Spożycie wędlin a ryzyko zachorowania na nowotwór. To ma związek
Fot. Kadr z filmu Co nas truje?
Czy wędliny można jeść bezkarnie? Okazuje się, że nie! Co więcej normy spożycia wędliny są zupełnie inne niż normy dotyczące mięsa. W popularnych szynkach czy polędwiczkach znajdują się szkodliwe konserwanty i inne substancje, które mogą powodować rozwój nowotworów.
Ile możemy zjeść wędliny dziennie? Żeby było zdrowo to... plasterek (25 g)! To nie jest żart, wędliny są konserwowane, mają nitraty i fosforany (szczególnie sole fosforanowe), którym zawdzięczają bardzo ładny wygląd, w tym kolor oraz zapach. To właśnie środki konserwujące szkodzą nam najbardziej. Polacy jedzą średnio 5 plasterków wędliny dziennie (a wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez mięsa lub kanapki bez mięsa), co przekłada się na wzrost ryzyka zachorowania na raka. W wędlinach znajdziemy także radioaktywny pierwiastek, jakim jest pluton oraz alkohol. Brzmi zdradliwie? I takie właśnie są wędliny.
Spożywając duże ilości wędlin aż o 18 proc. wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego, żołądka, trzustki, u mężczyzn prostaty, a u kobiet raka jajnika i piersi.
Producenci żywności nie tylko stosują do produkcji wędlin szkodliwych substancji, lecz także wykorzystują mnóstwo trików, aby sprzedać jak najwięcej mięsa z jak najmniejszą zawartością... mięsa. To nie żart i nie przejęzyczenie - wędliny kupowane przez nas w sklepie składają się głównie z wody.
Co mówią lekarze o spożyciu wędlin? Jakie są normy? Odpowiedź na filmie:
Zobacz film: Wędlina - ile powinno się jej spożywać? Źródło: Co nas truje
Woda, tłuszcz, substancje konserwujące... a gdzie mięso? Okazuje się, że w wędlinach jest go bardzo mało. Jednak przygotowanie szynki w domowych warunkach wcale nie jest trudne. Taka wędlina będzie o wiele zdrowsza, a przede wszystkim - pozbawiona substancji konserwujących i świadomie przechowywana. Unikniemy w związku z tym zastanawiania się, czy kupowane przez nas mięso nie było odświeżane w sklepie? A mogło być. Na filmie poniżej zobaczycie, jak to się robi.
Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają.
Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego?
Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?
Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik?
Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?
Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?
Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?
Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?