Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Rak wątroby to choroba nowotworowa, która pod względem umieralności zajmuje trzecie miejsce na świecie - stanowi przyczynę około pół miliona zgonów rocznie. Na szczęście, wczesne zdiagnozowanie raka wątroby daje bardzo dobre rokowania. Te niekorzystne statystyki związane są z problemami ze wczesną diagnostyką nowotworu, który początkowo przebiega bezobjawowo, a w kolejnych stadiach rozwoju jego symptomy nie różnią się od oznak towarzyszącej mu zazwyczaj marskości wątroby. Wczesne wykrycie raka wątroby, stwarzające możliwość skutecznej terapii, następuje rzadko i zwykle przez przypadek, w trakcie badania innych jednostek chorobowych. Nawet w krajach z wysoce rozwiniętym programem wykrywania HCC, tylko połowę chorych diagnozuje się w fazie, która umożliwia leczenie.

Co wiesz o wątrobie? Sprawdź się w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Rak wątroby - przyczyny choroby

  • infekcje wirusowe powodowane przez HBV lub HCV (ryzyko zachorowania zwiększa się u osób zakażonych jednocześnie oboma wirusami),
  • pozapalna marskość wątroby,
  • nadużywanie alkoholu,
  • wieloletnie stosowanie doustnej antykoncepcji,
  • androgenowe środki anaboliczne,
  • aflatoksyny (toksyny wytwarzane przez grzyby, które mogą występować w spleśniałej żywności),
  • nadmiar żelaza w organizmie,
  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • palenie papierosów,
  • płeć (mężczyźni chorują na raka wątroby znacznie częściej niż kobiety).

Zobacz także: Nowotwór wątroby – jakie są jego objawy, rokowania i możliwe sposoby leczenia?

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

Rak wątroby - wczesne i późne symptomy

Nowotwory wątroby dzieli się, w zależności od ich genezy, na pierwotne i wtórne. Te pierwsze stanowią tylko 5% wszystkich przypadków zachorowań i wywodzą się bezpośrednio z komórek wątroby lub z dróg żółciowych. Większość, bo aż 95% przypadków, stanowią nowotwory wtórne, czyli nowotwory przerzutowe z innych narządów, najczęściej z jelita grubego, trzustki, układu moczo-płciowego lub piersi. Nowotwór wątroby rozwija się bez wyraźnych symptomów, najczęściej w obszarze uszkodzonym przez inne przewlekłe procesy chorobowe, którym przypisuje się ewentualne dolegliwości. Zwykle rak wątroby daje charakterystyczne objawy w zaawansowanym stadium, gdy chory ma już niewielkie szanse na przeżycie. Od momentu rozpoznania przebieg choroby przeważnie jest bardzo szybki i zazwyczaj w tej fazie pojawiają się przerzuty nowotworu do węzłów chłonnych, płuc, mózgu lub kości, dlatego nie wolno lekceważyć żadnych symptomów, które mogą sugerować rozwój nowotworu wątroby.

Wczesne niespecyficzne objawy raka wątroby to ogólne złe samopoczucie, zmęczenie, brak apetytu, a także utrata masy ciała. Chory może zacząć odczuwać dolegliwości ze strony układu pokarmowego - ciągłe uczucie pełności, wzdęcia, zaparcia, nudności lub wymioty. Może także mieć stale podwyższoną temperaturę ciała i obrzęki kończyn dolnych.

Alarmującymi symptomami nowotworu są wodobrzusze (płyn gromadzący się w jamie otrzewnej, widoczny jako zwiększenie obwodu brzucha) i tępy ból w prawym podżebrzu. Inne objawy zaawansowanego raka wątroby to żółtaczka (żółtawe zabarwienie skóry, błon śluzowych, białek oczu), krwawienia do przewodu pokarmowego (mogą objawiać się fusowatymi wymiotami i smolistymi stolcami), zmiany skórne (np. pęcherzyca liściasta czy łupież okrągły).

Guz w prawym podżebrzu staje się wyczuwalny, a jednocześnie pojawiają się objawy niewydolności wątroby, co objawia się między innymi zaburzeniami krzepnięcia krwi, hipoglikemią, zaburzeniami hormonalnymi, nadciśnieniem w żyle wrotnej.

Rak wątroby - leczenie operacyjne i paliatywne

Wcześnie zdiagnozowany rak wątroby jest uleczalny w 90% przypadków. W bezpiecznej dla życia chorego fazie rozwoju może zostać rozpoznany na podstawie badania USG, badania metodą rezonansu magnetycznego lub w obrazie tomografii komputerowej. 

Kolejnym krokiem w diagnostyce jest zwykle biopsja, która jako jedyna pozwala ostatecznie ustalić typ nowotworu. Po potwierdzeniu rozpoznania zmiany chorobowe usuwa się operacyjnie. Wątroba cechuje się wysokimi zdolnościami regeneracji, dzięki czemu można usunąć duży jej fragment (z szerokim marginesem zdrowej tkanki) bez szkody dla chorego. Bardzo skuteczną metodą leczenia raka wątroby jest także jej transplantacja.

Niestety tylko około 30% osób, u których rozpoznano raka wątroby, kwalifikuje się do leczenia chirurgicznego. Operacji nie wykonuje się, gdy u chorego nastąpiły już przerzuty pozawątrobowe, do czego zwykle dochodzi w zaawansowanym stadium rozwoju nowotworu. 

Możliwe jest wtedy zastosowanie terapii alternatywnych, które nie dają dużych szans na całkowite wyleczenie, ale mogą przedłużyć życie i podnieść jego komfort. Jedną z metod leczenia są zabiegi termoablacyjne z wykorzystaniem hipertermii (przegrzewania - można je wykonać laparoskopowo) lub - rzadziej - krioterapii (zamrażania, co wymaga otwarcia jamy brzusznej). 

Służą one do destrukcji dużych guzów. Innym sposobem terapii jest alkoholizacja, polegająca na przezskórnym wstrzykiwaniu stężonego etanolu bezpośrednio do guza. Alkohol zabija komórki nowotworowe poprzez ich odwadnianie i zmianę struktury białka. Choć metoda ta nie jest tak popularna jak dawniej, nadal wymieniana jest w piśmiennictwie fachowym wśród metod stosowanych klinicznie. Rak wątroby jest mało wrażliwy na radio- i chemioterapię, ale często stosuje się je, by walczyć z ogniskami przerzutowymi.

Aktualnie trwają badania nad takimi substancjami przeciwnowotworowymi, jak bewacyzumab, sunitynib, erlotynib czy temsyrolimus - są one nadzieją nie tylko dla chorych na raka wątroby, ale też dla osób cierpiących na wiele innych nowotworów.

Coraz większe zastosowanie (u pacjentów z nieoperacyjnymi guzami pierwotnymi lub z przerzutami) znajdują metody embolizacji (zablokowania) naczyń w obrębie guza. Najprostszy zabieg (TAE) polega na całkowitym zablokowaniu naczynia kalibrowanymi cząstkami stałymi o wielkości 40-120 mikrometrów. Odcięcie przepływu krwi powoduje martwicę komórek guza. Rozszerzony zabieg podania mikrocząsteczek pozwala na umieszczenie wraz z nimi chemio- lub radioterapeutyku (techniki TACE lub SIRT). Działanie tych substancji pozwala zredukować masę nowotworu.

Zobacz film: Przeszczep wątroby u dziecka. Źródło 36,6

Data aktualizacji: 31.07.2023,
Opublikowano: 31.07.2023 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

lek. Jacek Podstolski 29.06.2018r.

Ad 1. Biopsja jest jedynym sposobem potwierdzenia typu nowotworu, inaczej można tylko zgadywać.
Ad 2-4 - wchodzimy w dyskusję na poziomie klinicznej praktyki onkologicznej, a nie popularnym...
Opisując metody nie określamy zwykle, która jest bardziej/mniej popularna, bo ich dobór zawsze jest indywidualny. Nawet najrzadziej stosowana (ale będąca w użyciu) metoda nie będzie opisana jako "przestarzała","nieefektywna", "zarzucona", bo w określonych przypadkach jej wykorzystanie może być uzasadnione. Nie chcemy dorzucać dylematów i obaw pacjentom, którym poważni lekarze świadomie zaproponowali takie leczenie, a w internecie przeczytaliby, że lekarz się nie zna, a metoda jest przestarzała.

Dr 09.05.2018r.

1. W raku watroby niemal zawsze mozna postawic rozpoznanie na podstawie tomografii lub rezonansu. Biopsja zwykle nie jest potrzebna.
2. Termoablacja w malych guzach <3cm ma taka sama skutecznosc jak resekcja i jest uznana za netode radykalną.
3. Krioablacja i alkohol to metody ktorych nie stosuje sie juz w watrobie bo termoablacja jest o wiele bardziej skuteczna i bezpieczna
4. W artykule nie ma ani slowa o chemoembolizacji TACE i radioembolizacji SIRT, ktore sa bardzo dobrymi metodami w przypadku raka średniozaawansowanego.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Karczochy – te smakowite warzywa obniżają cholesterol, dbają o wątrobę i... pomagają schudnąć

Karczochy to warzywa cenione na całym świecie nie tylko ze względu na swój smak. Mają też wyjątkowe właściwości lecznicze, a ich regularne spożywanie obniża cholesterol, wspomaga leczenie chorej wątroby, a także ułatwia odchudzanie. Najsilniejsze działanie ma wyciąg z karczocha.

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C

Badanie HCV pozwala ustrzec się przed poważnym wirusem, który wywołuje zapalenie wątroby typu C, a w efekcie prowadzi do marskości wątroby lub przyczynia się do rozwoju nowotworu wątrobowokomórkowego.

Czytaj więcej
Termoablacja mięśniaków, wątroby i guzów przerzutowych. Na czym polega zabieg?

Termoablacja jest małoinwazyjną i coraz popularniejszą metodą leczenia, wykorzystującą prąd zmienny o dużej częstotliwości do wytworzenia wysokiej temperatury, która niszczy zmienione chorobowo tkanki. Termoablację stosuje się do walki z nowotworami, ale również do leczenia mięśniaków czy żylaków.

Czytaj więcej
Kolka wątrobowa – bolesne problemy z pęcherzykiem żółciowym. Jak sobie z nimi radzić?

Kolka wątrobowa to wyjątkowo bolesna dolegliwość, która wskazuje na problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Bagatelizowanie jej objawów może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Z kolką częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. 

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Polekowe uszkodzenie wątroby to poważne schorzenie, które pojawia się w wyniku terapii farmakologicznej. Aby go uniknąć, podczas przyjmowania leków należy stosować odpowiednią dietę, unikać alkoholu oraz przyjmować leki wyłącznie w dawkach wyznaczonych przez lekarza.

Czytaj więcej
O czym świadczy transaminaza alaninowa (ALT) powyżej normy?

Wątroba jest ważnym narządem dla funkcjonowania organizmu, a jej uszkodzenie może być wcześnie wykryte dzięki badaniom laboratoryjnym. Poziom enzymów, takich jak transaminaza alaninowa (ALT), ulega podwyższeniu, kiedy dochodzi do zaburzenia funkcji hepatocytów.

Czytaj więcej