Regeneracja wątroby – kiedy jest potrzebna, ile trwa i co ją wspomaga?

Fot: fotolia.com

Wątroba regeneruje się w kilka tygodni, nawet wtedy, gdy znaczna jej część została uszkodzona lub usunięta. Konieczne jest przy tym zawsze zachowanie diety wątrobowej, a także nierzadko wdrożenie specjalistycznego leczenia.

Regeneracja wątroby jest możliwa, nie dotyczy jednak narządu, który w wyniku choroby utracił komórki regeneracyjne. W takich przypadkach nierzadko jedynym rozwiązaniem jest przeszczep wątroby.

Czy wątroba się regeneruje?

Wątroba ma duże zdolności regeneracyjne. Nawet niewielki fragment tego narządu jest w stanie zachować równowagę w organizmie. Co ciekawe, po usunięciu jej części już po kilku tygodniach obserwuje się odbudowę znacznej masy wątroby. Żaden inny narząd w ciele człowieka, nie potrafi się regenerować w taki sposób (z regeneracją wszystkich funkcji) i w takim tempie (chociaż podobnie szybko regeneruje się skóra).

Należy jednak podkreślić, że mimo dużych zdolności regeneracyjnych wątroby dotyczące jej stany chorobowe są dla niej dużym zagrożeniem. Systematyczne i rozległe uszkodzenia zaburzają regenerację, prowadząc do nieodwracalnych uszkodzeń komórek wątroby. Skutkuje to niewydolnością narządu i koniecznością przeszczepu. Oczywiście nie jest to proste – znalezienie dawcy, stan osoby chorej, rodzaj choroby wątroby oraz pozytywna reakcja organizmu na przeszczepiony narząd mają wpływ na dalsze leczenie, zdrowie i życie.

Regeneracja wątroby – kiedy jest potrzebna?

Wątroba ze względu na swoje funkcje narażona jest na działanie substancji toksycznych, które powodują jej uszkodzenie – powstają m.in. zwyrodnienia, stany zapalne, włóknienie, stłuszczanie i marskość wątroby. Regeneracja wątroby potrzebna jest zawsze wtedy, gdy:

  • nadużywa się alkoholu,
  • przebyto wirusowe zapalenie wątroby typu A, B lub C,
  • została ona narażona na działanie czynników toksycznych, tj. metale ciężkie,
  • występują choroby autoimmunologiczne i metaboliczne,
  • wystąpiły choroby wątroby i dróg żółciowych,
  • stosowano leki szkodliwe dla wątroby.

W wielu przypadkach regeneracja wątroby jest konieczna, gdyż w przeciwnym razie może dojść do jej trwałego uszkodzenia, a nawet obumarcia.

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

Jak zregenerować wątrobę? Leczenie

Leczenie wątroby w trakcie ciężkich chorób wątroby wspiera się przede wszystkim poprzez zastosowanie farmakoterapii. Najczęściej stosuje się L-asparaginian L-ornityny i cholinę. Nierzadko regeneracja wątroby jest niemożliwa, dlatego stosuje się wtedy inwazyjne metody leczenia. Skuteczne może okazać się wycięcie części płata, który po kilku tygodniach przy dobrym stanie reszty wątroby powinien się zregenerować. W sytuacji, gdy wątroba nie posiada już komórek regeneracyjnych, jedynym rozwiązaniem jest jej przeszczepienie.

Regeneracja wątroby – dieta wątrobowa

Najważniejszą zasadą, która pomaga zregenerować wątrobę, jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Należy zatem wyeliminować żywność przetworzoną, która zawiera dużą ilość tłuszczów trans – zaleca się rezygnację z fast foodów, chipsów, słonych przekąsek, gotowych słodyczy. Do nowych nawyków żywieniowych należy wdrożyć gotowanie na parze, pieczenie w folii oraz smażenie beztłuszczowe. Należy starać się zastępować nadmiar tłuszczów węglowodanami.

Dieta regenerująca wątrobę polega także na wykluczeniu z niej używek, w szczególności alkoholu. Ponadto należy spożywać duże ilości warzyw i owoców – komórki wątroby chronią np.: szpinak, buraki, kalarepa, awokado, grejpfrut. Warto podkreślić, że w diecie wątrobowej zaleca się spożywanie regularnie mniejszej ilości posiłków, tzn. 5–6 mniejszych, zamiast 3 dużych. Dieta powinna być także bogata w witaminę C i E, które zmniejszają ilość wolnych rodników. Regeneracja wątroby wymaga także odpowiedniego nawodnienia – należy pić min. 2 l wody dziennie, co konsekwentnie usuwa toksyny z organizmu.

Zobacz film: Trzy metody detoksu: sokowy, jaglany, cytrynowy. Źródło: Stylowy Magazyn

Regeneracja wątroby – naturalne wspomagacze

Regeneracja wątroby jest możliwa także dzięki naturalnym składnikom. Można do nich zaliczyć:

  • grejpfruta – zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy i błonnika, co przekłada się na wzrost glutationu i tym samym przyśpiesza proces oczyszczania wątroby,
  • awokado – ta bomba witaminowa także neutralizuje wolne rodniki oraz ma odżywia wątrobę,
  • czosnek – gdy wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, dochodzi do zaburzeń poziomu cholesterolu, który dzięki czosnkowi można skutecznie wyrównać,
  • kurkuma – zawarta w niej kurkumina działa przeciwzapalnie, co przyśpiesza regenerację wątroby i jej oczyszczenie. Kurkumina wydziela się, gdy jest stosowana wraz z czarnym pieprzem,
  • zielone warzywa liściaste – neutralizują substancje toksyczne, takie jak metale ciężkie, pestycydy, sztuczne barwniki itp. zawarte w produktach spożywczych. Ponadto zawarty w nich chlorofil oczyszcza krew, dzięki czemu wątroba jest mniej obciążona,
  • ostropest plamisty – ze wszystkich ziół najskuteczniej oczyszcza wątrobę,
  • orzechy – zawierają kwasy omega-3 L-argininę, które także skutecznie wspierają oczyszczanie wątroby,
  • buraki – mają wiele antyoksydantów, a także betainę, co umożliwia szybkie pozbycie się toksyn z organizmu.
Data aktualizacji: 31.03.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (6)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

naomie 29.11.2019r.

odnosnie tego ostropestu to ja go mam wlasnie w mieszance, z czarnuszka i babka plesznik, i kupuje gotowe, i producent zaleca to zmielic i po prostu popic, i tak tez robie - u mnie sie sprawdza

ciekawypowypiciu 19.10.2019r.

lekarz, na wykładzie na temat negatywnego wpływu alkoholu na wątrobę, powiedział, że w wątrobie alkohol utrzymuje się przez 12 tygodni. W zrozumieniu: - dzisiaj solidnie się raczyłem alkoholem i w dwunastym tygodniu w wątrobie był ślad tegoż alkoholu. Chciałbym wiedzieć ile w tym prawdy, a ile kitu!?

Małgosia 31.05.2019r.

Ja tego nie pilam w herbacie tylko w formie zmielonej przyprawy - albo mielilam i popijalam niewielka iloscia wody.

sara 23.04.2019r.

czytalam o babce plesznik, ze podobno wytwarza sluz i on ochrania zoladek i jelita. razem tzn. zaparzone w jednej herbacie? ta babka jest w nasionach czy w lisciach? sara

Małgosia 16.04.2019r.

Przy nałogach chyba też się poleca ostropest, ale racja, może jako część terapii. Ja polecam jeszcze babkę płesznik, najlepiej razem. Tylko że ja sobie piję o tak o, na usuwanie toksyn. Ale lżej się czuję więc jest duży plus :) I brzuch się uspokoił.

Rena 10.04.2019r.

Ja słyszałam, że regeneracja wątroby to przynajmniej 3 miesiące przynajmniej przy przyjmowaniu ziół. Ostropest jest też dobry na takie rzeczy, jak ktoś nie ma poważnych chorób albo nałogów to nawet sam powinien pomóc

Zobacz wszystkie 6 komentarzy
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej