Śliwa afrykańska to drzewo pochodzące z Afryki. Określana jest czerwonym drzewem, a to ze względu na czerwony kolor wewnętrznej części kory. Na zewnątrz kora ma kolor czarny bądź ciemnobrązowy. Drzewo osiąga nawet 35 metrów wysokości. Ma proste, długie liście, które u góry są ciemnozielone, a na dole jasnozielone, a także białe kwiaty. Jest bardzo rozgałęzione. Śliwa afrykańska została sklasyfikowana jako gatunek zagrożony ze względu na nadmierną eksploatację.
Śliwa afrykańska – działanie
Zapach kory, liści i kwiatów śliwy afrykańskiej przypomina woń gorzkiego migdału. To z kolei nasuwa podejrzenie, że części te zawierają cyjanowodór. Tak jest w rzeczywistości, dlatego śliwa afrykańska powinna być stosowana w niewielkiej ilości zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu danego suplementu czy leku. W małych dawkach cyjanowodór może mieć nawet korzystne właściwości na przewód pokarmowy. Po przekroczeniu pewnej dawki jest śmiertelną trucizną. Śliwa afrykańska, szczególnie kora, ma wiele zastosowań w medycynie naturalnej. Ze względu na wysoką zawartość wielu substancji bioaktywnych wpływa korzystnie na organizm, zwalczając drobnoustroje, zmniejszając stan zapalny czy działając antyoksydacyjnie i antynowotworowo.
Polecamy: Śliwki suszone – wartości odżywcze i właściwości lecznicze
Dlaczego warto jeść śliwki? Dowiesz się tego z naszego filmu:
Zastosowanie śliwy afrykańskiej
W medycynie naturalnej niemal wszystkie części śliwy afrykańskiej mają zastosowanie. Najczęściej jednak już od czasów starożytnych korzysta się z kory tego drzewa. Kora śliwy afrykańskiej ma działanie niezwykle korzystne w leczeniu przerostu gruczołu krokowego, w problemach z erekcją i łysieniem. Chętnie sięgają po nią zatem mężczyźni. Na tym jednak nie kończą się korzyści płynące z przyjmowania tego surowca. Działa on również przeciwbólowo, przeczyszczająco i leczniczo w zaburzeniach układu moczowego, nerek, nerwicy czy bólu w klatce piersiowej. Kora bywa wykorzystana w terapii niektórych chorób dermatologicznych, jak trądzik różowaty czy łuszczyca. Liście śliwy afrykańskiej mogą być stosowane w celu poprawy apetytu. Wyciąg z liści śliwy afrykańskiej doskonale sprawdza się w infekcjach układu rozrodczego, w nadmiarze androgenów u kobiet, poprawia libido, dzięki czemu może być stosowany nawet jako afrodyzjak.
Polecamy: Olej śliwkowy – właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Śliwa afrykańska a prostata
Śliwa afrykańska wchodzi w skład preparatów leczniczych wykorzystywanych w terapii łagodnego przerostu prostaty. Przyczynia się do regeneracji nabłonka prostaty, zmniejszenia napięcia mięśni gładkich cewki moczowej i moczowodów, a w efekcie do polepszenia przepływu moczu przez drogi moczowe. Śliwa afrykańska działa ponadto łagodząco na stan zapalny gruczołu krokowego.
Śliwa afrykańska – preparaty
Na rynku dostępne są gotowe preparaty zawierające wyciąg ze śliwy afrykańskiej. Ze względu na zmienną zawartość składnika naturalnego zawsze należy zapoznać się z dołączonymi do preparatu zaleceniami dotyczącymi dawkowania. Tabletki zawierające wyciąg ze śliwy afrykańskiej czy jakiekolwiek inne środki powinny być spożywane regularnie przez dłuższy czas, gdyż nie od razu efekty są zauważalne.
Wywar do picia z kory śliwy afrykańskiej można przygotować samemu w domu. W tym celu wsypuje się do garnka 30 g kory i zalewa wodą (litr wody na 30 g kory). Całość trzeba zagotować i pozostawić do wystudzenia. Dziennie można wypić do 3 szklanek (750 ml) tak przygotowanego wywaru.
W warunkach domowych można przygotować również nalewkę z kory. W tym celu do 500 ml mocnego alkoholu dodaje się 100 g kory. Po kilku dniach nalewka jest gotowa do spożycia. Nie powinno się jednak pić jej więcej niż 2 łyżeczki do herbaty w ciągu dnia.