Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?

Fot: KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.

Rak płuca należy do najczęściej diagnozowanych nowotworów. Szacuje się, że w Polsce z jego powodu każdego roku umiera 23 tysiące chorych. Jeszcze do niedawna nowotwór rozwijał się głównie u palących mężczyzn. Najnowsze badania pokazują jednak, że płeć ani skłonność do używek nie mają większego znaczenia.

Rak płuca - jakie są rodzaje nowotworu?

Lekarze wyróżniają dwa rodzaje raka płuc - niedrobnokomórkowego i drobnokomórkowego.

  • Rak niedrobnokomórkowy stanowi ponad 80 proc. wszystkich nowotworów płuca. Niestety zaledwie 15 proc. chorych trafia do lekarza odpowiednio wcześnie, kiedy zmianę można jeszcze usunąć operacyjnie. W pozostałych przypadkach stosuje się jedynie leczenie systemowe oraz radioterapię.
  • Rak drobnokomórkowy dotyczy ponad 15 proc. pacjentów z rakiem płuca. Wykrywany jest zazwyczaj w fazie zaawansowanej, kiedy chorych nie można już operować. Pacjenci poddawani są leczeniu farmakologicznemu i radioterapii.

Rak płuca - jak wygląda leczenie raka płuca?

Mimo że leczenia raka płuca jest bardzo trudne, to od pewnego czasu dostępne są dwie nowe metody, które znacznie zwiększają szanse pacjentów na pokonanie choroby. Pierwsza z nich to terapie ukierunkowane molekularnie. Wymaga ona identyfikacji nieprawidłowości genetycznych charakterystycznych dla komórek nowotworowych. Następnie blokuje się białka kodowane przez zmutowane geny. Pozwala to wyeliminować komórki raka z organizmu.

Druga metoda to immunoterapia. Polega ona na odblokowaniu komórek odpornościowych chorego po to, aby mogły one zniszczyć komórki nowotworowe. Badania pokazują, że immunoterapia daje najlepsze efekty w połączeniu chemioterapią, jeśli jest stosowana w pierwszej linii leczenia. Niestety w Polsce taki model leczenia nie podlega refundacji i stosowany jedynie u tych pacjentów, u których chemioterapia nie przyniosła spodziewanych efektów.

Czy raka płuc można rozpoznać na wczesnym etapie rozwoju? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Rak płuca: wczesne objawy. Jak je rozpoznać? Źródło: 36,6

Tymczasem leczenie skojarzone, podane w pierwszej linii leczenia, dwukrotnie wydłuża życie chorego. Dlaczego chorzy nie mają dostępu do nowoczesnych metod leczenia? Problemem są pieniądze. Zdaniem lekarzy od wielu lat wydatki NFZ przeznaczane m.in. na leczenie chorych na raka piersi, nowotwory przewodu pokarmowego czy nowotwory urologiczne, są dużo wyższe niże te, które są dedykowane na terapie raka płuca. Jeszcze do niedawna na leczenie raka płuca trafiało mniej niż 5 proc. wszystkich pieniędzy, które NFZ przeznacza na leczenie nowotworów.

Jakie szanse mają chorzy?

Na szczęście nowych leków na raka płuca przybywa. Badacze rozpoznają coraz to nowe mutacje i opracowują terapie, które pozwalają zatrzymać rozwój choroby. Dzięki temu możliwe jest indywidualne podejście do pacjenta i obranie takiego leczenia, które będzie dla niego najlepsze. Takie podejście sprawia, że raka płuca można już dzisiaj pokonać.

Data aktualizacji: 27.06.2023,
Opublikowano: 27.06.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej