Rehabilitacja płuc po COVID-19 – na czym polega i kto jej potrzebuje?

Fot: KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Koronawirus SARS-CoV-2 atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Zmiany, które pozostają w płucach są na tyle duże, że pacjenci, którzy wymagali hospitalizacji, już po wyjściu ze szpitala dalej potrzebują pomocy. Jak wygląda rehabilitacja płuc po przejściu COVID-19 i jak długo może trwać powrót do zdrowia?

Badania pokazują, że ogromna większość infekcji wywołanych przez nowego koronawirusa przebiega bezobjawowo lub bardzo łagodnie. Niestety osoby starsze oraz te, które zmagają się z inną chorobą np. cukrzycą czy niewydolnością serca, zakażenie koronawirusem przechodzą znacznie ciężej. To właśnie one najczęściej wymagają leczenia w szpitalu oraz rehabilitacji już po pokonaniu COVID-19.

Zobacz także:

Koronawirus. Kiedy patogen jest najbardziej zajadły?

Duszności przy COVID-19. Jak je złagodzić, zanim przybędzie pomoc?

Kiedy COVID-19 trzeba leczyć w szpitalu?Jakie leki dostają chorzy?

COVID-19 - jak złagodzić problemy z oddychaniem

W pierwszej kolejności pacjentom, którzy mają problemy z oddychaniem i jeszcze leżą w łóżku zalecamy przyjęcie odpowiedniej pozycji, np. na brzuchu. W ten sposób zwiększa się wentylacja płuc (czasem nawet zaintubowanych pacjentów przekładamy na brzuch). Ulgę przynosi także ułożenie się na boku z podparciem głowy i lekko ugiętymi kolanami

– mówi lek. Tomasz Karauda, lekarz oddziału COVID z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego w Łodzi.

Pozostali chorzy w przypadku duszności powinni m.in. delikatne pochylić się do przodu i podeprzeć dłonie o biurko, kolana czy parapet.

To ćwiczenia ciśnieniowe, które poprawia możliwości wentylacyjne płuc, najlepiej wykonywać jej kilkanaście razy dziennie. Jego trudniejszą i wymagającą większego wysiłku wersją jest dmuchanie balonów

– mówi specjalista.

Jak wzmocnić mięśnie oddechowe i płuca po COVID-19

Wystarczy tydzień leżenia w łóżku, aby mięśnie osłabły o 30-40 proc. Słabsze stają się nie tylko te szkieletowe, ale również międzyżebrowe czy "dodatkowe" oddechowe. Jak je wzmocnić?

Jeszcze podczas pobytu w szpitalu pacjentom daje się butelkę z wodą i słomkę. Ich zadaniem jest dmuchanie tak, aby pojawiły się bąbelki.

Płuca wzmacniają również ćwiczenia oddechowe. Wystarczy np. przez 10-15 sekund oddychać przez nos, następnie po wydechu wstrzymać oddech na 5 sekund i znowu nabrać powietrza i powtórzyć ćwiczenie. Warto także skorzystać z tzw. trenażera oddechowego (to plastikowy pojemnik złożony z trzech komór, w każdej umieszczona jest nieduża kuleczka, pojemnik jest połączony z rurką przez którą chory ma dmuchać tak, aby kuleczki się unosiły). 

Rehabilitacja po COVID-19 - ćwiczenia

Powrót do zdrowia po przechorowaniu COVID-19 może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Mimo że chorym zaleca się odpoczynek i oszczędzanie, to nie można zapominać o aktywności fizycznej. Bez niej odzyskanie formy sprzed choroby będzie bardzo trudne. Zatem od czego zacząć i jak ćwiczyć?

Na początek najlepsze będą proste ćwiczenia np.:

  • pompki przy ścianie - stajemy w odległości 30 cm od ściany, dłonie układamy na wysokości barków i zbliżamy się do ściany i odrywamy się od niej;
  • wstawanie i siadanie na krześle przy prostych plechach;
  • wspinanie się na palce (przy jednoczesnym podparciu dłoni na krześle);
  • przysiady przy ścianie;
  • prostowanie kolan gdy siedzimy.

Podczas wykonywania ćwiczeń pacjenci muszą pilnować tego, aby oddychać nosem, a nie ustami. Dlaczego to takie ważne? Jak tłumaczy specjalista w ten sposób do płuc trafia nie tylko ciepłe i oczyszczone powietrze, ale przede wszystkim dużo lepiej się wentylujemy.

Wszystkie te ćwiczenia są bardzo proste, nie ma możliwości, aby zrobić sobie przy ich wykonywaniu krzywdę. Dlatego każdy pacjent może wykonywać je w domu i wyjazd do specjalistycznego ośrodka nie zawsze jest konieczny.

– mówi lek. Tomasz Karauda. Ekspert podkreśla przy tym, że zawsze warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ tylko specjalista może ocenić skuteczność wykonywanych ćwiczeń i ewentualnie coś skorygować lub uzupełnić.

Co się dzieje z płucami chorego na COVID-19?

W obrazie radiologicznym zmiany – w typie mlecznej szyby i zaostrzenie stanu zapalnego – widoczne są przede wszystkim w przestrzeni podopłucnowej. Oznacza to, że stan zapalny objął pęcherzyki płucne i może dojść do niewydolności oddechowej. Tym samym płuca przestaną spełniać swoje zadanie. Przy infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 ten proces bardzo szybko postępuje i przechodzi w tzw. ARDS, czyli zespół ostrej niewydolności oddechowej.

Wtedy też pojawiają się duszności – początkowo występują tylko po wysiłku, później także w spoczynku. Bez względu na to, w jakich sytuacjach nie możemy złapać oddechu jest to sygnał alarmowy i powinien skłonić do jak najszybszego wezwania pogotowia.

Trzeba mieć na uwadze, że taka duszność może być spowodowana nie tylko samym zakażeniem, ale również niewydolnością serca czy zatorowością płucną – czyli sytuacją, gdy krew ma większą tendencję do krzepnięcia, utworzenie się takiego zakrzepu w płucach stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia. Nawet jeśli mamy tlen w domu w przypadku duszności i tak powinniśmy skontaktować się z lekarzem

– dodaje specjalista.

Jak leczy się chorych na COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak leczy się pacjentów z COVID-19? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 21.11.2020,
Opublikowano: 20.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej