Spodziectwo prąciowe, żołędziowe i mosznowe. Operacja spodziectwa

Fot: sector2010 / fotolia.com

Spodziectwo to schorzenie, którego dokładne przyczyny nie są jeszcze znane. Medycyna wymienia jedynie kilka czynników ryzyka. Schorzenie to najczęściej występuje u chłopców. U dorosłych jest wynikiem zaniechania leczenia w przeszłości. Jedynym sposobem jego wyleczenia jest operacja.

Spodziectwo to wada wrodzona, która polega na umiejscowieniu cewki moczowej na brzusznej stronie prącia. Może ona znajdować się na całym odcinku między żołędzią a kroczem. W miejscu właściwego położenia cewki moczowej znajduje się płytkie zagłębienie lub ślepy kanalik. Spodziectwu towarzyszy najczęściej rozszczepienie i niedorozwój dolnej części napletka oraz jego przerost w części grzbietowej. Możliwy jest także niedorozwój ciała gąbczastego prącia, powodujący jego przygięcie brzuszne i skrócenie. Jak na razie nie wiadomo, jakie są konkretne powody występowania spodziectwa. Podejrzewa się, że przyczyny mają związek z hormonami, które w czasie ciąży wpływają na tworzenie się cewki moczowej.

Rodzaje spodziectwa

Istnieje kilka klasyfikacji spodziectwa. Zależnie od tego, gdzie znajduje się cewka moczowa, wyróżnia się następujące postacie spodziectwa:

  • Żołędziowe – cewka umiejscowiona jest nieprawidłowo, ale wciąż na żołędzi. Prącie jest najczęściej prawidłowo rozwinięte, ale żołądź może być przygięta, a napletek przerośnięty na grzbiecie prącia. Jest to najłagodniejsza i najczęściej spotykana postać spodziectwa,
  • Prąciowe – ujście cewki znajduje się na brzusznej stronie prącia, między rowkiem zażołędnym a moszną. Występuje brzuszne przygięcie prącia, postaci tej mogą towarzyszyć również inne wady rozwojowe,
  • Kroczowe – ujście cewki jest umiejscowione w fałdach moszny. Występuje najrzadziej ze wszystkich form spodziectwa, ale jest jego najcięższą postacią. Budowa krocza bywa zniekształcona, co może utrudniać jednoznaczne określenie płci dziecka.

Oprócz tego wyróżnia się także tzw. spodziectwo bez spodziectwa. Nazywa się tak stan, w którym ujście cewki moczowej znajduje się co prawda w prawidłowym miejscu, występuje jednak istotne wykrzywienie prącia (brzuszne przygięcie).

Spodziectwo – operacja

Jedynym sposobem na wyleczenie spodziectwa u chłopców jest zabieg chirurgiczny. To, jaka metoda operacyjna zostanie zastosowana, zależy od rodzaju spodziectwa, czyli długości brakującej cewki, ilości i stanu skóry prącia. Spodziectwo żołędziowe nie powoduje większych dolegliwości i często odstępuje się przy nim od leczenia operacyjnego. Stosuje się je tylko wówczas, gdy zbyt wąskie ujście cewki wymaga nacięcia i w razie występowania ślepo zakończonego kanalika. W tym ostatnim przypadku należy połączyć oba światła, przecinając znajdującą się między nimi przegrodę.

Przy spodziectwie mosznowym i kroczowym konieczne jest najpierw ustalenie płci dziecka, zwłaszcza gdy stwierdzone zostanie występowanie obojnaczych narządów płciowych. Leczenie operacyjne dzieli się na dwa etapy. Najpierw prostuje się prącie, a po upływie 6–10 miesięcy wytwarzana jest brakująca cewka. Najczęściej używa się w tym celu błony śluzowej jamy ustnej. W operacji spodziectwa prąciowego oba zabiegi przeprowadza się jednocześnie. Operacje wykonywane są najczęściej przed wejściem dziecka w wiek przedszkolny. Przed operacją można stosować terapię hormonalną, zaleca się jednak jej zakończenie na 3 miesiące przed zabiegiem.

Najczęstszym powikłaniem po operacji usunięcia spodziectwa są przetoki cewki moczowej. Polegają one na przedostawaniu się moczu na zewnątrz przez patologicznie powstałe otwory. Najczęściej tworzą się one w rowku zażołędnym – miejscu, gdzie tkanki są bardzo cienkie. Ryzyko powstania przetoki jest tym większe, im dłuższy jest odcinek nowo wytworzonej cewki moczowej. Przetokę operuje się po upływie 6 miesięcy od pierwszego zabiegu. Bywa jednak i tak, że chorzy akceptują przetokę jako niewielki dyskomfort o kosmetycznym charakterze i rezygnują z jej leczenia. Oprócz tego po operacji spodziectwa może wystąpić zwężenie cewki moczowej, jej zbytnie poszerzenie, infekcje, krwawienia i rozejście się rany.

Operacja spodziectwa u dorosłych

Spodziectwo jest wadą wrodzoną, zauważalną zaraz po porodzie. Z tego względu rzadko zdarza się, by z jej powodu cierpieli dorośli. Ze względu na różnice fizjologiczne, także okres rekonwalescencji po operacji spodziectwa u dorosłych wygląda inaczej. Przede wszystkim trwa ona dłużej – niektórzy mężczyźni mogą swobodnie oddawać mocz dopiero po upływie 2–3 miesięcy. Ze względu na owłosienie genitaliów, powodujące większe pocenie, u dorosłych mężczyzn częściej zdarzają się infekcje blizny pooperacyjnej. Dużym problemem jest też ból, który jest szczególnie dotkliwy podczas erekcji. Z tego powodu dorośli otrzymują leki powodujące zahamowanie wzwodu oraz silniejsze środki przeciwbólowe.

Zobacz film: Co to jest priapizm? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 20.08.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej