel oskrzelowy

Dużą popularnością cieszą się syropy na kaszel oskrzelowy. Jednym z nich jest syrop z cebuli. Należy obrać i drobno posiekać 2 cebule, wsypać je do miseczki, zasypać obficie cukrem i dodać 2 łyżki miodu. Mieszankę przykrywa się i odstawia na 5 godzin, aż cebula puści sok, który należy odcedzić. Syrop spożywa się po łyżeczce, co 2–3 godziny.

Zobacz film: Domowe sposoby na przeziębienie. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Zieliński R., Zakrzewska A., Ostre infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci —podział morfologiczny, diagnostyka i terapia, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2010, 4(5), s. 366–371.

2. Batura-Gabryel H., Kaszel – trudny problem kliniczny, „Nowa Medycyna”, 2012, 1, s. 7-9.

3. Treben M., Apteka Pana Boga. Porady i praktyka stosowania ziół leczniczych, Warszawa, Ex Libris, 2015.

4. Danysz A., Kwieciński A., Kaszel - klasyfikacja i leczenie, „Farmaceutyczny Przegląd Naukowy”, 2007, 1, s. 21-23.

5. Jung A., Maślany A., Przewlekły kaszel u dzieci – problem diagnostyczny i terapeutyczny, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2012, 8(2), s. 97-100.

6. Leśnicka M., Zielska, zioła i ziółka, Gdańsk, Tower Press, 2000.

Data aktualizacji: 12.12.2018,
Opublikowano: 13.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej