Spokojny flegmatyk – charakterystyka. Flegmatyk w pracy i w związku 

Fot. Ivanko_Brnjakovic / Getty Images

Flegmatyk to jeden z czterech typów temperamentu. Osoby nim obdarzone są zrównoważone emocjonalnie, cenią spokój, nie lubią nagłych zmian, ryzyka. Flegmatykom zwykle brak elastyczności, ale są solidnymi pracownikami. Dzięki wysokiej empatii potrafią być świetnymi przyjaciółmi i partnerami.

Sangwinik, choleryk, flegmatyk, melancholik to typy osobowości opisane w ramach pierwszej w historii koncepcji osobowości. Jej autorem był żyjący na przełomie V i VI w. p.n.e. grecki lekarz Hipokrates. Stworzona przez niego typologia doczekała się szerokiej recepcji, a jej podstawowe założenia i terminy do dziś funkcjonują w języku psychologii. Współcześnie hipokratejską klasyfikację odnosi się do pojęcia temperamentu – wrodzonych lub wykształconych w najwcześniejszym dzieciństwie cech osobowości, które z trudem ulegają modyfikacji na skutek późniejszych oddziaływań społecznych. Zazwyczaj pozostają niezmienne przez całe życie. Cechy te wiążą się ze sposobem wyrażania emocji, stylem działania w pracy czy nawiązywania relacji międzyludzkich.

Cechy flegmatyka

Flegmatyk to osoba spokojna, łagodna, zrównoważona emocjonalnie. Jest zwykle pogodna, choć może sprawiać wrażenie powściągliwej, a nawet chłodnej. Nie oznacza to jednak, że flegmatyk nie jest zdolny do głębokich uczuć. To typ introwertyka, który niechętnie uzewnętrznia swoje emocje. Cechuje się przy tym niską pobudliwością i rzadko ulega impulsom. Trudno wywołać w nim entuzjazm, ale też niełatwo go urazić czy wyprowadzić z równowagi w stresujących sytuacjach. Ma poczucie humoru, dużo dystansu do siebie i rzeczywistości, jest cierpliwy i tolerancyjny.

Flegmatyk nie należy do osób energicznych i przedsiębiorczych. Ma problem z podejmowaniem decyzji, nie lubi zmian. Zdarza mu się zwlekać z realizacją różnych zadań. Najchętniej działa bez pośpiechu, nie znosi nadmiaru obowiązków i odpowiedzialności. Kiedy jednak się czegoś podejmie, jest solidny i konsekwentny.

Osoby o temperamencie flegmatyka cenią spokój, rzadko zabierają głos w towarzystwie, unikają konfliktów, co jednak nie oznacza, że brak im umiejętności społecznych. Lubią obserwować innych, są doskonałymi słuchaczami, bez trudu godzą się na kompromisy, dzięki czemu łatwo zyskują przyjaciół. Niekiedy brak im asertywności, a jednostki o silniejszej osobowości nadużywają ich życzliwości. To jednak nie zniechęca ugodowego flegmatyka do poświęceń na rzecz bliskich mu osób.

Czym jest nieśmiałość? Czy to fobia społeczna czy cecha charakteru? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Nieśmiałość - cecha charakteru czy fobia społeczna? Źródło: Dzień Dobry TVN

Flegmatyk w pracy

Flegmatyk może uchodzić za osobę leniwą, nielubiącą się przemęczać. To dlatego, że dynamiczna aktywność nie leży w jego naturze. Nie oznacza to jednak, że jest nieefektywnym czy nierzetelnym pracownikiem. Gdy działa w odpowiednim dla siebie tempie, może wykazać się wysokimi kompetencjami i starannością wykonania swoich obowiązków. Potrafi też zachować zimną krew w trudnych sytuacjach. Nie należy oczekiwać od niego inicjatywy czy szybkiego podejmowania decyzji, ale można liczyć na jego wytrwałość.

Z powyższych względów nie jest odpowiednia dla flegmatyka praca pod presją czasu, wymagająca improwizacji czy elastyczności. Świetnie odnajduje się w zawodach, w których należy być skrupulatnym, np. administracji czy księgowości. Lubi mieć jasno określone obowiązki, czuje się dobrze, wykonując zadania rutynowe. Najlepiej funkcjonuje na samodzielnych stanowiskach, choć jako osoba z natury życzliwa i niekonfliktowa zwykle bez trudu odnajduje się w zespole. Dzięki swoim zdolnościom obserwacji i obiektywnej oceny sytuacji może być dobrym mediatorem.

Flegmatyk w związku

Nawiązanie bliskiej relacji z flegmatykiem nie jest łatwym zadaniem. Osoba o takim temperamencie rzadko wykazuje towarzyską inicjatywę. Z początku jest zwykle zdystansowana, niechętnie zdradza swoje opinie i uczucia, bywa wręcz małomówna. Jeśli jednak zdobędzie się zaufanie i sympatię flegmatyka, może stać się on oddanym, współczującym przyjacielem czy pełnym akceptacji, bezkonfliktowym towarzyszem życia.

Flegmatycy są dobrymi partnerami ze względu na wyjątkową umiejętność słuchania i empatię. Ponadto zwykle wnoszą w związki równowagę i stabilizację. Zazwyczaj nie mają wygórowanych potrzeb i nie są osobami roszczeniowymi. Należy pamiętać, że niechęć do pośpiechu czy nagłych zmian to cechy temperamentu flegmatyka, których nie zdoła on w sobie zmienić. Jeśli jednak nie zaskakuje się go nowymi pomysłami, szanuje się jego potrzebę spokoju i działania we własnym tempie, potrafi odwdzięczyć się nadzwyczajną cierpliwością i wyrozumiałością.

Flegmatyk a sangwinik, melancholik i choleryk

Każdy człowiek jest indywidualnością. Tymczasem typologia temperamentów dzieli wszystkich tylko na cztery kategorie. Należy zatem pamiętać, że jest ona pewnym uproszczeniem i unikać szufladkowania ludzi jako flegmatyków czy choleryków. Charakterystyka osobowości pozwala docenić mocne strony i zrozumieć słabości jednostek, które w określonej sytuacji wykazują styl działania właściwy dla danego typu temperamentu. Rzadko jednak występuje on w czystej postaci – ludzie zazwyczaj reprezentują cechy co najmniej dwóch typów.

W przypadku osób, u których dominują rysy flegmatyka, najrzadziej pojawiają się cechy przeciwstawne, przypisywane cholerykom. Często jednak przejawiają one zachowania właściwe dla pozostałych typów temperamentu. Na przykład człowiek, który jest flegmatykiem w pracy, może wykazywać cechy sangwinika w życiu towarzyskim. 

Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 18.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej