Seria leku na kaszel i leku na ostry ból wycofane z obrotu

Fot.: Kurhan / stock.adobe.com

Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego wycofane zostały z obrotu seria leku przeciwbólowych Methadone Hydrochloride Molteni oraz seria leku na kaszel Omnisolvan.

Główny Inspektor Farmaceutyczny zadecydował o wycofaniu serii 12501 15 z datą ważności do marca 2020 r. leku Methadone Hydrochloride Molteni. Jest to lek przeciwbólowy stosowany do zwalczania silnych bólów głowy, a także do leczenia zespołu abstynencyjnego, leczenia substytucyjnego uzależnienia od morfiny i heroiny.

Decyzja o wycofaniu leku została podjęta z powodu "na zaniżoną zawartość syropu w opakowaniu oraz zawyżoną gęstość syropu i zawartość chlorowodorku metadonu".

Z obrotu wycofano także serię 6110314 z datą ważności do października 2019 r. leku Omnisolvan, stosowanego u pacjentów do zwalczania kaszlu. Uzasadnieniem decyzji o wycofaniu z obrotu jest fakt, że  "próbka serii produktu leczniczego nie odpowiada wymaganiom specyfikacji w zakresie zawartości substancji czynnej".

Leki zostaną wycofane z hurtowni i aptek, a pacjenci mogą je zwracać w aptekach w trybie reklamacji. Wymagany jest do tego dowód zakupu. Więcej znajdziecie na TVN24.pl: Serie leku na kaszel i ostry ból wycofane z obrotu

Ból głowy

Bóle głowy są powszechną dolegliwością, która często atakuje znienacka. W domu, w pracy, w podróży - zwykle nie świadczy o żadnym ukrytym schorzeniu – może być skutkiem silnych emocji, zmęczenia bądź stresu. 

Jednak ból głowy o charakterze pulsującym może być symptomem schorzenia. Więcej: Pulsujący ból głowy – przyczyny bólu, schorzenia i ich leczenie

Specyficznym rodzajem bólu jest także klasterowy ból głowy, zwany też zespołem lub chorobą Hortona. Klasterowy ból głowy ma postać trwających kilkanaście minut, a niekiedy kilka godzin, napadów (klasterów), które zdarzają codziennie, a nawet kilka razy dziennie. 

Wyróżnia się także napięciowy ból głowy, który nie jest poważnym schorzeniem, a powstaje na skutek nieprawidłowej pobudliwości zakończeń nerwowych odpowiadających za czucie bólu lub nieprawidłowego przewodzenia generowanych przez nie impulsów. Więcej: Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia

Migrena

To specyficzny rodzaj bólu głowy, będący zaburzeniem neurobiologicznym obejmującym zarówno zmiany neurologiczne, jak i naczyniowe w mózgu podczas wystąpienia ataku. Migrena objawia się ciągłym pulsującym bólem głowy, często z jednej strony głowy, któremu towarzyszą nudności, wymioty i wrażliwość na światło i dźwięk. U około 20% osób cierpiących na migrenę może pojawić się aura, która charakteryzuje się zaburzeniami neurologicznymi wzroku (np. błyski, plamki lub migające kolorowe światła wokół widzianego miejsca).

Warto wiedzieć: Sposoby na migrenę – naturalne metody likwidowania bólu głowy

Domowe sposoby na ból głowy

Na ból głowy pomóc może masaż, odpoczynek z zimnym kompresem, a także ziołowe herbatki oraz woda z imbirem. Mięta, rumianek, passiflora, kozłek lekarski, imbir oraz biała wierzba do picia w postaci herbat lub naparów powinny pomóc, a przynajmniej osłabić ból głowy. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. W walce z bóle głowy pomóc może także spacer na świeżym powietrzu oraz kąpiel. 

Więcej: Jak zwalczyć ból głowy? Leczenie farmakologiczne i domowe sposoby

Zobacz film: Dlaczego łykamy tyle tabletek przeciwbólowych? Działanie ibuprofenu i paracetamolu. Źródło: 36,6

Kaszel - jak go zwalczyć domowymi sposobami?

Kaszel jest objawem podrażnienia błony śluzowej gardła, który może mieć różne przyczyny. Najczęściej problem pojawia się w przypadku rozróżnienia kaszlu - wyróżniamy kaszel suchy i kaszel mokry. 

Kaszel suchy może oznaczać początek infekcji, podrażnienie dróg oddechowych, alergię, zapalenie opłucnej lub krtani, uszkodzenia żeber, a nawet reakcję organizmu na niektóre leki. 

Mokry kaszel jest jednoznaczny z infkekcją: o stanie zapalnym świadczy także kolor odkrztuszanej wydzieliny: zielona lub żółta (ropna) to objaw zapalenia zatok, oskrzeli lub płuc. 

Więcej na temat kaszlu: Przewlekły kaszel u dziecka i dorosłych – przyczyny i leczenie 

Jak zwalczać kaszel domowymi sposobami?

Aby skutecznie zwalczyć kaszel należy zadbać o odpowiednie nawilżenie śluzówki, picie dużej ilości płynów jest wskazane, podobnie jak inhalacje z użyciem soli morskiej, rozmarynu, rumianku i olejków eterycznych – eukaliptusowego, z drzewa sandałowego, herbacianego, geraniowego, lawendowego, z sosny. Należy przebywać w przewietrzonym i dobrze nawilżonym pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 20 stopni. 

Polecamy: Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu

Data aktualizacji: 10.04.2018,
Opublikowano: 04.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej