Rumianek pospolity - zastosowanie i właściwości lecznicze popularnego zioła. Znana dietetyczka poleca!

Fot. Katarzyna Błażejewska-Stuhr/Monica Ninker/Getty Images

Rumianek bardzo często stosowany jest jako roślina lecznicza. Jego właściwości łagodzą m.in. bóle brzucha i wspomagają trawienie. Ponadto ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, np. przy zapaleniu dolnych dróg moczowych. Stosowany jest także w kosmetyce.

Rumianek - właściwości

Właściwości rumianku pospolitego są jednymi z lepiej udokumentowanych w świecie ziołolecznictwa i kosmetyki. Kwiat ten jest wyjątkowy, ponieważ zawiera substancje, które nie są charakterystyczne dla świata roślin.

Rumianek i jego właściwości - dlaczego jest tak wszechstronny?

Rumianek pospolity (łac. matricaria recutita) jest jedną z popularniejszych roślin leczniczych. Zawiera dużą (bo aż do 1,5%) ilość olejku eterycznego. Znajduje się w nim szereg związków, z których niemal każdy wykazuje właściwości przydatne w medycynie i kosmetyce:

  • chamazulen o właściwościach przeciwalergicznych,
  • cholina, która jest niezbędną substancją w budowie komórkowej,
  • alfa-bisabolol i jego tlenki o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym,
  • flawonoidy, fenolokwasy
  • fitosterole obniżające poziom cholesterolu,
  • poliacetyleny o działaniu przeciwbólowym, antybakteryjnym i pobudzającym ośrodkowy układ nerwowy,
  • garbniki katechinowe o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym oraz ściągającym,
  • gorycze pobudzające układ trawienny,
  • związki kumarynowe i śluzowe o działaniu rozkurczowym i przeciwzakrzepowym,

Jak widać lista dobrodziejstw olejków zawartych w rumianku jest spora, stąd też w ziołolecznictwie wykorzystuje się wysuszone koszyczki kwiatu (rumianek jest rośliną jednoroczną) zebrane najlepiej z początkiem kwietnia, w suche i słoneczne popołudnie. Jest to czas, kiedy roślina ma w sobie najwięcej cennych substancji. Po wysuszeniu koszyczki są częścią preparatów leczniczych bądź zielarskich.

Zobacz także video: Czy można przedawkować naturalne preparaty?

Zobacz film: Czy można przedawkować naturalne preparaty? Źródło: Wiem, co kupuję

Rumianek na wrzody

Pod koniec XX wieku przeprowadzono badanie, podczas którego szczury posiadające chorobę wrzodową zostały leczone ekstraktem z rumianku. Po podaniu tego ekstraktu zauważono, że rozwój wrzodów został zahamowany. Ponadto zaobserwowano szybsze gojenie się wrzodów. Oczywiście wszystko zależy od stężenia i dawki tego preparatu, ale wyniki histopatologiczne ujawniły całkowitą odbudowę błony śluzowej żołądka - mówi dietetyczka Katarzyna Błażejewska-Stuhr

Grys, A., Kania, M., & Baraniak, J. (2014). Rumianek–pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych. Post. Fitoter2, 90-93.

Rumianek dla niemowlaka - na co pomaga?

Jeżeli w domu pojawia się niemowlę, warto sprawdzić, czy w apteczce znajduje się rumianek. Napar z kwiatu można wykorzystywać, kiedy dziecku ropieją oczy, a zawarte w nim flawonoidy działają rozkurczowo i pomagają złagodzić kolkę niemowlęcą. Ponadto napar z koszyczków kwiatów uspokaja dziecko i pomaga mu zasnąć. Wacikiem namoczonym w esencji bądź oleju rumiankowym można przemywać podrażnione dziąsła niemowlęcia, kiedy zaczyna ząbkować. Niewielką ilość olejku można też wymieszać z wodą przygotowaną do kąpieli, zwłaszcza jeżeli dziecko ma podrażnioną bądź skłonną do podrażnień skórę. Z kolei przy katarze lub przeziębieniu wykorzystuje się jego antybakteryjne właściwości - należy postawić przy łóżeczku gorący napar z rumianku i pozwolić dziecku na inhalację, co pomoże udrożnić drogi oddechowe.

Rumianek ma potencjalne działanie przeciwnowotworowe

Przez dużą zawartość substancji o działaniu antyoksydacyjnym, ekstrakt z rumianku zapobiega rakowi i ma zdolności do regulowania angiogenezy guza - tłumaczy dietetyczka Katarzyna Błażejewska-Stuhr

Badania: Al-Dabbagh, B., Elhaty, I. A., Elhaw, M., Murali, C., Al Mansoori, A., Awad, B., & Amin, A. (2019). Antioxidant and anticancer activities of chamomile (Matricaria recutita L.). BMC research notes12(1), 3.

Rumianek na oczy przy zapaleniu spojówek

Napar z rumianku bądź preparaty zawierające jego olejek są wskazane przy zapaleniach spojówek, bądź innych stanach podrażnienia oka, np. alergii. Jego składniki działają ściągająco (zmniejszają opuchliznę), antyseptycznie i przeciwzapalnie. Przy podrażnionych oczach najlepiej sprawdzają się kompresy.

Zobacz film: Medycyna staropolska - zioła lecznicze. Źródło: W dobrym stylu

Rumianek na włosy jako środek pielęgnujący

Właściwości rumianku już dawno zostały docenione w kosmetyce, zwłaszcza przy pielęgnacji włosów. Preparaty zawierające jego olejki są często dedykowane do włosów blond, przez ich działanie rozjaśniające. Zawarte w nim związki mineralne wzmacniają cebulki i włosy oraz powodują, że są one bardziej elastyczne (nie łamią się) i błyszczące (rumianek przywraca włosom naturalnie jasną barwę). Ekstrakty z rumianku są składnikiem preparatów przeznaczonych do przetłuszczającej się i skłonnej do łupieżu skóry głowy.

Zobacz także: Pielęgnacja włosów – domowe sposoby na wzmocnienie, regenerację i przywrócenie blasku włosom

Zobacz film i sprawdź dlaczego warto pić rumianek: 

Zobacz film: Rumianek - dlaczego warto go pić? Źródło: Getty Images / iStock

Rumianek na twarz i jego właściwości łagodzące przy stanach zapalnych

Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne rumianku powodują, że napary można stosować w leczniczych kąpielach lub kompresach np. przy skórze trądzikowej, podrażnionej, stanach zapalnych oraz grzybiczych. Z tego samego powodu wyciąg z koszyczków kwiatu jest pożądanym składnikiem w kosmetyce, np. w kremach, maseczkach czy płynach do kąpieli, zwłaszcza dla skóry podatnej na podrażnienia.

Rumianek do picia

Napar z rumianku ma przede wszystkim działanie rozluźniające i ułatwiające zasypianie. Jest pomocny w sytuacjach stresowych. Ze względu na właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i rozkurczowe pomaga przy problemach trawiennych. Napar bądź rumianek w postaci herbaty ułatwia trawienie po obfitych posiłkach, ale także działa przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka, przepływ żółci, przewód pokarmowy i wątrobę. Rumianek do picia jest wskazany przy bólach żołądka, kolkach czy wzdęciach, a także przy problemach z nerkami i pęcherzem moczowym. Jest także stosowany do zwalczania infekcji gardła i jamy ustnej - zapalenia dziąseł, zmiany grzybicze, infekcje itp.

Na co szkodzi rumianek?

Należy pamiętać, że rumianek jest ziołem, które może u niektórych wywołać alergię, zwłaszcza kiedy stosuje się go do kompresów bądź jako płyn do przecierania skóry. Spożywany w nadmiarze może osłabiać działanie niektórych leków lub wchodzić z nimi w interakcje. Ponadto stosowanie ziół nigdy nie może zastąpić kuracji zalecanej przez lekarza.

Oprócz tego pewne badania wykazały, że wpływa na erozję szkliwa zębów w większym stopniu niż czarna herbata lub woda. Efekt erozyjny herbaty ziołowej był pięciokrotnie silniejszy niż tradycyjnej czarnej. Tak więc regularne spożywanie naparów ziołowych może mieć negatywny wpływ na uzębienie - dodaje dietetyczka Katarzyna Błażejewska-Stuhr

Badania: Brunton, P. A., & Hussain, A. (2001). The erosive effect of herbal tea on dental enamel. Journal of Dentistry29(8), 517-520.

Więcej ciekawych porad dietetyczki Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr znajdziesz na jej autorskim blogu Mama w wielkim mieście.

Katarzyna Błażejewska - Stuhr - dietetyk kliniczna i psychodietetyk. Współzałożycielka fundacji "Kobiety bez diety", autorka bloga "Mama w wielkim mieście". Napisała kilkanaście książek o zdrowym żywieniu. Felietonistka Zwierciadła, autorka programu "Z gruszki i z pietruszki" w Radio Kolor. 

Data aktualizacji: 05.09.2022,
Opublikowano: 11.09.2022 r.

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Nick 17.02.2022r.

Pije rumianek codziennie przez 3 miesiące, każdy dzień tuż przed snem, czasami w ciągu dnia. Mam problemy z trawieniem, wzdeciami, wypróżnieniem. Dzięki niemu mój problem się rozwiązał. Zauważyłam poprawę w jakości snu, wycisza mnie. I tak jak w artykule bardzo dobry jest na zapalenie spojówek, ta metodę stosuje od wielu lat. 

Jak dla mnie same plusy. 
Pozdrawiam.

Jadwiga 22.08.2018r.

ja też jestem wielką fanką rumianku. pomaga na dolegliwości u dzieci - na kolkę, czy ból brzucha. namówiłam synową, żeby dawała wnukowi! W ogóle uważam, że zioła mogą tylko pomóc, nawet dzieciom z problemem kolek!

BasiaG62 17.08.2018r.

Podawałam swoim dzieciom, a teraz wnukom rumianek. Bardzo pomaga na bóle brzucha czy na kolkę. Muszę przyznać, że nie wiedziałam, że można go stosować także na zapalenie spojówek. O tym, że pielęgnować włosy i skórę. Bardzo ciekawy artykuł.

Wojtek 10.08.2018r.

Czy rumianek da się stosować na zmęczone oczy?

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Co to jest bertram lekarski? Właściwości lecznicze i zastosowanie zioła

Bertram lekarski to z wyglądu przypominające rumianek zioło, które znane jest głównie z tego, że uznawane jest za jedną z przypraw św. Hildegardy z Bingen. Ma szerokie zastosowanie lecznicze. Pomaga na różne dolegliwości i stany chorobowe, m.in. wzmacnia odporność, oczyszcza krew, reguluje procesy trawienne, a także wspomaga pamięć i koncentrację.

Czytaj więcej
Kalaryjski masaż stopami – co go wyróżnia? Technika wykonania, efekty, wskazania

Kalaryjski masaż stopami uważany jest za jeden z bardziej odprężających zabiegów. Charakteryzuje się nietuzinkową techniką opracowywania mięśni. Masażysta stymuluje punkty witalne i kanały energetyczne pacjenta za pomocą jednej stopy. Sam jest podwieszony na linie.

Czytaj więcej
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?

Maść niedźwiedzia jest naturalnym preparatem zawierających liczne ekstrakty z ziół. Choć polecana jest głównie sportowcom, sprawdzi się w każdej domowej apteczce jako preparat rozgrzewający, przeciwbólowy i przyspieszający regenerację przeciążonych mięśni.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Datura (bieluń dziędzierzawa) – trująca roślina o działaniu narkotycznym

Datura jest rośliną pochodzącą z Meksyku, jednak obecnie występuje również w Europie oraz Ameryce Północnej. Datura charakteryzuje się ładnymi, lejkowatymi kwiatami, dlatego stała się popularna, m.in., jako kwiat ogrodowy i balkonowy. Bieluń dziędzierzawa coraz bardziej znany jest również ze swoich narkotycznych właściwości, w szczególności wśród eksperymentującej młodzieży.

Czytaj więcej
Zioła na zaparcia – jakie najlepiej wybrać, aby szybko i skutecznie poradzić sobie z problemem?

Zioła na zaparcia skutecznie usuwają nieprzyjemne uczucie ciężkości i pełności w brzuchu. Dodatkowo likwidują często towarzyszące zaparciom wzdęcia i bolesność brzucha. Najbardziej skutecznymi ziołami są mięta pieprzowa, senes, siemię lniane.

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?

Forsycja to powszechnie występujący w Polsce ozdobny krzew, który oprócz atrakcyjnego wyglądu wykazuje też korzystne działanie na ludzki organizm. Uelastycznia i uszczelnia naczynia krwionośne, wpływa ochronnie na wzrok i wątrobę oraz obniża poziom cukru we krwi. Jesienią warto sięgnąć po suszone kwiaty forsyc

Czytaj więcej
Rokitnik – czyli rosyjski ananas. Jego owoce to naturalny lek na jesienne infekcje i... wysoki cholesterol

Rokitnik to krzew, którego owoce mają niezwykłe lecznicze właściwości. Ilością witaminy C ustępują jedynie dzikiej róży. Wzmacniają odporność, pomagają w leczeniu wrzodów, obniżają zły cholesterol. Z owoców rokitnika można zrobić wartościowy dżem lub nalewkę. Natomiast olej z rokitnika jest skarbnicą beta-karotenu, który poprawi kondycję skóry.

Czytaj więcej