Śluz ślimaka w kosmetyce - jak działają kosmetyki ze śluzem ślimaka i dla kogo są przeznaczone?

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Kosmetyki ze śluzem ślimaka, takie jak: kremy do twarzy, serum, maseczki, wykazują działanie regeneracyjne, przeciwzmarszczkowe, przeciwzapalne i nawilżające. Śluz ślimaka w kosmetyce wykorzystywany jest również do produkcji preparatów na blizny, rozstępy oraz zmiany trądzikowe.

Śluz ślimaka, dzięki swoim cennym właściwościom, wykorzystywany jest w kosmetyce do tworzenia preparatów na różne problemy skórne, np.: zmarszczki, blizny, suchość skóry, zmiany trądzikowe i przebarwienia. Kosmetyki ze śluzem ślimaka przeznaczone są do pielęgnacji każdego rodzaju cery, a zwłaszcza dojrzałej, przesuszonej lub z pierwszymi oznakami starzenia się skóry.

Śluz ze ślimaka w kosmetyce

Śluz wykorzystywany w kosmetyce, jako składnik preparatów pielęgnacyjnych, pozyskuje się ze ślimaków śródziemnomorskich, które hoduje się na specjalnych fermach. Substancja o konsystencji żelu, znajduje się w odnóżach ślimaków i charakteryzuje się silnymi właściwościami regeneracyjnymi, dzięki którym tkanki mięczaków, uszkadzane podczas poruszania się natychmiast się odbudowują. Odkryto, że śluz ze ślimaka w taki sam sposób oddziałują na ludzką skórę, przyspieszając procesy jej regeneracji, dlatego zaczęto wykorzystywać go do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych.

Jak wybierać kosmetyki? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Jakie kosmetyki wybierać, aby poprawić wygląd skóry? Źródło: Stylowy Magazyn.

Śluz ślimaka - co w sobie zawiera?

Śluz ślimaka swoje cenne właściwości kosmetyczne zawdzięcza zawartości naturalnych składników, które pozytywnie oddziałują na skórę. Należą do nich:

  • Kwas glikolowy - wzmacnia warstwę hydrolipidową skóry, wygładza ją i regeneruje. Reguluje on także proces wydziela sebum oraz oczyszcza pory.
  • Alantoina – łagodzi stany zapalne, działa nawilżająco oraz przyspiesza regenerację skóry. Związek wykazuje również silne właściwości kojące, przez co skutecznie koi podrażnienia skórne, a także zmniejsza zmiany trądzikowe. Alantoina wykazuje również skuteczne działanie w redukcji blizn, rozstępów a także wspomaga procesy eliminacji cellulitu.
  • Witamina A - pobudza odnowę naskórka oraz przeciwdziała wolnym rodnikom, przez co hamuje procesy starzenia się skóry.
  • Witamina C - to silny antyoksydant, który poprzez pobudzanie syntezy kolagenu, pozytywnie wpływa na wygląd skóry. Kwas askorbinowy uszczelnia naczynia krwionośne, a także ma właściwości rozjaśniające, dzięki czemu skutecznie zmniejsza plamy pigmentacyjne i przyczynia się do promiennego i zdrowego wyglądu cery.
  • Witamina E - nawilża zmiękcza i wygładza skórę, a także chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
  • Kolagen - odpowiada za elastyczność i jędrność skóry. Substancja spłyca zmarszczki, przez co cera jest bardziej napięta i wygląda młodziej.
  • Elastyna - to składnik włókien skóry. Substancja, podobnie jak kolagen, wpływa na jędrność i elastyczność skóry, wygładzając powstałe na niej zmarszczki i nieestetyczne bruzdy.
  • Mukopolisacharydy - łagodzą podrażnienia skórne, a w połączeniu z kolagenem i elastyną wykazują silne właściwości nawilżające, regeneracyjne i odmładzające.
  • Naturalne antybiotyki - zmniejszają stany zapalne skóry oraz likwidują gromadzące się na nich szkodliwe drobnoustroje.

Śluz ślimaka - właściwości

Śluz ślimaka wykazuje silne właściwości regeneracyjne, działa ochronnie na skórę i przeciwutleniająco, spowalniając tym samym procesy starzenia się skóry. Naturalna substancja, wykorzystywana do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych, zmniejsza widoczność zmarszczek, powodując, że skóra staje się bardziej elastyczna, jędrna i napięta. Dzięki zawartości alantoiny śluz ślimaka wykazuje również właściwości przeciwzapalne, dlatego skutecznie łagodzi zmiany trądzikowe oraz podrażnienia skórne. Kosmetyki ze śluzem doskonale sprawdzają się do pielęgnacji cery suchej, ponieważ skutecznie nawilżają, a także pobudzają syntezę kolagenu, odpowiedzialnego za młody i promienny wygląd skóry.

Kosmetyki ze śluzem ślimaka

Śluz ze ślimaka w kosmetyce wykorzystywany jest głównie do produkcji kosmetyków do pielęgnacji cery, najczęściej kremów do twarzy i pod oczy, maseczek oraz serum. Naturalny surowiec pochodzący ze śluzu ślimaków śródziemnomorskich w kosmetykach, takich jak kremy, bardzo często występuje w towarzystwie innych składników pielęgnacyjnych, które wzmacniają jego działanie, np.: masła shea, oleju ze słodkich migdałów, witaminy E ekstraktu z punarnavy. Maseczki do twarzy wykazują silne działanie regeneracyjne, odżywiające i nawilżające. Kremy pod oczy ze śluzem ślimaka często wzbogacane są np. o ekstrakt z lawendy (redukujący zmarszczki), nawłoć i i ruszczyk kolczasty (działające przeciwobrzękowo, przez co zmniejszają opuchliznę pod oczami), kofeinę (poprawiającą krążenie), słodkie migdały i kwas hialuronowy (o silnym działaniu nawilżającym) czy złoto koloidalne (wyrównujące koloryt cery). W ofercie sklepów kosmetycznych i drogerii można znaleźć również serum w postaci 100% koncentratu ze śluzu ślimaka, bez dodatków bądź ekstrakty uzupełnione o peptydy czy pantenol.

Kosmetyki ze śluzem ślimaka przeznaczone są do pielęgnacji każdego rodzaju cery, a zwłaszcza dojrzałej, szarej, zmęczonej, suchej, z bliznami. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i łagodzącym naturalnej substancji, preparaty pielęgnacyjne mogą być także stosowane przez osoby z podrażnieniami skóry, plamami pigmentacyjnymi czy zmianami po trądziku.

Śluz ślimaka na stawy i rozstępy

Śluz ślimaka dzięki wysokiemu stężeniu białek o właściwościach regeneracyjnych wykorzystywany jest również jako środek na rozstępy. Wyciąg ze śluzu znajduje zastosowanie również w preparatach pomagających na bóle stawów. Skoncentrowana alantoina zawarta w białku śluzu ślimaczego przywraca stawom ruchomość i elastyczność, a także łagodzi dolegliwości bólowe.

Zobacz film i dowiedz się jak działa skóra

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 19.10.2018,
Opublikowano: 19.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej